Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jaka jest statystyka powikłań poszczepiennych?

Twój Ekspert od szczepień

Chciałbym uspokoić mamy. Działania niepożądane szczepionek są bardzo różne i należy je analizować w zależności od użytej szczepionki. Ogólnie dzielimy szczepionki na zawierające żywe i martwe drobnoustroje.

Dr n. med. Paweł Grzesiowski z synem Jasiem

Fot. Archiwum prywatne

Dr n. med. Paweł Grzesiowski z synem Jasiem

Zwykle te, które zawierają żywe drobnoustroje wywołują więcej działań niepożądanych niż te, zawierające martwe. Żywe szczepionki rozwijają się podobnie jak dziki drobnoustrój, ale reakcja na nie organizmu jest słabsza i objawy łagodniejsze niż chorobowe. Po takich szczepionkach zwykle pojawia się gorączka, gorsze samopoczucie, nawet czasami wysypka (po szczepionce przeciw odrze, różyczce, śwince, ospie wietrznej). 

Działanie niepożądane szczepionki musimy podejrzewać za każdym razem, gdy w czasie 30 dni od daty zaszczepienia pojawiają się niepokojące objawy. Są to jednak jedynie podejrzenia, a nie związek przyczynowo-skutkowy. Np. jeśli dziecko w 7 dni po szczepieniu zachoruje na zapalenie płuc i umrze, to zgłaszamy to jako podejrzenie działania niepożądanego do wyjaśnienia. Ale jeśli dziecko po szczepieniu żywą szczepionką np. przeciw gruźlicy dostanie gruźlicy i zapalenia płuc, to będzie to ewidentne poszczepienne działanie niepożądane.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj