Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Problemy z dostępnością szczepionek. Od 2016 roku zmiany w kalendarzu szczepień

Kiedy obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom

Nadal brakuje szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, a ostatnio także przeciwko odrze, śwince i różyczce. Powodem są problemy firm farmaceutycznych z wyprodukowaniem odpowiedniej ilości dawek. Resort zdrowia zapewnia, że szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) będzie dostępna w połowie grudnia.

Przez problemy z dostępnością szczepionek sześciolatki są szczepione z opóźnieniem

Fot. Fotolia

Przez problemy z dostępnością szczepionek sześciolatki są szczepione z opóźnieniem

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, szczepionka ta jest podawana dzieciom dwukrotnie - w wieku 13-14 miesięcy i w 10. roku życia. Z kolei, przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi podaje się w pierwszym roku życia trzy razy, potem raz w drugim roku życia dziecka, kolejny raz w szóstym roku życia i ostatni raz czternastolatkom.

- Wszystkie dzieci, które powinny być po raz pierwszy szczepione przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (dTaP) otrzymają szczepionkę w terminie. Jednak – w związku z niewywiązaniem się producenta z umowy – może dojść do sytuacji, w której dzieci 6-letnie będą szczepione z opóźnieniem tzw. dawką przypominającą. Przesunięcie nawet o kilka miesięcy terminu kolejnych szczepień nie wpłynie negatywnie na proces uodparniania się dzieci – mówi prof. dr hab. n. med. Anna Dobrzańska, przewodnicząca Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych.

Dzieci będą szczepione przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi w sposób zapewniający uodpornienie. Punkty szczepień będą ustalać terminy tak, aby w pierwszej kolejności były szczepione te dzieci, które najdłużej czekają na szczepienie.

 

Program Szczepień Ochronnych 2016

Pojawił się nowy program szczepień ochronnych na rok 2016, a w nim kilka zmian. Jedna z najważniejszych dotyczy szczepionki przeciwko polio. Do tej pory dzieci sześcioletnie były szczepione doustną żywą szczepionką, teraz dostaną szczepionkę zabitą. Zmiana będzie obowiązywać od 1 kwietnia lub wcześniej po wyczerpaniu zapasów poprzedniej szczepionki. - Szczepionka zabita jest bezpieczniejsza dla dzieci niż żywa - mówi lek. med. Andrzej Mierzecki, specjalista pediatra z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, dzieci w wieku 14 lat zamiast szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi, dostaną szczepionkę skojarzoną przeciw błonicy tężcowi i krztuścowi. - Wciąż jest sporo zachorowań na krztusiec w Polsce. Statystyki podają, że około 50 proc. zakażeń niemowląt pochodzi od ich rodziców. Więc kolejna dawka może zwiększyć liczbę młodych rodziców, którzy nie zachorują i dzięki temu nie zarażą swoich dzieci - mówi lekarz.

Ważną zmianą jest także poszerzenie wskazań do szczepienia przeciwko WZW B o osoby z zaawansowanymi chorobami nerek oraz osoby dializowane. - Osoby takie są mniej odporne, a jednocześnie częściej wymagają przetaczania krwi, bo tak znaczna niewydolność nerek, często powoduje niedokrwistość. Tak samo jest w przypadku osób dializowanych - częstsze leczenie krwią potencjalnie niesie zakażenie WZW B. Wprawdzie krew jest badana, ale we wczesnym zakażeniu możliwa jest obecność wirusa, który w rutynowym badaniu nie zostanie ujawniony i może spowodować zakażenie - dodaje pediatra.

 

Kiedy pneumokoki i meningokoki?

Pediatrzy oczekują jeszcze wprowadzenia obowiązkowego szczepienia przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci, a nie jak obecnie tylko dla wcześniaków, dzieci z niską wagą urodzeniową i wadami wrodzonymi centralnego układu nerwowego (np. przepukliny mózgowo-rdzeniowe czy rozszczep kręgosłupa z przepukliną).

Zdaniem lekarzy, potrzebne jest także obowiązkowe szczepienie przeciwko meningokokom B i C dla wszystkich dzieci, a nie tak jak dotychczas czyli dla wcześniaków, dzieci z niską wagą urodzeniową i wadami wrodzonymi centralnego układu nerwowego.

- Sugerowano też wprowadzenie obowiązkowego szczepienia przeciwko wirusom HPV, odpowiedzialnym za raka szyjki macicy, dla dziewcząt w wieku 9 - 10 lat, ale się nie udało. Zależałoby także na szczepieniach wszystkich dzieci w drugim roku życia przeciw ospie. Obecnie obowiązkiem tym objęte są dzieci z domów małego dziecka, domów samotnych matek, uczęszczające do żłobka i klubików, dzieci po uzyskaniu remisji leczonych przeciwnowotworowo oraz dzieci z ich otoczenia - mówi dr Mierzecki.

Zdaniem specjalisty, nie spełniono także jednego najważniejszych postulatów lekarzy czyli zamiany przestarzałej szczepionki DTP (przeciw błonicy tężcowi i krztuścowi pełnokomórkowej) na DTaP (z komponentą acelularną krztuśca) z jednoczesnym wprowadzeniem szczepionki "pięć" a jeszcze lepiej "sześć" w jednym. (pięć oznacza - dTaP+polio+HiB, a sześć to jednoczesne szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby).

- Takie zmiany wprowadziłyby nowoczesną szczepionkę o znacznie mniejszej liczbie odczynów niepożądanych i zmniejszyłyby liczbę koniecznych iniekcji o siedem a nawet dziewięć w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Należy podkreślić, że Polska jest obecnie, od przynajmniej trzech lat, jedynym krajem w Europie, który takich zmian nie wprowadził - dodaje.

Przynajmniej część tych zmian (szczepienia przeciw pneumokokom, być może szczepionki skojarzone) ma szansę zostać wprowadzona od 2017 roku, kiedy planowane jest większe rozszerzenie kalendarza szczepień refundowanych z pieniędzy publicznych.

 

Dwanaście szczepionek w pierwszym roku, potem mniej

Zgodnie z kalendarzem szczepień dziecko w pierwszym roku życia powinno zostać zaszczepione przeciwko siedmiu chorobom - w sumie otrzyma dwanaście szczepionek. W drugim roku życia dostanie cztery szczepionki. Potem następuje przerwa w szczepieniach aż do 6. roku życia dziecka, kiedy to dostanie pierwszą dawkę przypominającą DTP i szczepionki przeciwko polio.

Kolejne szczepienie odbędzie się w 10. roku życia dziecka - pierwsza dawka przypominająca MMR (przeciw odrze, różyczce i śwince), w 14. roku życia druga dawka przypominająca przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Cykl szczepień obowiązkowych zamknie trzecia dawka przypominająca przeciwko błonicy i tężcowi podana w ostatnim roku nauki w szkole (około 19. roku życia).

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: joanna25.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szczepienia, szczepionka

Polecamy

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Trzeba obserwować dziecko bawiące się w wodzie - szybka reakcja po ewentualnym podtopieniu minimalizuje ryzyko wtórnego utonięcia

Wtórne utonięcie. Szczególnie narażone są małe dzieci

U dziecka, które uległo podtopieniu bądź zachłyśnięciu wodą lub innym płynem np. w trakcie picia, może dojść do tzw. wtórnego utonięcia. Może to się stać np. w nocy w jego łóżku. Szacuje się, że objawy wtórnego utopienia mogą wystąpić u 10-15 proc. osób, u...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj