Kiedy dziecko ma czkawkę jeszcze w brzuchu mamy, jest dość zabawnie. Czujesz wtedy rytmiczne drgania w brzuchu przez kilka lub kilkanaście minut. Ale gdy czkawka męczy noworodka, już nie jest mamie do śmiechu.
Medycyna twierdzi, że czkawka w tym czasie jest jedynie wynikiem niedojrzałości układu nerwowego dziecka. Moja córeczka, gdy już przyszła na świat, miała czkawkę o tych samych porach, co w brzuchu.
Dodatkowo czkawka męczyła ją bezpośrednio po jedzeniu, kiedy jadła łapczywie i nałykała się zbyt dużo powietrza, i zawsze, gdy zmarzła. Młodsze dziecko nie miało czkawki w brzuchu i w całym jej niespełna trzyletnim życiu miała jedynie ze trzy napady czkawki.
Czkawka u niemowlaka jest dość częstą przypadłością. Czkawka u dziecka zazwyczaj nie oznacza żadnych problemów ze zdrowiem czy wręcz niewydolności układu pokarmowego, czego często obawiają się rodzice. Czkawka u noworodka w pierwszych tygodniach jego życia jest bardzo częsta i wynika z tego, że narządy wewnętrzne dziecka są nie w pełni ukształtowane.
Co to jest czkawka?
Czkawka to objaw chorobowy, polegający na powtarzających się rytmicznie, mimowolnych skurczach przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. Powodują one wdech z równoczesnym zamknięciem głośni - i to właśnie wywołuje odgłos czkawki.
Czkawka występuje powszechnie, zwykle po pewnym czasie samoistnie ustępuje i nie stanowi poważnej dolegliwości. Czkawka może trwać kilka minut. W większości przypadków, zarówno u dorosłych jak i u dzieci przyczyną czkawki jest szybkie przepełnienie żołądka. Dlatego też u noworodków i niemowląt czkawka po jedzeniu to codzienność.
Czkawka pokarmowa u niemowlaka nie jest groźna, choć bywa dla dziecka męcząca. Jedyną metodą zapobiegania czkawce u noworodka i niemowlaka jest właściwa technika karmienia (pilnowanie, by nie jadło zbyt łapczywie) i nieprzekarmianie dziecka. Układ pokarmowy w pierwszych miesiącach życia może sobie nie radzić z większą ilością jedzenia.
Noworodki i niemowlaki miewają też czkawkę, gdy jest im zimno. Dzieci w pierwszych miesiącach życia marzną łatwiej, więc choć na pewno nie można dziecka przegrzewać - warto pilnować, by było mu ciepło. Jeśli dziecko jest ubrane zbyt lekko i ma czkawkę, wystarczy przykryć je kocem - powinno pomóc. Jeśli czkawka trwa, można podać pierś lub butelkę z ciepłą wodą.
Przyczyną czkawki może też być zachłyśnięcie się powietrzem lub głośny śmiech dziecka.
U starszych dzieci czkawka występuje coraz rzadziej.
moniaijulka | 08-01-2015 01:32:02
Modzelka8 | 24-02-2015 20:09:36
marys82 | 10-03-2015 22:41:43
dorota2010 | 28-07-2015 08:59:52