Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Problemy z dostępnością szczepionek. Od 2016 roku zmiany w kalendarzu szczepień

Kiedy obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom

Nadal brakuje szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, a ostatnio także przeciwko odrze, śwince i różyczce. Powodem są problemy firm farmaceutycznych z wyprodukowaniem odpowiedniej ilości dawek. Resort zdrowia zapewnia, że szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) będzie dostępna w połowie grudnia.

Przez problemy z dostępnością szczepionek sześciolatki są szczepione z opóźnieniem

Fot. Fotolia

Przez problemy z dostępnością szczepionek sześciolatki są szczepione z opóźnieniem

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, szczepionka ta jest podawana dzieciom dwukrotnie - w wieku 13-14 miesięcy i w 10. roku życia. Z kolei, przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi podaje się w pierwszym roku życia trzy razy, potem raz w drugim roku życia dziecka, kolejny raz w szóstym roku życia i ostatni raz czternastolatkom.

- Wszystkie dzieci, które powinny być po raz pierwszy szczepione przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (dTaP) otrzymają szczepionkę w terminie. Jednak – w związku z niewywiązaniem się producenta z umowy – może dojść do sytuacji, w której dzieci 6-letnie będą szczepione z opóźnieniem tzw. dawką przypominającą. Przesunięcie nawet o kilka miesięcy terminu kolejnych szczepień nie wpłynie negatywnie na proces uodparniania się dzieci – mówi prof. dr hab. n. med. Anna Dobrzańska, przewodnicząca Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych.

Dzieci będą szczepione przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi w sposób zapewniający uodpornienie. Punkty szczepień będą ustalać terminy tak, aby w pierwszej kolejności były szczepione te dzieci, które najdłużej czekają na szczepienie.

 

Program Szczepień Ochronnych 2016

Pojawił się nowy program szczepień ochronnych na rok 2016, a w nim kilka zmian. Jedna z najważniejszych dotyczy szczepionki przeciwko polio. Do tej pory dzieci sześcioletnie były szczepione doustną żywą szczepionką, teraz dostaną szczepionkę zabitą. Zmiana będzie obowiązywać od 1 kwietnia lub wcześniej po wyczerpaniu zapasów poprzedniej szczepionki. - Szczepionka zabita jest bezpieczniejsza dla dzieci niż żywa - mówi lek. med. Andrzej Mierzecki, specjalista pediatra z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, dzieci w wieku 14 lat zamiast szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi, dostaną szczepionkę skojarzoną przeciw błonicy tężcowi i krztuścowi. - Wciąż jest sporo zachorowań na krztusiec w Polsce. Statystyki podają, że około 50 proc. zakażeń niemowląt pochodzi od ich rodziców. Więc kolejna dawka może zwiększyć liczbę młodych rodziców, którzy nie zachorują i dzięki temu nie zarażą swoich dzieci - mówi lekarz.

Ważną zmianą jest także poszerzenie wskazań do szczepienia przeciwko WZW B o osoby z zaawansowanymi chorobami nerek oraz osoby dializowane. - Osoby takie są mniej odporne, a jednocześnie częściej wymagają przetaczania krwi, bo tak znaczna niewydolność nerek, często powoduje niedokrwistość. Tak samo jest w przypadku osób dializowanych - częstsze leczenie krwią potencjalnie niesie zakażenie WZW B. Wprawdzie krew jest badana, ale we wczesnym zakażeniu możliwa jest obecność wirusa, który w rutynowym badaniu nie zostanie ujawniony i może spowodować zakażenie - dodaje pediatra.

 

Kiedy pneumokoki i meningokoki?

Pediatrzy oczekują jeszcze wprowadzenia obowiązkowego szczepienia przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci, a nie jak obecnie tylko dla wcześniaków, dzieci z niską wagą urodzeniową i wadami wrodzonymi centralnego układu nerwowego (np. przepukliny mózgowo-rdzeniowe czy rozszczep kręgosłupa z przepukliną).

Zdaniem lekarzy, potrzebne jest także obowiązkowe szczepienie przeciwko meningokokom B i C dla wszystkich dzieci, a nie tak jak dotychczas czyli dla wcześniaków, dzieci z niską wagą urodzeniową i wadami wrodzonymi centralnego układu nerwowego.

- Sugerowano też wprowadzenie obowiązkowego szczepienia przeciwko wirusom HPV, odpowiedzialnym za raka szyjki macicy, dla dziewcząt w wieku 9 - 10 lat, ale się nie udało. Zależałoby także na szczepieniach wszystkich dzieci w drugim roku życia przeciw ospie. Obecnie obowiązkiem tym objęte są dzieci z domów małego dziecka, domów samotnych matek, uczęszczające do żłobka i klubików, dzieci po uzyskaniu remisji leczonych przeciwnowotworowo oraz dzieci z ich otoczenia - mówi dr Mierzecki.

Zdaniem specjalisty, nie spełniono także jednego najważniejszych postulatów lekarzy czyli zamiany przestarzałej szczepionki DTP (przeciw błonicy tężcowi i krztuścowi pełnokomórkowej) na DTaP (z komponentą acelularną krztuśca) z jednoczesnym wprowadzeniem szczepionki "pięć" a jeszcze lepiej "sześć" w jednym. (pięć oznacza - dTaP+polio+HiB, a sześć to jednoczesne szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby).

- Takie zmiany wprowadziłyby nowoczesną szczepionkę o znacznie mniejszej liczbie odczynów niepożądanych i zmniejszyłyby liczbę koniecznych iniekcji o siedem a nawet dziewięć w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Należy podkreślić, że Polska jest obecnie, od przynajmniej trzech lat, jedynym krajem w Europie, który takich zmian nie wprowadził - dodaje.

Przynajmniej część tych zmian (szczepienia przeciw pneumokokom, być może szczepionki skojarzone) ma szansę zostać wprowadzona od 2017 roku, kiedy planowane jest większe rozszerzenie kalendarza szczepień refundowanych z pieniędzy publicznych.

 

Dwanaście szczepionek w pierwszym roku, potem mniej

Zgodnie z kalendarzem szczepień dziecko w pierwszym roku życia powinno zostać zaszczepione przeciwko siedmiu chorobom - w sumie otrzyma dwanaście szczepionek. W drugim roku życia dostanie cztery szczepionki. Potem następuje przerwa w szczepieniach aż do 6. roku życia dziecka, kiedy to dostanie pierwszą dawkę przypominającą DTP i szczepionki przeciwko polio.

Kolejne szczepienie odbędzie się w 10. roku życia dziecka - pierwsza dawka przypominająca MMR (przeciw odrze, różyczce i śwince), w 14. roku życia druga dawka przypominająca przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Cykl szczepień obowiązkowych zamknie trzecia dawka przypominająca przeciwko błonicy i tężcowi podana w ostatnim roku nauki w szkole (około 19. roku życia).

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: joanna25.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szczepienia, szczepionka

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj