Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jaskinie solne

Więcej jodu jest w dorszu

Jaskinie solne nie mają działania leczniczego. Według naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa jest w nich zbyt mało jodu. Ale można w nich odpocząć, zrelaksować się, pobawić z dzieckiem kryształkami soli czy wyciszyć nerwowego brzdąca.

Po jod lepiej pojechać nad morze. W jaskiniach solnych jest go mało.

fot. iStockphoto

Po jod lepiej pojechać nad morze. W jaskiniach solnych jest go mało.

Na stronach internetowych jaskiń solnych, w ich ulotkach reklamowych można przeczytać, że pobyt w grocie leczy zapalenia oskrzeli, choroby tarczycy, nadciśnienie. Właściciele zapewniają, że seans równa się trzydniowemu pobytowi nad morzem. Ile w tym prawdy sprawdzili naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa. Na prośbę właścicieli komnat z Ustronia, Lądku Zdroju i z Opola przeprowadzili badania jaskiń w tych miastach.

Najwięcej sodu

— Interesowała nas wilgotność powietrza, temperatura, a przede wszystkim skład chemiczny soli oraz powietrza i obecność mikroelementów — mówi Jerzy Świądrowski, kierownik Laboratorium Procesów Przetwórstwa Węgla w Zakładzie Oszczędności Energii i Ochrony Środowiska GIG. Okazało się, że w solnych grotach najwięcej jest sodu, wapnia i potasu, trochę magnezu, a najmniej jodu (tylko 0,3 mikrograma na metr sześcienny). A to na ogół z myślą o jodzie klienci wybierają tego typu miejsca. Jod jednak bardzo szybko się ulatnia i trzeba zapewnić jego stały dopływ, by miał dobroczynny wpływ na zdrowie. Więcej znajdziemy go w rybach morskich i soli kuchennej niż w jaskiniach solnych. — Według uznanych autorytetów medycznych, taka ilość jodu nie wystarczy, by miał on działanie lecznicze. Po zdrowie lepiej pojechać nad morze lub np. do tężni w Ciechocinku. Prawdopodobnie, działanie lecznicze mają np. jaskinie w kopalni soli w Wieliczce, gdzie soli jest znacznie więcej, a jaskinia znajduje się pod ziemią — dodaje Jerzy Świądrowski.

 

Najlepsza sól znad Morza Martwego

Oprócz braku odpowiednich ilości jodu w jaskiniach, najczęściej nie wiadomo też z czego są one zbudowane, skąd pochodzi sól, czym jest przyklejana, czy np. użyty kej nie jest szkodliwy dla zdrowia, nie wiadomo też jak grubą warstwą soli pomieszczenie posiada. — Wnętrze jaskini nie powinno zawierać sztucznych elementów, sól powinna mieć atest leczniczy i pochodzić z Kłodawy, Bochni lub znad Morza Martwego, gdzie koncentracja minerałów i pierwiastków śladowych jest dziesięć razy wyższa niż w innych akwenach, a zasolenie osiem razy większe niż w Pacyfiku.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • toja51 | 25-08-2009 16:18:08

    Ja tam wybieram morze! Jaskinie solne mnie nie nęcą.
  • wojtaszek | 29-11-2014 21:53:00

    Może nie mają właściwości leczniczych ale bardzo fajnie się w nich odpoczywa. Osobiście uwielbiałam chodzić z siostrzenicą do groty solnej w której były fajne leżaczki przyciemnione światło, muzyka relaksacyjna i w rogu jednej ściany mały wodospadzik z którego słychać było dźwięk sączącej się wody. Polecam wszystkim zestresowanym i zapracowanym.
  • kasztanka2 | 11-01-2015 13:02:33

    Pobyt w jaskini solnej to frajda sama w sobie i ciekawe dla dziecka doświadczenie. Może i nie są one lecznicze, ale moim zdaniem im więcej miejsc zwiedzimy z dzieckiem za jego młodu, tym ono lepiej się rozwija, jest bardziej elokwentne, inteligentniejsze, więcej wie.
  • mikaa997 | 07-03-2015 23:01:46

    hmm ciekawy artykuł... osobiście byłam w grocie solnej dwa razy w życiu ale byłam pewna, że ma to właściwości prozdrowotne. Oczywiście nic nie zastapi morza i jodu ale niektórzy mają na prawdę daleko nad morze

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: weekend z dziećmi, wakacje z dzieckiem, rodzina

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj