Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jaskinie solne

Więcej jodu jest w dorszu

Jaskinie solne nie mają działania leczniczego. Według naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa jest w nich zbyt mało jodu. Ale można w nich odpocząć, zrelaksować się, pobawić z dzieckiem kryształkami soli czy wyciszyć nerwowego brzdąca.

Po jod lepiej pojechać nad morze. W jaskiniach solnych jest go mało.

fot. iStockphoto

Po jod lepiej pojechać nad morze. W jaskiniach solnych jest go mało.

 

Przeciwwskazania do pobytu w jaskini solnej

Pobytu w grocie nie poleca się osobom z nadczynnością tarczycy, z nowotworami, uczulonym na jod oraz osobom, które cierpią na klaustrofobię (pomieszczenie najczęściej jest małe i zamykane). Przeciwwskazaniem są także choroby nerek, gruźlica, gdyż stężenie soli może zaostrzyć przebieg chorób. Nie zaleca się przychodzenia z katarem czy przeziębieniem, żeby nie zarażać innych. — Zanim wybierzemy się z malcem do jaskini warto zapytać z czego jest zbudowana i jakie urządzenia są wykorzystywane do tworzenia mikroklimatu. Polecam haloterapię z suchym aerozolem solnym, który oczyszcza powietrze zapewniając jego sterylność, bezbakteryjność i brak alergenów — mówi Anna Senderska, specjalista medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego Enel-Med.

 

Półmrok i chłód

W grotach, temperatura nie przekracza dwudziestu stopni, a wilgotność waha się w granicach 40-60 proc. — Dziecko należy ubrać cieplej, założyć mu bluzę z długim rękawem lub cienki sweter i spodnie z długimi nogawkami, ponieważ malec najczęściej bawi się w soli na podłodze i wygodniej mu będzie, jeśli kryształki nie będą go uwierać — radzi lekarka. W jaskiniach są dostępne kocyki, na których można malca posadzić lub ewentualnie okryć. Maluchy słuchając relaksacyjnej muzyki i szumu wody często zamiast się bawić, po prostu zasypiają i odpoczywają.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: weekend z dziećmi, wakacje z dzieckiem, rodzina

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Powstałe w miejscu ropni zgrubienia tzw. bliznowce, może zmniejszyć chirurg plastyczny.

Zabliźnianie się rany po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu wiąże się z bólem i stresem, zwłaszcza gdy na nie zagojonej jeszcze ranie pojawiają się małe ropnie. Na szczęście nie zawsze muszą być one oznaką poważnego stanu zapalnego.

czytaj

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia.

Śmierć łóżeczkowa. Czy i jak można zapobiegać?

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia. Brakuje w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących śmierci łóżeczkowej w Polsce. W zależności od źródła...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj