Zanim podejmiesz decyzję o wysłaniu swojego sześciolatka do pierwszej klasy, sprawdź czego twoje dziecko będzie się uczyć. Program nauczania aż kipi od wymagań.
Architektura za trudna
W czasie szkolnych zajęć dzieci będą urządzać teatrzyki, dowiedzą się kim są aktorzy i czemu służą teatralne rekwizyty, będą wystukiwać rytm na bębenkach, pląsać do muzyki, a nawet wysłuchiwać utworów muzyki poważnej i opowiadać o swoich odczuciach. Uwaga! - już w pierwszej klasie maluchy mają się dowiedzieć, czym jest architektura, malarstwo, rzeźba, a nawet architektura zieleni. Eksperci są podzieleni, niektórzy - jak Małgorzata Barańska z Gdańska, pedagog i współautorka podręcznika dla zerówki - nie kryją, że to dla małych dzieci pojęcia zbyt abstrakcyjne.
Sześcioletnie przedszkolaki z Żoliborza, z którymi się spotkałam, na pytania o fakturę czy formę otwierały buzię ze zdziwienia, a pytanie o barwę kojarzyły raczej z telewizyjnym serialem „Barwy szczęścia". Ale do tej pory podstaw edukacji artystycznej nikt ich nie uczył.
Polskie sześciolatki dojrzały do szkoły.
Badania pod kierunkiem dr Aldony Kopińskiej z Akademii Świętokrzyskiej (zrealizowane w 2006 i 2007 roku aż na 70-tysięcznej próbie dzieci) dowiodły, że nasze sześciolatki są gotowe do nauki w szkole. U 90 proc. badanych dzieci stwierdzono wystarczający poziom społecznej i emocjonalnej dojrzałości. Nieco lepiej przygotowane do szkoły są dziewczynki, niż chłopcy - najwyższy poziom dojrzałości stwierdzono w badaniu u 20,5 proc. chłopców i 27 proc. dziewczynek.
Poczytaj, jak samorządy przygotowują szkoły dla sześciolatków