Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Sześciolatki w pierwszej klasie? Rusza nabór do szkół

W 2013 roku decydują rodzice

W marcu w całej Polsce ruszy rekrutacja do szkół podstawowych. Do pierwszych klas pójdą dzieci urodzone w 2006 roku i część rocznika 2007. Po raz ostatni rodzice mogą zdecydować, czy ich dziecko rozpocznie edukację w pierwszej klasie jako sześciolatek, czy też pozostanie w oddziale przedszkolnym. Od września 2014 do pierwszej klasy obowiązkowo mają pójść wszystkie sześciolatki.

Większość sześciolatków jest intelektualnie gotowa do podjęcia nauki w szkole, choć piętą achillesową wielu z nich jest gotowość społeczna i emocjonalna.

Fot. iStockphoto

Większość sześciolatków jest intelektualnie gotowa do podjęcia nauki w szkole, choć piętą achillesową wielu z nich jest gotowość społeczna i emocjonalna.

 

Koronny argument za sześciolatkiem w I klasie

Dla wielu rodziców ucieczka przed spodziewaną kumulacją to koronny argument za posłaniem dziecka urodzonego w 2007 roku do szkoły. Ale nie jedyny. Wielu rodziców zauważa, że podstawa programowa w klasie pierwszej jest przystosowana do poziomu sześciolatka. A przeciętny siedmiolatek, przynajmniej w pierwszym półroczu, ma dużą szansę na lekcjach po prostu się nudzić.

Pedagodzy i nauczyciele nauczania początkowego zwracają jednak uwagę, że choć większość sześciolatków jest intelektualnie gotowa do podjęcia nauki w szkole, piętą achillesową jest gotowość społeczna i emocjonalna. Sześciolatkom trudniej zrozumieć np., że nie mogą na lekcjach robić co chcą, że trzeba wykonywać polecenia w określonym czasie. Nie są również czasami gotowe na zmierzenie się z niepowodzeniami i trudnościami. Rodzice zaś ripostują: – A czy za rok sześciolatki będą bardziej dojrzałe? One są, jakie są. To nauczyciele muszą dostosować swoje wymagania do możliwości naszych dzieci.

Spore grono rodziców kwestionuje w ogóle sensowność obowiązkowego posyłania sześciolatków do szkół. Ich zdaniem obowiązek szkolny powinien obejmować dzieci 7-letnie, zaś rodzice sześciolatków powinni mieć jedynie prawo posłania do pierwszej klasy swojego dziecka. Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców (szerzej znane jako akcja „Ratuj maluchy”) rozpoczęło zbieranie podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum w sprawie sześciolatków w szkołach. Na razie jednak nic nie wskazuje, że rząd po raz kolejny wycofa się z dokończenia reformy edukacji, tak jak to się stało w 2011 roku.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zerówka, szkoła, przedszkole, nauka

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj