Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Bite dzieci są mniej inteligentne

Klapsy, to też bicie

Bite dzieci mają niższy iloraz inteligencji – do takiego wniosku doszli naukowcy po badaniach przeprowadzonych w kilkunastu krajach świata.

Im częściej dzieci są bite, tym wolniej rozwijają się ich zdolności umysłowe.

Fot. iStockphoto

Im częściej dzieci są bite, tym wolniej rozwijają się ich zdolności umysłowe.

 

Nie bać się dzieci

Przeprowadzone ostatnio w Szwecji, szeroko zakrojone badania opinii publicznej wykazały, że zakaz stosowania przemocy wobec dzieci ma powszechne poparcie w tym kraju. Międzynarodowe ankiety wykazują już jednak, że szwedzki model wychowania bezstresowego nie cieszy się tak dużym uznaniem na świecie. Przeciw podobnym rozwiazaniom, po zażartych dyskusjach, opowiedzieli się np. ostatnio w referendum Nowozelanczycy.

– W Szwecji rodzice boją się dzieci. Nie mają śmiałości ich karać w obawie przed znalezieniem się w policyjnych kartotekach – mówi Ruby Harrold-Claesson, przewodnicząca Skandynawskiej Komisji Praw Człowieka, organizacji walczącej m.in. o uchylenie prawa zakazującego kar cielesnych. – To oczywiście przestępstwo wymierzyć dziecku klapsa, ale dzieci ciągle sprawdzają, jak daleko mogą się jeszcze posunąć. I jeśli za każdym razem rodzice muszą się wycofać, w końcu to dzieci przejmują kontrolę.
Harrold-Claesson brała udział m.in. w nowozelandzkiej kampanii przeciw radykalnemu prawu zakazującemu przemocy wobec dzieci, dowodząc na Antypodach, że brak kontroli rodzicielskiej spowodował w Szwecji falę zbrodni. Nie zgadza się z nią Mali Nilsson z międzynarodowej organizacji Save the Children, która cytuje oficjalne dane ze szwedzkiej Narodowej Komisji Przeciwdziałania Przestępczości. Według działaczki te statystyki mówią same za siebie: od lat 90. przestępczość wśród młodzieży wyraźnie spadła, zaś liczba przestępstw z użyciem przemocy od dekad utrzymują się na takim samym poziomie. – Bicie dzieci to kwestia praw człowieka – mówi Mali Nilsson. – Jeśli ktoś wkurzy się na mnie, nie ma prawa mnie uderzyć, prawda? Czemu więc dzieci miałyby nie korzystać z tych samych praw?

 

Szybciej nie znaczy lepiej

Działaczka uważa też, że prawo stosowane w Szwecji miało i ma przede wszystkim zmieniać mentalność Skandynawów. – Te rozporządzenia nie nakładają automatycznie kar za wymierzenie klapsa, ale zobowiązują pracowników instytucji publicznych do wspierania rodzin z problemami – tłumaczy Nilsson. – Od czasu wprowadzenia tego prawa nie odnotowano większej liczby ani rodziców postawionych przed sądem, ani dzieci odebranych rodzinom.

Badania przeprowadzone w Szwecji na początku ubiegłego roku wskazują jednak, że dziś nieco więcej rodziców przyznaje się do dawania dzieciom klapsów niż jeszcze 10 lat temu. – To wpływ większej liczby imigrantów w naszym społeczeństwie, a także efekt zagranicznych, głównie amerykańskich, programów telewizyjnych – twierdzi prof. Staffan Janson z Centrum Badań Społecznych na Uniwersytecie Karlstad. – Rodzice, którzy nie wiedzą, jak zdyscyplinować swoje dzieci, uznają, że szybciej osiągną efekt bijąc je. A to zła droga.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj