Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a odciąganie napletka rekomendują rozpoczynać dopiero około drugiego roku życia.
Zaczerwienienie siusiaka (o ile nie jest zwykłym odparzeniem) lub obrzęk, powinny zaniepokoić rodziców i skłonić do konsultacji z lekarzem. Poza tym, narząd płciowy maluszka nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych oprócz starannego dbania o higienę. Reagować należy w sytuacji, kiedy z powodu przyklejonego napletka zasłonięte jest ujście cewki moczowej i podczas siusiania tworzy się „balonik”.
Zasadniczo, jeśli podobne problemy nie dotyczą naszego maleństwa, lekarze są zdania, by małego siusiaka nie ruszać. Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny. Dopiero około drugiego roku życia napletek powinien bezboleśnie zsuwać się z żołędzi. Jeśli tak się nie dzieje, warto skonsultować się z dziecięcym chirurgiem, który oceni, co należy robić. U starszych chłopców przyklejony napletek może bowiem sprzyjać stanom zapalnym. Jeśli chodzi o leczenie tego stanu, często wystarczy smarowanie przepisaną przez lekarza maścią. Przyklejony napletek u kilkulatka może być też wskazaniem do zabiegu chirurgicznego.
Jak rozpoznać stulejkę?
Przyklejony napletek to nie to samo co stulejka.
Stulejka u dzieci charakteryzuje się zwężonym napletkiem. Objawy stulejki są łatwe do rozpoznania, choć diagnozuje ją lekarz: na końcu prącia chłopiec ma wręcz „czubek” ze skóry, który zasłania nawet ujście cewki moczowej, a jego zsunięcie poniżej żołędzi jest niemożliwe.
Stulejka to stan chorobowy. Może powodować nie tylko nawracające zakażenia, ale nawet pojawienie się wydzieliny ropnej, a tym dolegliwościom może towarzyszyć ból.
Jeśli chirurg stwierdzi stulejkę, konieczny jest zabieg. Najczęściej zabieg ten wykonuje się u chłopców po ukończeniu drugiego roku życia, chyba że już wcześniej poważnie zakłócone jest oddawanie moczu.
Operacyjne leczenie stulejki polega na poszerzeniu napletka w jego końcowym odcinku. Zabieg wymaga znieczulenia, u małych chłopców pełnej narkozy. Zwykle jednak pobyt w szpitalu konieczny jest tylko przez jeden dzień.