Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Stulejka u dzieci

Zwężenie napletka. Kiedy konieczny jest zabieg?

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a odciąganie napletka rekomendują rozpoczynać dopiero około drugiego roku życia.

 

 

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Fot.BE&W

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Zaczerwienienie siusiaka (o ile nie jest zwykłym odparzeniem) lub obrzęk, powinny zaniepokoić rodziców i skłonić do konsultacji z lekarzem. Poza tym, narząd płciowy maluszka nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych oprócz starannego dbania o higienę. Reagować należy w sytuacji, kiedy z powodu przyklejonego napletka zasłonięte jest ujście cewki moczowej i podczas siusiania tworzy się „balonik”.

Zasadniczo, jeśli podobne problemy nie dotyczą naszego maleństwa, lekarze są zdania, by małego siusiaka nie ruszać. Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny. Dopiero około drugiego roku życia napletek powinien bezboleśnie zsuwać się z żołędzi. Jeśli tak się nie dzieje, warto skonsultować się z dziecięcym chirurgiem, który oceni, co należy robić. U starszych chłopców przyklejony napletek może bowiem sprzyjać stanom zapalnym. Jeśli chodzi o leczenie tego stanu, często wystarczy smarowanie przepisaną przez lekarza maścią. Przyklejony napletek u kilkulatka może być też wskazaniem do zabiegu chirurgicznego.

 

Jak rozpoznać stulejkę?

Przyklejony napletek to nie to samo co stulejka.

Stulejka u dzieci charakteryzuje się zwężonym napletkiem. Objawy stulejki są łatwe do rozpoznania, choć diagnozuje ją lekarz: na końcu prącia chłopiec ma wręcz „czubek” ze skóry, który zasłania nawet ujście cewki moczowej, a jego zsunięcie poniżej żołędzi jest niemożliwe.

Stulejka to stan chorobowy. Może powodować nie tylko nawracające zakażenia, ale nawet pojawienie się wydzieliny ropnej, a tym dolegliwościom może towarzyszyć ból.

Jeśli chirurg stwierdzi stulejkę, konieczny jest zabieg. Najczęściej zabieg ten wykonuje się u chłopców po ukończeniu drugiego roku życia, chyba że już wcześniej poważnie zakłócone jest oddawanie moczu.

Operacyjne leczenie stulejki polega na poszerzeniu napletka w jego końcowym odcinku. Zabieg wymaga znieczulenia, u małych chłopców pełnej narkozy. Zwykle jednak pobyt w szpitalu konieczny jest tylko przez jeden dzień.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: stulejka, siusiak, napletek, higiena chłopca, chłopiec

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jednocentymetrowy miesięczny przyrost głowy u dziecka z donoszonej ciąży i dwucentymetrowy u wcześniaków to norma.

Główka noworodka i niemowlaka

Asymetryczna główka noworodka nie powinna nas martwić. - Główek idealnych nie ma – mówi pediatra.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj