Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Bite dzieci są mniej inteligentne

Klapsy, to też bicie

Bite dzieci mają niższy iloraz inteligencji – do takiego wniosku doszli naukowcy po badaniach przeprowadzonych w kilkunastu krajach świata.

Im częściej dzieci są bite, tym wolniej rozwijają się ich zdolności umysłowe.

Fot. iStockphoto

Im częściej dzieci są bite, tym wolniej rozwijają się ich zdolności umysłowe.

 

Ludzie będą mądrzejsi!

Im częściej dzieci są bite, tym wolniej rozwijają się ich zdolności umysłowe – ostrzega prof. Straus. I dodaje, że zanotowano niższą średnią wartość ilorazu inteligencji w krajach, w których kary cielesne są rozpowszechnione. Najsilniejszy związek między przemocą a mniejszą inteligencją naukowcy stwierdzili u tych, którzy byli bici przez rodziców jeszcze jako nastolatki.

Badacze przewidują, że dzięki coraz rzadszemu na świecie zwyczajowi bicia dzieci, w przyszłych pokoleniach możemy spodziewać się wyraźnego wzrostu średniego ilorazu inteligencji w wielu krajach. – Wiele państw, w których wprowadzono zakaz kar cielesnych, odniosło sukces nie tylko dzięki regulacjom prawnym, ale także dzięki szeroko zakrojonym akcjom informacyjnym dla rodziców i wspieraniu ich w wychowywaniu pociech – opowiada prof. Straus. – Jest jeszcze masa krajów, w których nic w tej sprawie się nie robi, jednak nawet tam odnotowuje się powolny spadek stosowania kar cielesnych. Wyniki naszych badań nie pozostawiają złudzeń, że bicie dzieci wyrządza im ogromną szkodę.

 

Szwedzki model

Wyniki prac Amerykanów potwierdzają także szwedzkie badania, przeprowadzone z okazji 30. rocznicy wprowadzenia zakazu kar cielesnych w ojczyźnie bezstresowego wychowania.

Szwecja była pierwszym krajem, w którym przeforsowano prawo zakazujące bicia dzieci. Zwolennicy dawania w skórę uważali wówczas, że rozpoczyna się era wychowania nieposłusznych dzieci, a nawet całych pokoleń kryminalistów, inni sądzili zaś, że nowego prawa w żaden sposób nie da się wprowadzić w życie bez naruszania swobód obywatelskich rodziców. Tymczasem szwedzki minister zdrowia Göran Hägglund uważa, że Szwedzi odnieśli na tym polu ogromny sukces: – Przedstawiciele innych krajów często mnie pytają, jak to możliwe, by wychować dziecko bez jednego klapsa, a to rzeczywiście działa – mówił polityk podczas rocznicowych uroczystości. – Wiele państw zastosowało już nasz model, ale wszyscy mamy w tej kwestii jeszcze sporo do zrobienia.

Według rządowych statystyk, dziś tylko 10 proc. szwedzkich dzieci dostaje klapsy od rodziców; przed wprowadzeniem zakazu bitych było ponad 90 proc małych Szwedów. Skandynawowie uważają, że kluczem do sukcesu jest szerokie zastosowanie Konwencji Narodów Zjednoczonych w odniesieniu do praw dzieci. Zgodnie ze szwedzkim modelem, prawo nakłada obowiązek na nauczycieli, wychowawców przedszkolnych, lekarzy i pracowników opieki społecznej, by każdorazowo zgłaszali policji podejrzenie użycia przemocy wobec dzieci. Jak twierdzą Szwedzi, początkowo spowodowało to lawinę podobnych doniesień, ale jednocześnie liczba przypadków ciężkiego pobicia dzieci gwałtownie spadła. – Jeśli stworzymy moralne stanowisko, że nie wolno stosować przemocy wobec dzieci, akty przemocy będą coraz rzadsze – uważa Fredrik Malmberg, szwedzki rzecznik praw dziecka.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj