Artykuły i porady

  • Próchnica przyczynia się do schorzeń również poza jamą ustną

    O chorobach spowodowanych przez bakterie próchnicowe rozmawiamy z Krzysztofem Łozą, stomatologiem

    czytaj

  • Pielęgnacja włosów w okresie połogu

    W okresie połogu włosy mogą garściami wypadać. To naturalny proces fizjologiczny spowodowany spadkiem, a raczej powrotem poziomu estrogenów do stanu sprzed ciąży. Nie ma najmniejszej potrzeby wpadać w panikę, bowiem gubienie włosów zakończy się samoistnie, niemniej jednak warto zadbać o odpowiednią pielęgnacje kosmyków w okresie połogu.

    czytaj

  • Zgaga w ciąży

    Zgaga to typowa dolegliwość ciążowa, choć nie wszystkie kobiety w równym stopniu ją odczuwają. Piekący ból w przełyku a w ustach przykry kwaśno-gorzki posmak dręczy niektóre kobiety już w początkach ciąży. Inne, dopiero pod koniec. Jak zmniejszyć uciążliwość zgagi?

    czytaj

  • Lekcje w szkole nie powinny zaczynać się o godzinie ósmej

    Im później zaczynają się lekcje w szkole podstawowej, tym uczniowie zdrowiej śpią i lepiej się zachowują – uważają amerykańscy naukowcy ze Szpitala Dziecięcego Hasbro w amerykańskim mieście Providence (Rhode Island).

    czytaj

  • Nawet zdrowe dzieci mają za mało witaminy D

    U wielu tryskających zdrowiem niemowlaków stwierdza się niski poziom witaminy D. Jedna trzecia z nich wykazuje podczas prześwietlenia promieniami rentgenowskimi objawy zmniejszonej mineralizacji kości – alarmują naukowcy.  

    czytaj

  • Jakie są zasady podawania dzieciom paracetamolu?

    Paracetamol stosuje się, by obniżyć gorączkę i uśmierzyć ból. Powinien być podawany systematycznie co 4 godziny przez pierwsze 2-3 doby, nawet jeśli gorączka spadnie po jednej czy dwóch dawkach.

    czytaj

  • Jak małe dziecko przygotować do radzenia sobie z liczbami

    Dzieci dorastające w zachodniej kulturze uczą się umieszczać liczby na osi liczbowej – stworzonej w umyśle linii, na której mniejsze wartości znajdują się po lewej stronie, a większe – po prawej. Z wiekiem porządkujemy ten szereg, przypisując mniejszym i większym liczbą odpowiednie odległości na osi. Malcy, u których mentalna oś liczbowa została już usystematyzowana, szybciej zapamiętują liczby i lepiej radzą sobie później z matematyką.

    czytaj

  • Z psychologiem rozwojowym rozmawiamy o uniwersytetach dla dzieci

    O uniwersytetach dla kilkulatków rozmawiamy z psychologiem rozwojowym, Urszulą Sajewicz-Radtke  

    czytaj

  • Uniwersyteckie indeksy już dla pięcio, sześciolatków

    W tym roku do studiów przystąpiło w Polsce kilka tysięcy maluchów! W samym Krakowie indeksy dostało ponad 1600 najmłodszych żaków.

    czytaj

  • Kosmos nie dla ciężarnych

    Na długiej liście przeciwwskazań dla kobiet w ciąży pojawiło się kolejne: podróże kosmiczne. Amerykańscy naukowcy uważają, że wycieczka pozaziemska przed rozwiązaniem spowoduje kłopoty podczas porodu, a noworodki nie poradzą sobie z grawitacją.

    czytaj

  • Jakie dyscypliny sportu może bezpiecznie trenować dziecko od 5-6. roku życia, a z jakimi na pewno trzeba się wstrzymać jeszcze przez kilka lat?

    Tak małe, kilkuletnie dzieci mogą rozpocząć trenowanie większości dyscyplin sportowych, pod warunkiem, że rodzaj treningów będzie dostosowany do ich wieku. Ważne jest, aby było wiele elementów ogólnorozwojowych , żeby nie skupiać się zbyt wcześnie na pewnych tylko aspektach.

    czytaj

  • Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej dysplazji?

    W tej chwili, dzięki obowiązkowym badaniom profilaktycznym, którym przechodzą dzieci w 2. miesiącu życia, coraz mniej jest przypadków zaniedbanej dysplazji stawów biodrowych.

    czytaj

  • Jakie zajęcia sportowe są wskazane dla kilkulatka?

    Odpowiedź jest dość prosta: odpowiedni będzie każdy sport, jeśli prowadzący zajęcia uwzględni wiek dzieci. Trening kilkulatka to po prostu zajęcia ogólnorozwojowe, z elementami konkretnej dyscypliny – ale tylko jako dodatkiem. Małe dziecko nie uczy się grać w piłkę, tylko biega, skacze, bawi się – i w tym wszystkim towarzyszy mu piłka futbolowa (odpowiednich rozmiarów zresztą, piłki rosną wraz z „zawodnikami”).

    czytaj

  • Jak zapobiegać wadom postawy u kilkuletnich dzieci?

    Najważniejsza jest uwaga rodziców. Dziecku trzeba przypominać (mimo że pewnie część z nas wspomina to jako zmorę własnego dzieciństwa): nie garb się, wyprostuj się, siedź prosto. Dzieci łatwo o tym zapominają (zdarza się to przecież również dorosłym).

    czytaj

  • Jakiej pomocy udzielić dziecku, które doznało urazu i być może skręciło lub złamało nogę?

    Jeśli dziecko przewróciło się i płacze, ale wstaje, przestaje płakać, łatwo odwrócić jego uwagę, a na nodze czy ręce nie widać śladu opuchlizny, najpewniej nic złego się nie stało. Kluczowa jest tutaj obserwacja zachowania poszkodowanego maluszka.

    czytaj

  • Czy można zapobiegać płaskostopiu?

    Stopa dziecka, które dopiero zaczyna chodzić, często jest płaska, wygląda na nieukształtowaną – bo taka właśnie jest. Stopa wykształca się podczas chodzenia. Stąd mówimy o fizjologicznym płaskostopiu, które mija, jeśli rodzice dopilnują warunków prawidłowego rozwoju dziecka.

    czytaj

  • Co powinno rodziców zaniepokoić, jeśli chodzi o rozwój ruchowy dziecka?

    Powodem do niepokoju jest każda zmiana w zachowaniu dziecka. Jeśli dziecko, dotychczas ruchliwe i towarzyskie, zaczyna stronić od rówieśników, nie chce biegać, bawić się na placu zabaw, grać w piłkę – nie powinniśmy tego lekceważyć.

    czytaj

  • Kiedy rodzice powinni pójść z dzieckiem do ortopedy?

    Pierwsze spotkanie z ortopedą powinno odbyć się wkrótce po urodzeniu. Oprócz ogólnej oceny narządu ruchu specjalną uwagę przykłada się wtedy do oceny stawów biodrowych. Dodatkowo wykonane badanie USG pozwoli na wczesną diagnostykę ewentualnej dysplazji.

    czytaj

  • Książeczka Zdrowia Dziecka - nowy konkurs na eBobas.pl

    Załóż Książeczkę Zdrowia Dziecka i prowadź ją starannie - masz szansę wygrać jeden z firmowych eBobasowych pendrive'ów! W nowym konkursie mamy nagrody dla tych, którzy Książeczkę dopiero założą i dla tych, którzy prowadzą ją od dawna!

    czytaj

  • Pierwsze tygodnie w szkole

    O zmianach w rodzinie, związanych z pójściem dziecka do szkoły rozmawiamy z Urszulą Sajewicz-Radtke, psychologiem rozwojowym.

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj