Artykuły i porady

  • Nadmierne rogowacenie skóry

    Mama trzynastomiesięcznego Rafałka jest przerażona po ostatniej wizycie u dermatologa. U chłopca stwierdzono przymieszkowe rogowacenie skóry. Krostki, które maluch ma na buzi, rączkach i nóżkach utrzymują się już prawie rok. Lekarz rodzinny uspokajał, że to samo przejdzie. Czy diagnoza dermatologa to coś poważnego? O nadmiernym rogowaceniu skóry rozmawiamy z dr n. med. Moniką Kapińską-Mrowiecką, dermatologiem i alergologiem

    czytaj

  • Odchudzanie po ciąży. Karmiąc dziecko nie możesz stosować diety odchudzającej!

    Codzienna dieta mamy ma wpływ na jakość jej mleka. Restrykcyjne odchudzanie spowoduje niedobór składników odżywczych, kobieta będzie osłabiona, a malec dostanie mniej wartościowy pokarm. Z wprowadzaniem drakońskich diet, trzeba zaczekać, aż dziecko będzie miało pół roku i zacznie jeść inne oprócz mleka matki pokarmy, które będą mu dostarczały dodatkowych składników odżywczych.

    czytaj

  • Czy sepsą można się zarazić?

    Sepsą, znaną też jako posocznica, nie można się zarazić, bo nie jest chorobą. To zespół objawów organizmu pojawiających się w odpowiedzi na zakażenie.

    czytaj

  • Uwaga na syndrom Piotrusia Pana

    Czasem mężczyzna jest niezdolny do budowania trwałej więzi i do bycia ojcem, bo to zbyt obciążające dla niego zobowiązania. Skupiony jest na sobie, a od partnerki oczekuje matkowania, zainteresowania, zajmowania się wyłącznie nim.

    czytaj

  • Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

    Jeśli widać ci brzuszek, na pewno myślisz już o urządzaniu pokoju dla dziecka. Wszystko jedno od czego się zacznie, ważne by wybrać mądrze, nie kierując się tylko wyglądem mebli, farby na ścianę czy lampy. Warto pomyśleć też o tym, co niewidoczne.

    czytaj

  • Co to są skurcze przepowiadające? Kiedy się pojawiają? Jak ich nie pomylić z bólem porodowym?

    Skurcze przepowiadające, inaczej zwane skurczami Johna Braxtona-Hicksa (od nazwiska angielskiego ginekologa, który je pierwszy opisał) mogą pojawiać się po 20. tygodniu ciąży. Najpierw są nieregularne i niebolesne - w ten sposób mięsień macicy trenuje przed porodem.

    czytaj

  • Jak często kąpać niemowlę?

    Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia jest niezwykle ważna. Czy można jednak przesadzić z czystością? U niektórych dzieci - tak!

    czytaj

  • Dlaczego dziecko obgryza paznokcie

    Zanim zaczniemy upominać dziecko, żeby nie obgryzało paznokci ustalmy, co je stresuje. Dzieci zaczynają obgryzać paznokcie zwykle około piątego roku życia. Zdarza się to jednak nawet dwulatkom.

    czytaj

  • Cellulit. Jak się go pozbyć? Skuteczne kosmetyki na problem 90 proc. kobiet

    Piękne, zgrabne, zadbane ciało – marzenie każdej kobiety. Jesteśmy w stanie zainwestować w pielęgnację coraz więcej czasu i troski - zwłaszcza latem, gdy chcemy odsłonić zadbane ciało.

    czytaj

  • Zębowy kalendarz. Wypadanie mleczaków, wyrzynanie się zębów stałych

    Konieczne są raz na kwartał wizyty kontrolne u dentysty, właściwa higiena oraz leczenie próchnicy. Niewłaściwy stan uzębienia ma wpływ na jakość wyrzynających się zębów stałych i może być przyczyną poważnych powikłań i niepotrzebnego bólu.

    czytaj

  • Książeczka Zdrowia Dziecka cenniejsza niż dowód osobisty

    Proszę pilnować Książeczki Zdrowia Dziecka jak oka w głowie! Czy wy też, wychodząc ze szpitala z noworodkiem, słyszeliście takie napomnienie? Książeczka Zdrowia Dziecka rzeczywiście jest jak skarb – kto ją utraci, ma same kłopoty!

    czytaj

  • Krwawienie w połogu

    We wczesnym połogu, czyli w pierwszych dniach po porodzie, kobieta krwawi, ponieważ macica się obkurcza i oczyszcza. – Krwawienie tuż po porodzie nazywamy „odchodami”. Z początku są one krwiste, później brunatne, żółtawe, a na końcu szkliste, śluzowe. Odchody powinny zakończyć się pod koniec połogu, czyli około 5. tygodnia po porodzie. - Przy czym krwawienie czerwone, powinno ustąpić najpóźniej do 2-3 tygodni po porodzie - mówi Krystyna Derwisz, lekarz medycyny, specjalistka ginekologii i położnictwa.

    czytaj

  • Płaskostopie u dzieci. Przyczyny, profilaktyka, leczenie

    Jak najlepiej chronić małe stópki? Oto podajemy prawdy i mity na temat tzw. zdrowych butów. Pomaga nam w tym wybitny specjalista, dr n. med. Tadeusz Lejman, wykwalifikowany ortopeda dziecięcy, kierownik Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

    czytaj

  • Brzuchy po ciąży - jak im pomóc?

    Prezentujemy 41 zdjęć nadesłanych przez nasze użytkowniczki na akcję Metamorfozy Brzucha. Poprosiliśmy specjalistę medycyny estetycznej dr Macieja Rogalę z Miejskiej Farmy Piękności, by podpowiedział co można z nimi zrobić, żeby polepszyć ich stan.

    czytaj

  • Nacięcie krocza podczas porodu. Gojenie, powikłania

    Dużo poważniejsze od samoistnych pęknięć krocza mogą być konsekwencje jego nacięcia. Tymczasem w Polsce wciąż nacina się krocze rutynowo. W Danii, w Wielkiej Brytanii czy w Szwecji odsetek pacjentek z naciętym kroczem wynosi niewiele ponad 10 proc. W Polsce - kilkadziesiąt.

    czytaj

  • Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

    O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

    czytaj

  • Wakacyjne konkursy na eBobas.pl

    Półmetek wakacji tuż, tuż. A u nas - kończy się pierwszy wakacyjny konkurs fotograficzny. Ale zaczynamy drugi, z takimi samymi nagrodami, czyli zestawami PlayDoh. Z ciastoliną dzieci się nie nudzą!

    czytaj

  • 36 lat in vitro na świecie. Ułatwienia dla par starających się o dziecko w Polsce

    25 lipca 1978 roku w Anglii urodziło się pierwsze na świecie dziecko w wyniku zapłodnienia in vitro. W Polsce pierwsze dziecko poczęte in vitro urodziło się dziewięć lat później. W tej chwili pary starające się o dziecko mogą korzystać z refundacji in vitro, uczestnicząc w rządowym programie. Ma nim zostać objęte 15 tysięcy par.

    czytaj

  • Poradnik: w co się ubrać w ciąży

    Co zrobić, żeby w ciąży czuć się komfortowo, być w dobrym humorze i ładnie wyglądać? Ubieraj się tak jak lubisz i wybieraj zdrowe materiały. Nie rezygnuj z tego, co modne.

    czytaj

  • Żylaki w ciąży i po porodzie

    Nabrzmiałe dłonie, kolana, kostki, stopy, żylaki na nogach i w odbycie mogą dokuczać już od pierwszych tygodni ciąży lub pod jej koniec. Warto zapobiegać im, a jeśli się pojawią, wiedzieć jak sobie z nimi radzić.

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj