Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jaskinie solne

Więcej jodu jest w dorszu

Jaskinie solne nie mają działania leczniczego. Według naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa jest w nich zbyt mało jodu. Ale można w nich odpocząć, zrelaksować się, pobawić z dzieckiem kryształkami soli czy wyciszyć nerwowego brzdąca.

Po jod lepiej pojechać nad morze. W jaskiniach solnych jest go mało.

fot. iStockphoto

Po jod lepiej pojechać nad morze. W jaskiniach solnych jest go mało.

Na stronach internetowych jaskiń solnych, w ich ulotkach reklamowych można przeczytać, że pobyt w grocie leczy zapalenia oskrzeli, choroby tarczycy, nadciśnienie. Właściciele zapewniają, że seans równa się trzydniowemu pobytowi nad morzem. Ile w tym prawdy sprawdzili naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa. Na prośbę właścicieli komnat z Ustronia, Lądku Zdroju i z Opola przeprowadzili badania jaskiń w tych miastach.

Najwięcej sodu

— Interesowała nas wilgotność powietrza, temperatura, a przede wszystkim skład chemiczny soli oraz powietrza i obecność mikroelementów — mówi Jerzy Świądrowski, kierownik Laboratorium Procesów Przetwórstwa Węgla w Zakładzie Oszczędności Energii i Ochrony Środowiska GIG. Okazało się, że w solnych grotach najwięcej jest sodu, wapnia i potasu, trochę magnezu, a najmniej jodu (tylko 0,3 mikrograma na metr sześcienny). A to na ogół z myślą o jodzie klienci wybierają tego typu miejsca. Jod jednak bardzo szybko się ulatnia i trzeba zapewnić jego stały dopływ, by miał dobroczynny wpływ na zdrowie. Więcej znajdziemy go w rybach morskich i soli kuchennej niż w jaskiniach solnych. — Według uznanych autorytetów medycznych, taka ilość jodu nie wystarczy, by miał on działanie lecznicze. Po zdrowie lepiej pojechać nad morze lub np. do tężni w Ciechocinku. Prawdopodobnie, działanie lecznicze mają np. jaskinie w kopalni soli w Wieliczce, gdzie soli jest znacznie więcej, a jaskinia znajduje się pod ziemią — dodaje Jerzy Świądrowski.

 

Najlepsza sól znad Morza Martwego

Oprócz braku odpowiednich ilości jodu w jaskiniach, najczęściej nie wiadomo też z czego są one zbudowane, skąd pochodzi sól, czym jest przyklejana, czy np. użyty kej nie jest szkodliwy dla zdrowia, nie wiadomo też jak grubą warstwą soli pomieszczenie posiada. — Wnętrze jaskini nie powinno zawierać sztucznych elementów, sól powinna mieć atest leczniczy i pochodzić z Kłodawy, Bochni lub znad Morza Martwego, gdzie koncentracja minerałów i pierwiastków śladowych jest dziesięć razy wyższa niż w innych akwenach, a zasolenie osiem razy większe niż w Pacyfiku.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: weekend z dziećmi, wakacje z dzieckiem, rodzina

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jeśli bliźniaki są bardzo mocno związane ze sobą, trzeba tę wspólnotę uszanować.

Być bliźniakiem - to jest sztuka

Wyjątkowe bliźnięta urodziły się w lipcu 2008 roku w Berlinie. Jeden z chłopców jest biały, a drugi czarnoskóry. Lekarze mówią, że u jednego przeważyły geny matki, u drugiego ojca. Bliźnięta o różnym kolorze skóry zdarzają się bardzo rzadko. Raz na milion...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj