Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jaka jest statystyka powikłań poszczepiennych?

Twój Ekspert od szczepień

Chciałbym uspokoić mamy. Działania niepożądane szczepionek są bardzo różne i należy je analizować w zależności od użytej szczepionki. Ogólnie dzielimy szczepionki na zawierające żywe i martwe drobnoustroje.

Dr n. med. Paweł Grzesiowski z synem Jasiem

Fot. Archiwum prywatne

Dr n. med. Paweł Grzesiowski z synem Jasiem

Zwykle te, które zawierają żywe drobnoustroje wywołują więcej działań niepożądanych niż te, zawierające martwe. Żywe szczepionki rozwijają się podobnie jak dziki drobnoustrój, ale reakcja na nie organizmu jest słabsza i objawy łagodniejsze niż chorobowe. Po takich szczepionkach zwykle pojawia się gorączka, gorsze samopoczucie, nawet czasami wysypka (po szczepionce przeciw odrze, różyczce, śwince, ospie wietrznej). 

Działanie niepożądane szczepionki musimy podejrzewać za każdym razem, gdy w czasie 30 dni od daty zaszczepienia pojawiają się niepokojące objawy. Są to jednak jedynie podejrzenia, a nie związek przyczynowo-skutkowy. Np. jeśli dziecko w 7 dni po szczepieniu zachoruje na zapalenie płuc i umrze, to zgłaszamy to jako podejrzenie działania niepożądanego do wyjaśnienia. Ale jeśli dziecko po szczepieniu żywą szczepionką np. przeciw gruźlicy dostanie gruźlicy i zapalenia płuc, to będzie to ewidentne poszczepienne działanie niepożądane.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Wokół diety laktacyjnej narosło wiele mitów i chociaż karmiąca mama nie musi rezygnować z tradycyjnych posiłków, powinna odżywiać się w przemyślany sposób.

Sprawdź jakie owoce możesz jeść w okresie karmienia piersią

Wokół diety laktacyjnej narosło wiele mitów i chociaż karmiąca mama nie musi rezygnować z tradycyjnych posiłków, powinna odżywiać się w przemyślany sposób. Niektóre produkty zawierają składniki wywołujące alergię lub powodujące wzdęcia i problemy trawienne...

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj