Piszą dla nas

Avatar

Agnieszka Usiarczyk

Dziennikarka, mama córeczki Ingrid. Wie wszystko o zasadach właściwego odżywiania, zdrowego stylu życia - zarówno dzieci, jak i mam (a także - tatusiów). Na portalu eBobas.pl pisze o tym, czego przestrzega na co dzień.

wyslij email

  • Trądzik różowaty. Przyczyny, objawy, leczenie

    Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry twarzy. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć częściej pojawia się u pań. Leczenie bywa żmudne, ale dzięki niemu możliwe jest poprawienie wyglądu skóry.

    czytaj

  • Dziecko w szpitalu. Jak je przygotować do nowego doświadczenia

    O tym, jak przygotować dziecko na pójście do szpitala rozmawiamy z dr Magdaleną Śniegulską, psychologiem z Zakładu Psychologii Klinicznej Dziecka, Instytut Psychologii Klinicznej, Wydział Psychologii, Uniwersytet SWPS

    czytaj

  • Łuszczyca. Objawy, przebieg choroby, leczenie

    Łuszczyca może pojawić się u dzieci w każdym wieku, także u niemowląt. Jeśli chorują rodzice, prawdopodobieństwo wystąpienia zmian chorobowych u ich potomstwa wynosi od 30 do 60 proc. Chorobie nie da się zapobiec, nie można też przewidzieć pojawienia się zmian skórnych, ale można unikać czynników, które zaostrzają jej przebieg.

    czytaj

  • Polskie mamy chcą karmić piersią. "Karmienie piersią w Polsce. Raport 2015"

    98 proc. dzieci tuż po wyjściu ze szpitala jest karmionych naturalnie. Jesteśmy jednym z dziesięciu krajów w Europie z tak wysokim wskaźnikiem rozpoczynania karmienia naturalnego. Niestety z każdym kolejnym miesiącem ten wskaźnik się obniża i średnia długość karmienia wynosi 4,8 miesiąca, co stawia Polskę na jednym z ostatnich miejsc - wynika z najnowszego opracowania “Karmienie piersią w Polsce. Raport 2015”.

    czytaj

  • Choroby tarczycy u dzieci. Profilaktyka, objawy, leczenie

    U noworodka matki z chorobą tarczycy istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności tarczycy zarówno o charakterze przejściowym, jak i trwałym. Takie czynniki jak: niedobór jodu, zmniejszone lub zwiększone stężenie tyroksyny we krwi matki, jak również stosowane w ciąży leki, wpływają na zdrowie płodu i noworodka. Zaburzenia w pracy tarczycy u dzieci są zwykle wrodzone, ale nie zawsze są możliwe do wykrycia w życiu płodowym.

    czytaj

  • Odchudzanie dziecka. Z otyłością najmłodszych trzeba walczyć

    O tym jak zacząć odchudzać dziecko i jak pomóc malcowi przetrwać na diecie rozmawiamy z Katarzyną Pryzmont, dietetyczką

    czytaj

  • Tarczyca. Zdrowie kobiety, problemy z zajściem w ciążę

    Prawidłowa czynność tarczycy ma ogromne znaczenie, bez względu na to, czy kobieta planuje ciążę lub w niej jest, czy też nie. Hormony tarczycy warunkują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ale zwłaszcza w okresie ciąży i tuż po niej trzeba zwrócić uwagę na problemy z tarczycą. A jeśli pojawią się choroby tarczycy – ich odpowiednie leczenie pozwala uniknąć powikłań ciąży i urodzić zdrowe dziecko.

    czytaj

  • Zapalenie krtani u dzieci. Objawy. Ile trwa choroba

    Szczekający kaszel, pojawiający się nagle, najczęściej w nocy, utrudnione oddychanie, utrata głosu, czasem gorączka — to objawy zapalenia krtani. Najczęściej dotyczy dzieci między 2 a 8 rokiem życia. Gdy zapalenie krtani raz wystąpi, może się powtarzać, zanim dziecko skończy osiem lat. Zapalenie krtani może być zagrożeniem dla życia malucha, dlatego gdy wystąpią pierwsze objawy, trzeba reagować natychmiast.

    czytaj

  • Zapalenie spojówek u dziecka

    Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy pojawią się pierwsze objawy, warto zgłosić się do okulisty.

    czytaj

  • Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

    Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

    czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Przyjazne miejsca