Artykuły i porady

  • Wyniki konkursu fotograficznego "Szalony weekend!"

    Szalony weekend, czyli jaki? Spędzony na łonie natury? Może - na zabawach z dzieckiem w błocie? A może przeciwnie - na samotnej wyprawie tylko dla dorosłych? Każdy ma swój przepis. Na zdjęciach widzieliśmy, że liczy się przede wszystkim dobra zabawa.

    czytaj

  • Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci. Objawy i leczenie

    Infekcjom układu moczowego lepiej zapobiegać niż je leczyć. Gdy się pojawią są uciążliwe, a późno rozpoznane mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek.

    czytaj

  • Domowe obiadki czy słoiczki

    Co jest lepsze dla zdrowia i rozwoju dziecka - słoiczki czy gotowane w domu papki?

    czytaj

  • Mleko modyfikowane

    Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).

    czytaj

  • Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

    Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

    czytaj

  • Pleśniawki u niemowlaka. Przyczyny, sposoby leczenia

    Chyba każdy widział mamę albo babcię, która oblizywała z łyżeczki zbyt dużą porcję jedzenia nabraną ze słoiczka, a resztę podawała dziecku. Albo odgryzała kawałeczek jedzenia i wyjęty ze swojej buzi, wkładała do ust dziecka. Nie wygląda to apetycznie ani estetycznie. Dodatkowo może być przyczyną wyhodowania w buzi dziecka (na języku, podniebieniu, policzkach lub dziąsłach) drożdżaków – białawokremowych nalotów, które przypominają resztki mleka.

    czytaj

  • USG w ciąży: zwykłe, 3D, 4D

    Badania USG nie tylko pozwalają sprawdzić płeć twojego nienarodzonego dziecka, ale przede wszystkim zwiększają szansę na urodzenie dziecka zdrowego. W czasie ciąży będziesz miała co najmniej trzy badania USG (ultrasonograficzne).

    czytaj

  • Jak przygotowywać posiłki dla niemowlaków i małych dzieci?

    Nie każde danie, pomimo że składa się z warzyw, zawiera witaminową bombę. Żeby zapobiec stratom witamin, trzeba właściwie przygotować posiłek.  

    czytaj

  • Konkurs na wpis w Książeczce Zdrowia Dziecka

    Zapraszamy wszystkich użytkowników portalu do konkursu na wakacyjny wpis w Książeczce Zdrowia Dziecka – w sekcji Pamiętnik. Tym razem tematem konkursu są „Wakacje z wyobraźnią”!

    czytaj

  • Siatki centylowe

    Co to są siatki centylowe? Podczas każdej wizyty u lekarza przy okazji szczepień, które robi się średnio co sześć tygodni przez pierwsze pół roku (oczywiście, jeśli dziecko jest zdrowe), pediatra sprawdza kombinację wagi i wzrostu na tak zwanej siatce centylowej. Dzięki tym specjalnym wykresom, które znajdują się w każdej książeczce zdrowia dziecka, można określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

    czytaj

  • Koniec luźnej, wiotkiej skóry na brzuchu po ciąży

    W pozbyciu się zmarszczek czy nadmiaru zwiotczałej skóry na brzuchu pomoże Sculptra. Jednak efektów zabiegu nie widać od razu. Trzeba na nie zaczekać nawet kilka miesięcy. Jędrniejszą skórą i młodszym wyglądem można się cieszyć nawet dwa lata.

    czytaj

  • Skala Apgar. Interpretacja wyników u noworodków

    Tuż po urodzeniu noworodek przechodzi swój pierwszy w życiu sprawdzian. Może za niego otrzymać nawet 10 punktów!

    czytaj

  • Chodzik dla dziecka. Opinie lekarzy

    Moje zdanie o chodzikach jest bardzo krytyczne. Uważam, że to niepotrzebny gadżet, który ma uwolnić mamę od dziecka i ograniczyć jego przestrzeń życiową. W chodziku dziecko na pewno nie wejdzie na schody – a raczkujące prędzej czy później zacznie się na nie wspinać, trzeba mieć więc oczy dookoła głowy. Nie wejdzie też pod stół, do kąta i tak dalej – tylko czy o to chodzi?

    czytaj

  • Zatkane ucho u dziecka

    To dotyczy dzieci w każdym wieku: – Rodzice nie powinni grzebać w uchu dziecka, a czyszczenie ucha po kąpieli powinno polegać tylko na delikatnym jego wycieraniu ręcznikiem i to tylko na taką głębokość, na ile mały palec dziecka sięga w głąb małżowiny usznej – instruuje Danuta Gruszowska, lekarz medycyny rodzinnej i pediatra Niepublicznego ZOZ w Krakowie.

    czytaj

  • Alimenty na dziecko. Jak i kiedy wnioskować?

    Alimenty to nic innego jak zapewnienie środków utrzymania i wychowania - najczęściej to zobowiązanie rodziców wobec dzieci (istnieje też np. obowiązek alimentacyjny małżonków wobec siebie, rodziców czy też rodzeństwa, ale to oddzielny temat). Zobowiązanie rodziców wobec dzieci powstaje w momencie przyjścia dziecka na świat i trwa do czasu uzyskania przez nie pełnoletności lub zakończenia nauki.

    czytaj

  • Czy możliwe jest powiększenie piersi bez użycia skalpela?

    W tej chwili to już jest rzeczywiście możliwe. Dzięki zabiegowi Aguafilling bodyline kobiety mają możliwość powiększenia biustu bez konieczności interwencji chirurgicznej. Zabieg ten można również wykonywać dla poprawy kształtu piersi.

    czytaj

  • Powiększanie piersi metodą Aquafilling bodyline - szybko, bezboleśnie, bezpieczne

    Powiększanie piersi bez użycia skalpela? To możliwe. Na rynku pojawiła się nowa metoda powiększania biustu - Aquafilling bodyline. Jest małoinwazyjna i bezpieczna dla pacjentek w każdym wieku. Mogą z niej korzystać również kobiety, które w przyszłości chcą być mamami – zabieg nie wpływa w żaden sposób na możliwość naturalnego karmienia. 

    czytaj

  • Gestoza/Zatrucie ciążowe/Stan przedrzucawkowy

    Gestoza czyli tzw. zatrucie ciążowe to dawne, obecnie nieużywane, określenie nadciśnienia tętniczego, pojawiającego się w ciąży z towarzyszącym białkomoczem. Obecnie to powikłanie ciąży określamy stanem przedrzucawkowym.

    czytaj

  • Schemat karmienia niemowląt żywionych mlekiem modyfikowanym

    Przez pierwsze sześć miesięcy życia pokarm kobiecy może stanowić wyłączne pożywienie dziecka. W tym okresie WHO zaleca wyłączne karmienie piersią. Obowiązujące zalecenia żywienia niemowląt mówią, że karmienie naturalne powinno być podstawą żywienia niemowlaka do końca 12. miesiąca, a produkty rozszerzające dietę powinny być tylko jej uzupełnieniem. Kiedy mama nie może karmić piersią, zaleca się, by wprowadzić preparat mlekozastępczy. Wtedy do szóstego miesiąca dziecko karmimy mlekiem początkowym, ale już w piątym miesiącu powinniśmy wprowadzać pierwsze niemleczne pokarmy.

    czytaj

  • Schemat karmienia niemowląt żywionych mlekiem naturalnym

    Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka pokarm kobiecy może stanowić wyłączne pożywienie niemowlęcia. W tym okresie Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią. Obowiązujące obecnie zalecenia żywienia niemowląt sugerują w by pierwszych dwunastu miesiącach życia karmienie naturalne było podstawą żywienia niemowlaka, a produkty rozszerzające dietę stanowiły jej uzupełnienie. Mamy karmiące piersią nie powinny się spieszyć z podawaniem dziecku nowości, wyjątkiem jest gluten, który trzeba wprowadzić jeszcze w pierwszym półroczu życia dziecka. 

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj