Piszą dla nas

Avatar

Ewa Kozakiewicz

Mama dorosłej córki Katarzyny. Dziennikarka, pracowała
m.in. w „Dzienniku Polskim", "Przekroju" i „Gazecie Krakowskiej".

wyślij email

  • Torbiele jajników. Rodzaje, objawy, leczenie

    Torbiele jajników najczęściej występują u kobiet w wieku rozrodczym, choć mogą się pojawić już w okresie dojrzewania czy dopiero podczas menopauzy. Zbyt duże obciążenie ćwiczeniami fizycznymi lub nadmierne odchudzanie, które wpływa na zaburzenia gospodarki hormonami, mogą się do nich przyczynić.

    czytaj

  • Nadmierne rogowacenie skóry

    Mama trzynastomiesięcznego Rafałka jest przerażona po ostatniej wizycie u dermatologa. U chłopca stwierdzono przymieszkowe rogowacenie skóry. Krostki, które maluch ma na buzi, rączkach i nóżkach utrzymują się już prawie rok. Lekarz rodzinny uspokajał, że to samo przejdzie. Czy diagnoza dermatologa to coś poważnego? O nadmiernym rogowaceniu skóry rozmawiamy z dr n. med. Moniką Kapińską-Mrowiecką, dermatologiem i alergologiem

    czytaj

  • Krwawienie w połogu

    We wczesnym połogu, czyli w pierwszych dniach po porodzie, kobieta krwawi, ponieważ macica się obkurcza i oczyszcza. – Krwawienie tuż po porodzie nazywamy „odchodami”. Z początku są one krwiste, później brunatne, żółtawe, a na końcu szkliste, śluzowe. Odchody powinny zakończyć się pod koniec połogu, czyli około 5. tygodnia po porodzie. - Przy czym krwawienie czerwone, powinno ustąpić najpóźniej do 2-3 tygodni po porodzie - mówi Krystyna Derwisz, lekarz medycyny, specjalistka ginekologii i położnictwa.

    czytaj

  • Zatkane ucho u dziecka

    To dotyczy dzieci w każdym wieku: – Rodzice nie powinni grzebać w uchu dziecka, a czyszczenie ucha po kąpieli powinno polegać tylko na delikatnym jego wycieraniu ręcznikiem i to tylko na taką głębokość, na ile mały palec dziecka sięga w głąb małżowiny usznej – instruuje Danuta Gruszowska, lekarz medycyny rodzinnej i pediatra Niepublicznego ZOZ w Krakowie.

    czytaj

  • Uczulenie na spermę partnera

    Zdarza się, że kobieta jest uczulona na spermę partnera albo na spermę w ogóle. Na szczęście bardzo rzadko. Diagnostyka nastręcza spore trudności, bo wymaga zaangażowania nie tylko pacjentki, lecz i jej partnera, który nie zawsze wyraża zgodę i ma cierpliwość.

    czytaj

  • Przepuklina kresy białej

    O przepuklinie kresy białej, czym jest, jak wygląda i jak się ją leczy rozmawiamy z Andrzejem Zającem, doktorem nauk medycznych, specjalistą chirurgii dziecięcej.

    czytaj

  • Mechaniczne sposoby podtrzymywania ciąży. Szef okrężny albo krążek pessar

    Na kłopoty z donoszeniem ciąży z powodu niewydolności szyjki macicy są metody – zakłada się szef okrężny albo krążek – pessar. Krążek znajduje też zastosowanie u niektórych kobiet, nie będących w ciąży.

    czytaj

  • Soczewki ortokeratologiczne (OrtoK)

    O ortokorekcji wzroku u dzieci rozmawiamy z dr n. med. Anną Klonowską, okulistką.

    czytaj

  • Prezenty z okazji Pierwszej Komunii Świętej

    O należytej oprawie Pierwszej Komunii Świętej dziecka, rozmawiamy z Agnieszką Gąsierkiewicz, psychologiem, terapeutką rozwoju osobistego, matką czwórki dzieci – w tym dziewięcioletniej Julki, która przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej

    czytaj

  • Nagłe przypadki porodu

    Co czeka kobietę, gdy zacznie się akcja porodowa, a ona nie ma przy sobie stosownych dokumentów, badań i spakowanych do szpitala rzeczy? Nie zawsze poród da się precyzyjnie zaplanować. Czasem kobieta pracuje intensywnie do dnia wyliczonej daty porodu, bo chce jak najwięcej mieć urlopu dla siebie i dziecka po jego narodzinach. Czasem zdarza się, że jest nie w miejscu zamieszkania, ale u rodziny, w innym mieście, czasem maluch rodzi się przed czasem i poród zaskakuje kobietę. Co wtedy?

    czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Przyjazne miejsca