O tym, jak dbać o piersi, by były jędrne i nie obwisały po ciąży, rozmawiamy z dr Janiną Kwasiżur, ginekologiem- położnikiem
Agnieszka Usiarczyk: W którym miesiącu ciąży piersi zaczynają się powiększać?
dr Janina Kwasiżur, ginekolog- położnik: Może to się stać już na początku ciąży, około czwartego tygodnia, zanim kobieta się o niej dowie. Powiększający się biust często bywa pierwszym objawem ciąży. Staje się twardszy, pełniejszy, zaczyna boleć. W czasie dziewięciu miesięcy piersi mogą powiększyć się nawet o trzy rozmiary. Najbardziej rosną pod koniec ciąży, gdy zwiększa się objętość gruczołu mlekowego. Ale piersi rosną także od nadmiaru jedzenia. Jeśli przyszła mama będzie bardzo tyła, jej piersi będą się powiększać, bo przybędzie tłuszczyku. Nadmierne tycie jest także przyczyną rozstępów na piersiach. Skóra pod wpływem ciężaru rozciąga się zbyt szybko i nie pomogą nawet dobre kremy przeciw rozstępom. Lepiej więc nie przesadzać z jedzeniem. W ciąży kobieta powinna przytyć nie więcej niż 12 kilogramów.
Co robić, by zapobiec rozstępom? Jak prawidłowo pielęgnować biust w ciąży?
Elastyczne włókna skóry rozprężają się, ale mają swoją wytrzymałość i gdy są zbyt rozciągnięte - pękają. Wówczas powstaje rozstęp, który z czasem przekształca się w widoczną bliznę. By temu zapobiec, po pierwsze nie należy przybierać na wadze ponad normę. Po drugie, od połowy ciąży należy zacząć smarować biust kremami przeciw rozstępom. Ale niestety pielęgnacja biustu w ciąży nie daje stuprocentowej gwarancji, że pręgi się nie pojawią. Niektóre panie mają genetyczne skłonności do powstawania rozstępów i wówczas nie da się im przeciwdziałać. Za elastyczność skóry odpowiada m.in. witamina E oraz cynk. Warto więc zadbać, by w diecie ciężarnej nie zabrakło zielonych warzyw liściastych, chleba pełnoziarnistego i kiełków. Cynk występuje w owocach morza oraz orzechach.
U których kobiet na pewno pojawią się na piersiach małe blizny?
Jeśli u dziewczyny w okresie dojrzewania, pojawiły się rozstępy w okolicy brzucha, bioder czy pleców, to można oczekiwać, że będzie je miała także w czasie ciąży. Ale pomimo tego, powinna stosować kremy, które ujędrnią, nawilżą i uelastycznią skórę. Polecam także zwykłą oliwkę, którą można natłuszczać biust. Jak jeszcze może zmienić się biust podczas ciąży?
Biust stanie się cięższy, nieco opadnie, pojawią się bardzo widoczne niebieskie żyłki, ponieważ napływać będzie do nich więcej krwi, która udrożni kanały mleczne wraz z gruczołami. Ciemnieją także brodawki i stają się bardziej uwypuklone. Są to zmiany odwracalne.
Jak najlepiej zadbać o piersi w czasie ciąży?
Przede wszystkim zaopatrzyć się w dobry biustonosz, który będzie podtrzymywał piersi, nie obciążając zbytnio kręgosłupa. Nie może być ani za duży ani za mały. Pierś powinna się w nim mieścić, nie wypadać i nie przemieszczać się, gdy wykonujemy ruchy. Stanik powinien być bawełniany, by dodatkowo nie podrażniać brodawek, które w czasie ciąży mogą być bardzo wrażliwe. Nie polecam środków przeciwbólowych, gdy piersi stają się bolesne. Po drugim trymestrze zwykle przestają doskwierać.
Każda kobieta chciałaby, by jej piersi po ciąży i karmieniu były jędrne i nie obwisały. Czy to możliwe?
Ciąża zmienia biust. Piersi w tym czasie pełnią bardzo ważną rolę i nie zawsze wracają do stanu sprzed ciąży. Każda kolejna ciąża będzie zmieniała nasze piersi, będzie zmieniał się ich kształt, gęstość, struktura. A czasem rozmiar.
Warto poświęcić im trochę uwagi, pomasować je i wzmocnić mięsień piersiowy, który podtrzymuje biust. Przed ciążą można zacząć ćwiczyć piersi. Polecam rozciąganie, wymachiwanie rękoma, pływanie czy wspinanie. W czasie ciąży wystarczą nieco spokojniejsze ćwiczenia, jak np. pływanie, rozciąganie. Masaże powinno się również zacząć jeszcze przed zajściem w ciążę, by przygotować skórę, dobrze ją nawilżyć i ujędrnić. Ciężarne powinny już uważać z masażami, ponieważ zbyt intensywne wcieranie kremów czy też masowanie może spowodować skurcze macicy, a tym samym przyspieszyć poród.
Masować też brodawki?
Najlepiej zacząć dbać o nie na dwa tygodnie przed terminem porodu. Brodawki muszą być chwytne, a skóra zahartowana. Dlatego, dwa razy, dziennie miękką szczoteczką lub szorstką rękawicą pod chłodną wodą należy je masować, by potem nie pękały i nie bolały podczas karmienia. Można też stosować naprzemienne prysznice na piersi, raz ciepły, raz zimny. Wklęsłe brodawki dodatkowo można ćwiczyć, by dziecku łatwiej było je chwycić. Ćwiczenie polega na ugniataniu otoczki palcami i rozciąganiu jej. Dziecko ssie brutalnie i jeśli skóra wokół brodawki nie będzie zahartowana, podczas karmienia matkę męczyć będzie ból. Są jednak na to rady. Można kupić osłonkę na sutki, tzw. kapturek oraz stosować maści i kremy na pękające brodawki. Nie należy w tym czasie przerywać karmienia, gdyż może dojść do zastoju pokarmu i w efekcie do stanu zapalnego.
A co z pielęgnacją i dbaniem o piersi po porodzie? Niektóre kobiety wcześniej kończą karmienie, ponieważ obawiają się, że ich piersi staną się bardziej wyciągnięte i będą opadać. Czy mają rację?
Nie. Długotrwałe karmienie nie ma wpływu na wygląd biustu.
Trudny moment czeka piersi, gdy chcemy zakończyć laktację. Jak to przeprowadzić, by skóra zdążyła wrócić do stanu sprzed ciąży?
Należy odstawiać dziecko stopniowo i ćwiczyć mięśnie podtrzymujące piersi. Pomocne będą także chłodne prysznice. Zimna woda wzmacnia skórę na biuście i ją ujędrnia. Oprócz tego można stosować ujędrniające preparaty kosmetyczne lub skorzystać z zabiegów w gabinetach kosmetycznych, które oferują szereg rytuałów kosmetycznych. Gdy tylko piersi się zmniejszą, należy kupić stanik w odpowiednim rozmiarze, w którym biust będzie się ładnie układać.
* dr Janina Kwasiżur, ginekolog-położnik z warszawskiego centrum medycznego MediCenter przy ul. Wołoskiej 88