Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przesądy ciążowe

Na psa urok

Moje ciąże też były komentowane. W pierwszej ciąży powtarzano mi do znudzenia, że tak pięknie wyglądam, że na pewno urodzę chłopca, bo w ciąży z dziewczynką wygląda się brzydko. Przesąd mówi bowiem, że córki zabierają mamom urodę. Urodziłam córkę.

W kolejnej ciąży jadłam bardzo dużo mięsa (najchętniej bitki wołowe z buraczkami). Rzekomo zapowiadało to narodziny syna. Przesąd mówi, że zajadanie się słodyczami zwiastuje dziewczynkę. Na słodycze nie mogłam patrzeć. I co? Urodziłam kolejną dziewczynkę.
Wiele razy też słyszałam – „Jak ty dziewczyno wykarmisz dziecko? Przecież ty wcale piersi nie masz”. To prawda. Ale moje małe piersi już w drugiej dobie po porodzie były znacznie większe od główki noworodka, a mleko tryskało jak woda z prysznica (kilkoma kanalikami jednocześnie) przez 18 miesięcy.
Dużo dobrych rad dostaniesz od osób, które dowiedzą się o twojej ciąży. Dowiesz się, co można, a czego nie, co trzeba, a czego nie wolno w ciąży i jakie mogą być tego skutki. Ale wyrocznią w sprawie ciąży i tym, co z nią związane, jest twój ginekolog, a nie ludowe mądrości, których dam kilka przykładów.
* jeśli kobieta nosi korale i inne ozdoby na szyi albo nadepnie na kable lub przechodzi pod drutami wysokiego napięcia, to urodzi dziecko zaplątane w pępowinie;
* jeśli farbuje włosy, to dziecko urodzi się rude;
* jeśli patrzy na księżyc, to synek przedwcześnie wyłysieje;
* duży brzuch oznacza, że urodzi się grubasek, mały – chudzina;
* okrągły i wysoki brzuch przepowiada dziewczynkę, a spiczasty i niski – chłopca;
* dotykanie brzucha ciężarnej przynosi szczęście (ale przesąd nie uściśla komu);
* jeśli przyszła mama pochlapie brzuch przy zmywaniu naczyń, to dziecko będzie w przyszłości miało problemy z alkoholem;
* jeśli ciężarna zagląda przez dziurkę od klucz – pewny zez u dziecka;
* jeśli słucha muzyki poważnej ma gwarancję, że jej dziecko będzie mądre.
I jeszcze jedno. Muszę się przyznać, że bezmyślnie przeskakiwałam w ciąży przez kałuże, a mimo to, dzieci urodziły się bez wodogłowia.
Za to, co pewne, myszy nie zjadły moich najbliższych, bo mi niczego w czasie ciąży nie odmawiali!

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

    Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

    Nosić w ciąży korale mimo przesądu że dziecko może mieć przez to okręconą wokół szyi pępowinę? Czy lepiej nie kusić złego?

    - Przesądy ciążowe od wieków służą oswajaniu lęków. To taki mechanizm radzenia sobie z niepokojami, które towarzyszą ciąży, szczególnie pierwszej, na równi z radością. Lepiej jednak znaleźć inne mechanizmy radzenia sobie z lękami. Zachęcam do refleksji nad tym, jaką mamą chcę być, co moja mama robiła dobrze a co źle. Im lepsze samopoczucie przyszłej mamy, tym lepiej dla dziecka. Kobieta w ciąży powinna dbać o swoje dobre samopoczucie i oczywiście nosić korale, jeśli je lubi. Ale powinna wyeliminować sytuacje stresujące np. w pracy, stosować się do zaleceń lekarza, robić badania, rozmawiać z koleżankami w ciąży, zapoznać się z położną, szpitalem – to wszystko minimalizuje niepokój. Nie powinna obwiniać się, że nie zawsze (szczególnie na początku ciąży) myśli entuzjastycznie o macierzyństwie, bo huśtawki nastroju w tym czasie są czymś normalnym. Ważne też jest, żeby kobieta ciążę traktowała jako stan fizjologiczny, który jest szczególny tylko dla niej i nie ma powodu wymagać, by wszyscy jej nadskakiwali.
     

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj