Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakie są zasady podawania dzieciom paracetamolu?

Twój Ekspert Pediatra

Paracetamol stosuje się, by obniżyć gorączkę i uśmierzyć ból. Powinien być podawany systematycznie co 4 godziny przez pierwsze 2-3 doby, nawet jeśli gorączka spadnie po jednej czy dwóch dawkach.

Dr Joanna Brett Chruściel

Fot. Prywatne archiwum

Dr Joanna Brett Chruściel

Jeśli gorączka utrzymuje się dłużej, konieczna jest wizyta u lekarza. Ważne jest też, żeby przed podaniem leku rodzic zapoznał się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, a jeśli miałby jakiekolwiek wątpliwości na temat podawania lub składu leku, powinien skonsultować się z pediatrą.

Dawki lecznicze paracetamolu: doustnie: 10-15 mg na kilogram masy ciała, doodbytniczo: 20 -25 mg na kilogram masy ciała (czopków nie należy dzielić).

W pierwszej dobie podaje się lek min. 4 razy co 4 – 6 godzin (maksymalnie 6 razy na dobę). W drugiej i trzeciej dobie – obowiązkowo o godz. 10, 14, 18 i 22 oraz w razie potrzeby dodatkowo o 2 w nocy i o 6 rano.

Preparaty paracetamolu są dostępne w aptekach w postaci kropli, syropów, tabletek i czopków.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Lepiej, żeby ubranka dla dzidziusia były za duże, niż za małe

Pierwsza wyprawka dla noworodka

Gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, nie mogłam doczekać się kupowania małych ubranek! Odwiedzałam sklepy z dziecięcymi artykułami, ale bałam się cokolwiek kupić, by nie zapeszyć. Jednak mniej więcej w szóstym miesiącu ciąży kupiłam pierwsze...

czytaj

Rodzisko może być ustawiane w pionie i w poziomie.

Obiekt wspomagający poród naturalny

Urządzenie zwane „podParciem dla aktywnie rodzących” wymyśliła i zaprojektowała Franciszka J. Kornecka. To jej praca magisterska na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Katedrze Kształtowania Środków Pracy.*

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj