Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

Tajemnice rodzinne pochłaniają psychiczną energię dziecka

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Fot. BE&W

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

 

Jak zatem dziecko, które jest ofiarą drwin powinno reagować?

Są uczniowie, którzy reagują agresywnie na zaczepki kolegów, inne płaczą, a jeszcze inne obronnie przestają opowiadać o swoim domu, np. zaczynają ukrywać gdzie mieszkają, nie chcą zapraszać kolegów, nie mówią o swoich rodzicach lub zaczynają zmyślać. Rodzic powinien powiedzieć jak można poskromić tych, którzy żartują i dokuczają, co odpowiedzieć w takiej sytuacji. Ważne jest też wyjaśnienie dlaczego ludzie bywają niemili, skąd się to bierze i wpajać, że brak nowych zabawek czy markowych ubrań, inny styl życia, nie są powodem wstydu ani bycia gorszym.

 

W filmie "Co gryzie Gilberta Grape'a", dzieci narażone są na niewybredne komentarze na temat swojej otyłej matki. Chora kobieta pewnie niewiele mogła zrobić, by zmniejszyć swoją wagę. Czy rodzice mają prawo do dostarczania dziecku powodów do wstydu, czy też powinni się postarać, by dziecko nie musiało słuchać obelżywych komentarzy pod ich i swoim adresem?

Generalnie dobrze by było, gdyby dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej. Gdy dziecko wstydzi się np. tego, że nie mamy telewizora, nie jemy mięsa, to należy wytłumaczyć powód takiej decyzji. Co do wyglądu, to sprawa jest bardzo delikatna. Trzeba wiedzieć, że niektóre dzieci, choć wstydzą się rodziców, nie mówią im o tym. Nie jest łatwo dziecku rozmawiać z pijącym ojcem czy zaniedbaną mamą, o ich zachowaniu lub przekonywać do zmiany.

Dlatego rodzice powinni reagować, gdy widzą, że dziecko nagle się odsunęło od nich, nie chce z nimi wychodzić, spędzać czasu, stało się złośliwe. Weźmy też pod uwagę, że rodzice są różni i mogą różnie zareagować, gdy dziecko nagle zacznie im zwracać uwagę na to jak wyglądają, jak się zachowują. Oczywiście czasami zwrócenie uwagi otyłej mamie, może ją zmotywować do działania.

 

Czy dziecko, któremu wstyd towarzyszy przez całe życie jest narażone na konsekwencje w przyszłości?

Długotrwałe doznawanie takiego uczucia jest trudne i kłopotliwe dla naszego funkcjonowania. Pamiętajmy, że dziecko, bez względu na wiek, chce mieć pozytywny obraz rodziny, który daje poczucie bezpieczeństwa. Gdy jest inaczej, czasem wręcz wypiera negatywne zachowania rodziców. Zamiast skupiać się na zabawie, nauce, kombinuje co zrobić by rodzinna tajemnica nie wyszła na jaw, zastanawia się jak ją ukryć przed otoczeniem. To wymaga ogromnej energii psychicznej, pogarsza jakość życia dziecka i jego codzienne funkcjonowanie, co w przyszłości może negatywnie się odbić na jego psychice.

 

* Radosław Kaczan, psycholog rozwojowy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

  • jolcia_1983 | 12-09-2011 21:03:14

    Wszystko ok tylko jak dla mnie zbyt ogólne. Wolałabym jakiś konkret. Bo co można powiedzieć dziecku, które wstydzi się ze jest biedne? Tłumaczenie nic nie da więc przydała by się w tym momencie jakaś fajna riposta na atak wyśmiewajacych się. Rozmowa z dzieckiem o wstydliwych sprawach jest jak najbardziej ok, ale dziecko w tym wieku potrzebuje konkretnej rady. Nie każde jest na tyle błyskotliwe ...
  • donnavito | 07-02-2015 22:59:26

    Dziecko, ktore się wstydzi np. biednych rodziców powinno iśc do psychologa, ja rozumiem, jak rodzic pije, lezy w rowie lub kradnie, ale sama bieda...Trzeba wychowac dziecko w szacunku do tego, co sie ma. Bieda nie jest pojęciem obiektywnym, sa ludzie, ktorzy uważają przeciętnego człowieka mieszkającego w bloku, z kredytem, z 10-letnim autem za biednego.
  • Doris85 | 08-04-2015 11:22:37

    Jako rodzice powinniśmy być dla swoich dzieci przykładem do naśladowania a nie do wstydu - wiadomo, że możemy nie mieć wpływu na to, jaką obecnie pracę wykonujemy i ile zarabiamy, ale nadużywanie alkoholu to już tylko i wyłącznie nasza wina. I tłumaczenie dziecku, że tatuś ma zły humor, albo śpi bo jest zmęczony na dłuższą metę się nie sprawdza. Dzieci powinny mieć jak najlepsze warunki do życi...

Poczytaj również

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj