Piszą dla nas

Avatar

Ewa Kozakiewicz

Mama dorosłej córki Katarzyny. Dziennikarka, pracowała
m.in. w „Dzienniku Polskim", "Przekroju" i „Gazecie Krakowskiej".

wyślij email

 • Przewodnik. Poród krok po kroku.

  Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co będzie się z nami działo, od momentu kiedy przekroczymy próg szpitala?

  czytaj

 • Podróże życia. Toskania

  Na marzenia o podróży i na planowanie podróży - zawsze jest właściwa pora. Im mniej mamy szans wsiąść z marszu w samolot i polecieć w wybrane miejsce, tym częściej podróżujemy "na sucho". Dawniej palcem po globusie, teraz oglądając zdjęcia, nie te wystudiowane przez fotografów i zamieszczone w albumach, lecz te prawdziwe, turystyczne. Dziś Piza i Florencja. Zapraszamy!

  czytaj

 • Jak i kiedy nauczyć dzieci rozumienia czytanego tekstu?

  15 procent polskich piętnastolatków nie rozumie tego, co czyta! - wykazały ostatnie wyniki badań PISA*, przeprowadzane co trzy lata przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).  O tym, jak nauczyć dzieci rozumieć czytany tekst, rozmawiamy z dr Bożeną Pawlak - specjalistką edukacji wczesnoszkolnej z Instytutu Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, współautorką nowej serii podręczników dla klas I-III „Lokomotywa" Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego.

  czytaj

 • Mięczak zakaźny. Infekcja skórna u dzieci i kobiet w ciąży.

  Z Cezarym Makulskim, lekarzem medycyny, pediatrą, rozmawiamy na temat mięczaka zakaźnego u dzieci.

  czytaj

 • Szkoła kołysanek dla przyszłych i obecnych mam

  Pod koniec drugiego trymestru ciąży dziecko zaczyna słyszeć i najchętniej słucha głosu swojej mamy, szczególnie, gdy mu śpiewa. Tylko co zrobić, kiedy mama się uparła i tkwi w przekonaniu, że nie umie śpiewać?

  czytaj

 • Plastry i maści przeciwbólowe dla dzieci

  Kiedy prowadziłam moją Kasię na szczepienie do przychodni, czułam się jak morderczyni. Wiedziałam, że zaraz poleją się łzy. Mnie zresztą też przelatywał dreszcz po krzyżu, kiedy widziałam pielęgniarkę ze strzykawą. Tak było dawniej. Teraz pobieranie krwi czy okresowe szczepienie może wyglądać zupełnie inaczej i maluch może wyjść od lekarza uśmiechnięty.

  czytaj

 • Jak radzić sobie z dziećmi z niewielką różnicą wieku

  Czy starsze dziecko uczyć tego, aby zawsze ustępowało młodszemu? Co robić, kiedy młodsze dziecko nadużywa przywilejów? Jak wychować dzieci, by tworzyły zgraną paczkę także w dorosłym życiu? Czy da się tak postępować, aby żadne z dzieci nie poczuło się gorsze?

  czytaj

 • Nowe opłaty za przedszkole od września 2011

  Im dłużej dziecko będzie przebywać w przedszkolu, tym więcej zapłacą rodzice. Bezpłatną opiekę zyskują niepracujące mamy. Samorządy do 31 sierpnia 2011 roku muszą podjąć uchwały dotyczące opłat za przedszkola.

  czytaj

 • Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

  O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

  czytaj

 • Rasizm może zacząć się w przedszkolu

  W przedszkolu mały Polak z czarnymi kręconymi włosami i o ciemnej skórze usłyszał od innego dziecka ”Ty brudasie”! Coraz częściej dzieci w Polsce mają w grupie kontakt z rówieśnikami o odmiennej barwie skóry, innych włosach czy oprawie oczu. Jak wychowywać dzieci, aby były otwarte na różnorodność kultur? Jak sprawić, by nasze maluchy w naturalny sposób stały się obywatelami świata?

  czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Przyjazne miejsca