Artykuły dla rodziców

  • Nagość nie powinna być tabu

    Do którego roku dziecka, rodzice mogą przy nim chodzić nago bez obawy, że poczuje się zniesmaczone lub zgorszone? — to pytanie często trapi dorosłych. Odpowiedź jest prosta. Należy zachować umiar i nie epatować golizną. Ale też się jej nie wstydzić.

    czytaj

  • "Lądowanie rinowirusów. Przeziębienie"

    Lądowanie rinowirusów. Przeziębienie" jest pierwszą książką z cyklu "Na sygnale. Dr Orzeszko zawsze na czas". To lektura zarówno dla dzieci jak i rodziców, która pomaga zrozumieć co dzieje się z organizmem dziecka, gdy jest chore. Dr Wojciech Feleszko, pediatra i autor książki w zabawny sposób wyjaśnia czym są wirusy, w jaki sposób wywołują choroby, pokazuje jak walczyć z katarem.

    czytaj

  • Wiedza medyczna zrozumiała dla dzieci i zabawna

    O książce "Lądowanie Rinowirusów. Przeziębienie" rozmawiamy z jej autorem dr Wojciechem Feleszką

    czytaj

  • Serialowa Pszczółka Maja kończy 35 lat

    1 kwietnia 1975 r. odbyła się premiera pierwszego ze 104 odcinków japońsko-austriacko-hiszpańsko-kanadyjsko-niemiecko-portugalskiego filmu.  

    czytaj

  • Bite dzieci są mniej inteligentne

    Bite dzieci mają niższy iloraz inteligencji – do takiego wniosku doszli naukowcy po badaniach przeprowadzonych w kilkunastu krajach świata.

    czytaj

  • Najdłuższy marsz zaczyna się od pierwszego kroku

    Jak interpretować wybór roczniaka? Spytaliśmy o to wybitne osobistości zawodowo związane z przedmiotami, spośród których eBobas miał dokonać wyboru podczas urodzinowej wróżby. Na stole położyliśmy: monetę, lupę, stetoskop, kieliszek, różaniec i młotek. Przedmioty wymieniamy w kolejności narzuconej w głosowaniu przez użytkowników naszego portalu.

    czytaj

  • Jaką przyszłość portalu eBobas.pl wywróżyli jego użytkownicy?

    Użytkownicy eBobas.pl nie mieli wątpliwości – podczas swoich roczkowych urodzin eBobas powinien sięgnąć po monetę, by wyrosnąć na duży, bogaty portal. Wybór większości jest dla nas wyraźną wskazówką, sięgamy więc posłusznie po pieniążek.

    czytaj

  • Zabawki militarne

    O tym, czy kupować dzieciom zabawki militarne rozmawiamy z Iwoną Szymańską, psycholog

    czytaj

  • Nieobecność ojca w życiu dziecka

    Samotna matka, jeśli to jest możliwe, może wesprzeć się na linii męskiej własnej rodziny. To ważne dla dziecka, by wśród opiekunów był też mężczyzna. Może przecież to być brat mamy, kuzyn czy jej ojciec, czyli dziadek.

    czytaj

  • Jeśli masz cukrzycę, roztropnie zaplanuj ciążę

    Kobiety chore na cukrzycę powinny zdecydować się na urodzenie dziecka jak najszybciej, gdyż po kilkunastu latach leczenia może dojść do powikłań i mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę.  

    czytaj

  • Wykorzystaj 1 procent swojego podatku

    Do końca kwietnia trzeba rozliczyć się z podatku. Wypełniając PIT pamiętajmy o możliwości odpisania 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Każda złotówka się liczy, skoro może zostać przeznaczona na dobry cel.

    czytaj

  • Nieleczone wady słuchu uniemożliwiają rozwój mowy

    Wady słuchu dziecka mogą być wrodzone, wiązać się z czynnikami okołoporodowymi i mogą być nabyte. W grupie ryzyka są na pewno dzieci z rodzin, w których występują dziedziczne wady słuchu. Uwaga! Przyczynami wystąpienia głuchoty wrodzonej lub niedosłuchu mogą być też choroby przebyte przez matkę w czasie ciąży.

    czytaj

  • Praca zawodowa mamy a zdrowie jej dziecka

    Dzieci, których matki pracują na część etatu są zdrowsze niż maluchy kobiet zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu lub matek stale przebywających w domu – wskazują najnowsze, opublikowane na początku marca badania australijskich naukowców.

    czytaj

  • Astma oskrzelowa

    O astmie oskrzelowej, jednej z najczęściej występujących chorób przewlekłych układu oddechowego rozmawiamy z dr n. med. Zygmuntem Nowackim* specjalistą chorób dzieci i alergologiem.

    czytaj

  • Zażywanie przez ciężarną paracetamolu zwiększa ryzyko astmy u jej dziecka

    Przyjmowanie paracetamolu w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia astmy u dziecka – wskazują ostatnie badania nowojorskich uczonych.

    czytaj

  • Sen w ciągu dnia utrwala dzieciom słownictwo

    Krótki sen w ciągu dnia pozwala maluchom zapamiętywać abstrakcyjne informacje. Niespełna półtoraroczne dzieci dzięki drzemkom m.in. utrwalają słownictwo, którego się właśnie uczą i porządkują strukturę języka.

    czytaj

  • Pierwsze dziewięć miesięcy życia dziecka wpływa na rozwój w wieku szkolnym

    Pierwsze dziewięć miesięcy w życiu dziecka może decydować o jego dalszym rozwoju na lata – uważają brytyjscy uczeni. W połowie lutego opublikowano świadczące o tym wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Londyńskim.

    czytaj

  • Mleko i witamina D spożywane przez ciężarną chronią jej dziecko przed stwardnieniem rozsianym

    Naukowcy uważają, że cztery szklanki mleka wypite dziennie przez ciężarną zdecydowanie zmniejszają ryzyko wystąpienia u jej dzieci stwardnienia rozsianego.

    czytaj

  • Urodziny dziecięcych bohaterów

    Niektórzy dziecięcy bohaterowie towarzyszyli już naszym prapradziadkom. I wcale się nie zestarzeli! Lista ulubionych postaci z naszego dzieciństwa i postaci, które kochają nasze dzieci, jest otwarta. Dopisujcie swoje typy - koniecznie wraz z datą urodzin.

    czytaj

  • Przygotowanie do porodu

    Zalęknione, napięte ciało kobiety jest szczególnie narażone na bóle porodowe. Zamiast oddawać się lękom, lepiej popracować nad własnym ciałem.

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj