Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rusza 3-letni rządowy program finansowania zabiegów in vitro

Szansa na dziecko dla 15 tysięcy par

Od 1 lipca 2013 roku pary, które zostaną zakwalifikowane do programu, będą miały prawo do nawet trzech prób zapłodnienia in vitro sfinansowanych z budżetu państwa. Minister zdrowia 20 marca podpisał rządowy program „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego”.

Od 1 lipca 2013 roku pary, które zostaną zakwalifikowane do programu, będą miały prawo do nawet trzech prób zapłodnienia in vitro sfinansowanych z budżetu państwa.

Fot. iStockphoto

Od 1 lipca 2013 roku pary, które zostaną zakwalifikowane do programu, będą miały prawo do nawet trzech prób zapłodnienia in vitro sfinansowanych z budżetu państwa.

Z Programu będą mogły skorzystać pary, które przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie się do programu leczyły się – pod kierunkiem specjalisty – z bezpłodności. Kobieta w momencie przystąpienia do programu musi mieć mniej niż 40 lat, nie ma natomiast ograniczeń wiekowych wobec mężczyzn. Program obejmie również pacjentów, u których z powodu leczenia na inne choroby może dojść do utraty płodności.

Z programu będą mogły skorzystać zarówno małżeństwa, jak i osoby żyjące w związku nieformalnym.

W pierwszym roku leczenie ma rozpocząć 2 tys. par, w drugim ok. 5,5 tys., zaś w trzecim 7,5 tys. par.
Nad programem będzie czuwać powołana przez ministra zdrowia rada programowa, która co roku przygotuje raport. Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, który wprowadził refundację zabiegów in vitro.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zapłodnienie, niepłodność, in vitro, bezpłodność

Polecamy

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Wymioty u dziecka

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj