Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

GIS wzywa do uzupełnienia szczepień przeciw polio

Groźny wirus za wschodnią granicą!

Na Ukrainie potwierdzono dwa przypadki zakażenia wirusem polio. Polskie władze wzywają rodziców do uzupełnienia szczepień dzieci!

Trzecią dawkę szczepionki przeciw polio dziecko powinno przyjąć przed 14. miesiącem życia. Ostatnią, przypominającą - w szóstym roku życia.

Fot. Fotolia.pl

Trzecią dawkę szczepionki przeciw polio dziecko powinno przyjąć przed 14. miesiącem życia. Ostatnią, przypominającą - w szóstym roku życia.

Zachorowania dotyczyły dwójki dzieci u których stwierdzono ostre porażenie wiotkie (AFP). Objawy paraliżu u dzieci wystąpiło w dniach 30 czerwca i 7 lipca 2015 r. Chore dzieci są mieszkańcami obwodu zakarpackiego, który graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią.

W 2014 r. zaledwie 50 proc. dzieci na Ukrainie było w pełni zaszczepionych przeciwko poliomyelitis i innym chorobom zwalczanym drogą szczepień.

W Polsce nie ma problemu ze szczepieniami przeciw polio - poziom zaszczepienia przeciwko poliomyelitis populacji dzieci osiąga poziom uodpornienia – powyżej 95 proc., a u dzieci powyżej 2 roku życia mieści się on w przedziale 99,3 – 99,9 proc. Jednakże należy mieć na względzie, że obwód zakarpacki, w którym wystąpiły zachorowania graniczy z czterema krajami, w tym również Polską. - W związku z obecną sytuacją na Ukrainie osoby, które nie ukończyły 19. roku życia oraz nie zrealizowały pełnego cyklu szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych obowiązującym w Polsce, wzywa się do uzupełnienia szczepień przeciwko poliomyelitis – czytamy w komunikacie Generalnego Inspektora Sanitarnego.

Podstawowy schemat szczepień obowiązkowych przeciw poliomyelitis obejmujący podanie trzech dawek szczepionki powinien być  zakończony przed ukończeniem 14 miesiąca życia, zaś szczepienie pojedynczą dawką przypominającą – w 6 roku życia.
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia WHO wszystkie osoby podróżujące do regionów, w których potwierdzono występowanie poliowirusów powinny być w pełni zaszczepione przeciwko polio.

Poliomyelitis (inne nazwy to: nagminne porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, choroba Heinego – Medina) jest wysoce zakaźną chorobą wywoływaną przez enterowirus, który jest zaraźliwy szczególnie dla dzieci poniżej 5. roku życia, ale zachorować może każda niezaszczepiona osoba, bez względu na wiek. Zakażenie następuje głównie drogą pokarmową i kropelkową przez bliską styczność z zakażonym człowiekiem, a także przez przedmioty skażone wydzielinami z gardła lub kałem, a także żywność lub wodę zanieczyszczoną ściekami.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szczepienia, szczepionka

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj