Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Butelki ze szkła zdrowsze niż z plastiku

Zanim wlejesz do butelki, dmuchaj na gorące

Karmienie dziecka plastikową butelką może okazać się groźne dla jego zdrowia. Kanadyjskie ministerstwo zdrowia wycofało z rynku wszystkie plastikowe pojemniki przeznaczone dla dzieci, które zawierają poliwęglan złożony z cząsteczek związku o nazwie bisfenol A (BPA). Stosowanie BPA w produktach dla dzieci odradza także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ale w krajach Unii nadal wykorzystuje się go w produktach dla dzieci.

Szkodliwy dla dziecka bisfenol A może przedostać się do jedzenia z plastikowego naczynia, gdy jest ono uszkodzone, lub gdy zostanie poddane działaniu wysokiej temperatury.

Fot. iStockphoto

Szkodliwy dla dziecka bisfenol A może przedostać się do jedzenia z plastikowego naczynia, gdy jest ono uszkodzone, lub gdy zostanie poddane działaniu wysokiej temperatury.

 

Podobny do ludzkich hormonów

— Związek BPA ma budowę podobną do hormonów estrogennych i po wchłonięciu przez ścianę jelita może niekorzystnie oddziaływać na organizm niemowlęcia analogicznie do wpływu hormonalnych środków antykoncepcyjnych czy hormonów, które nielegalnie stosują sportowcy. Oczywiście, wpływ ten zależy od ilości wchłoniętej substancji — dodaje prof. Radzikowski. W organizmie może spowodować wiele szkód, np. prowadzić do nadwagi, chorób układu krążenia czy cukrzycy, a także problemów z płodnością. — Każdemu nowonarodzonemu dziecku do 5–6. miesiąca życia należy zapewnić szczególną ochronę przed wpływem szkodliwych składników pokarmowych oraz substancji czynnych biologicznie, ponieważ w tym okresie bariera biologiczna śluzówki jelita jest bardzo przepuszczalna, dopiero dojrzewa do swojej roli bariery ochronnej. Dlatego m.in. w tym okresie zalecamy wyłączne, jeśli to możliwe, karmienie piersią — radzi lekarz.

 

Pobierz materiał edukacyjny na ten temat.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Dorośli pokazują dziecku, jak należy radzić sobie z emocjami, jak je wyrażać, w którym momencie, jakich słów używać, gdy jesteśmy zdenerwowani.

Czy rodzice mogą krzyczeć na dziecko?

O tym, że krzyk negatywnie wpływa na dzieci, rozmawiamy z Moniką Jackowską, psychoterapeutą poznawczo-behawioralną z Poradni „Co tam? Psychoterapia bliska Tobie”

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj