Jaskinie solne nie mają działania leczniczego. Według naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa jest w nich zbyt mało jodu. Ale można w nich odpocząć, zrelaksować się, pobawić z dzieckiem kryształkami soli czy wyciszyć nerwowego brzdąca.
Przeciwwskazania do pobytu w jaskini solnej
Pobytu w grocie nie poleca się osobom z nadczynnością tarczycy, z nowotworami, uczulonym na jod oraz osobom, które cierpią na klaustrofobię (pomieszczenie najczęściej jest małe i zamykane). Przeciwwskazaniem są także choroby nerek, gruźlica, gdyż stężenie soli może zaostrzyć przebieg chorób. Nie zaleca się przychodzenia z katarem czy przeziębieniem, żeby nie zarażać innych. — Zanim wybierzemy się z malcem do jaskini warto zapytać z czego jest zbudowana i jakie urządzenia są wykorzystywane do tworzenia mikroklimatu. Polecam haloterapię z suchym aerozolem solnym, który oczyszcza powietrze zapewniając jego sterylność, bezbakteryjność i brak alergenów — mówi Anna Senderska, specjalista medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego Enel-Med.
Półmrok i chłód
W grotach, temperatura nie przekracza dwudziestu stopni, a wilgotność waha się w granicach 40-60 proc. — Dziecko należy ubrać cieplej, założyć mu bluzę z długim rękawem lub cienki sweter i spodnie z długimi nogawkami, ponieważ malec najczęściej bawi się w soli na podłodze i wygodniej mu będzie, jeśli kryształki nie będą go uwierać — radzi lekarka. W jaskiniach są dostępne kocyki, na których można malca posadzić lub ewentualnie okryć. Maluchy słuchając relaksacyjnej muzyki i szumu wody często zamiast się bawić, po prostu zasypiają i odpoczywają.
toja51 | 25-08-2009 16:18:08
wojtaszek | 29-11-2014 21:53:00
kasztanka2 | 11-01-2015 13:02:33
mikaa997 | 07-03-2015 23:01:46