Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Butelki ze szkła zdrowsze niż z plastiku

Zanim wlejesz do butelki, dmuchaj na gorące

Karmienie dziecka plastikową butelką może okazać się groźne dla jego zdrowia. Kanadyjskie ministerstwo zdrowia wycofało z rynku wszystkie plastikowe pojemniki przeznaczone dla dzieci, które zawierają poliwęglan złożony z cząsteczek związku o nazwie bisfenol A (BPA). Stosowanie BPA w produktach dla dzieci odradza także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ale w krajach Unii nadal wykorzystuje się go w produktach dla dzieci.

Szkodliwy dla dziecka bisfenol A może przedostać się do jedzenia z plastikowego naczynia, gdy jest ono uszkodzone, lub gdy zostanie poddane działaniu wysokiej temperatury.

Fot. iStockphoto

Szkodliwy dla dziecka bisfenol A może przedostać się do jedzenia z plastikowego naczynia, gdy jest ono uszkodzone, lub gdy zostanie poddane działaniu wysokiej temperatury.

 

Podobny do ludzkich hormonów

— Związek BPA ma budowę podobną do hormonów estrogennych i po wchłonięciu przez ścianę jelita może niekorzystnie oddziaływać na organizm niemowlęcia analogicznie do wpływu hormonalnych środków antykoncepcyjnych czy hormonów, które nielegalnie stosują sportowcy. Oczywiście, wpływ ten zależy od ilości wchłoniętej substancji — dodaje prof. Radzikowski. W organizmie może spowodować wiele szkód, np. prowadzić do nadwagi, chorób układu krążenia czy cukrzycy, a także problemów z płodnością. — Każdemu nowonarodzonemu dziecku do 5–6. miesiąca życia należy zapewnić szczególną ochronę przed wpływem szkodliwych składników pokarmowych oraz substancji czynnych biologicznie, ponieważ w tym okresie bariera biologiczna śluzówki jelita jest bardzo przepuszczalna, dopiero dojrzewa do swojej roli bariery ochronnej. Dlatego m.in. w tym okresie zalecamy wyłączne, jeśli to możliwe, karmienie piersią — radzi lekarz.

 

Pobierz materiał edukacyjny na ten temat.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj