Piszą dla nas

Avatar

Agnieszka Usiarczyk

Dziennikarka, mama córeczki Ingrid. Wie wszystko o zasadach właściwego odżywiania, zdrowego stylu życia - zarówno dzieci, jak i mam (a także - tatusiów). Na portalu eBobas.pl pisze o tym, czego przestrzega na co dzień.

wyslij email

 • Klimatyzacja i dziecko. Jak używać, żeby nie szkodziła

  O tym, jaka powinna być wilgotność i temperatura powietrza w pomieszczeniach, o wpływie klimatyzacji na zdrowie dzieci i dorosłych, rozmawiamy z lek. med. Andrzejem Mierzeckim, pediatrą i specjalistą medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego ENEL-MED

  czytaj

 • Włosy i paznokcie w ciąży. Zasady pielęgancji

  W czasie ciąży przede wszystkim należy unikać szamponów z substancjami przeciwdrożdżakowymi i zrezygnować z akrylu na paznokcie.

  czytaj

 • Dieta w ciąży. Co jeść w ciąży, a czego unikać?

  To co przyszła mama jadła przed zajściem w ciążę i co jada w ciąży ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Nadmiar jak i niedobór jedzenia a tym samym składników odżywczych może mieć negatywny wpływ na płód.

  czytaj

 • Kurzajki. Najbardziej podatne są dzieci, młodzież, osoby z obniżoną odpornością

  Kurzajki pojawiają się w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). U dzieci występują najczęściej w miejscach, gdzie skóra jest najmniej ukrwiona, czyli na grzbietach dłoni, koło paznokci, w nosie, na stopach. Wirus ten ma wiele odmian i każdy z nich może wywoływać inny rodzaj brodawek, np. zwykłe, płaskie, mozaikowe. Łatwo się nimi zarazić, a gdy już się pojawią, trudno pozbyć. Dlatego lepiej zapobiegać zakażeniu.

  czytaj

 • Bóle głowy u dzieci

  Dzieci mogą cierpieć na powtarzające się bóle głowy. Nie należy ich bagatelizować gdyż często są pierwszym objawem różnych chorób. Głowa może boleć nawet niemowlęta. Wówczas stają się niespokojne, wrażliwe na bodźce zewnętrzne, blade, płaczliwe, apatyczne, czasem przykładają rączki do głowy.

  czytaj

 • Materacyk do łóżeczka dla niemowląt

  Materacyk dla noworodka i niemowkaka powinien być dopasowany do łóżeczka, średnio twardy i z naturalnych surowców.

  czytaj

 • Choroby wieku dziecięcego. Infekcje dróg oddechowych, choroby zakaźne

  Szczepienie niestety nie daje 100 proc. pewności, że dziecko nie zachoruje. Na wiele chorób nie ma przecież szczepionek. Przedstawiamy krótki przewodnik po najczęstszych przypadłościach, ich objawach i możliwych powikłaniach. Pamiętajmy jednak, że diagnozę zawsze musi postawić lekarz. Gdy dziecku dolega coś więcej niż katar i niezbyt wysoka temperatura, nie wolno podejmować samodzielnego leczenia.

  czytaj

 • Zez u niemowlaka i małego dziecka. Przyczyny, leczenie

  Zez to nieprawidłowe ustawienie oczu. Jest poważnym schorzeniem, które może sprawić, że chore oko będzie coraz mniej widziało. Zez jest zjawiskiem normalnym jedynie u noworodków i we wczesnym okresie niemowlęcym. Ale ten zazwyczaj zanika w wieku 12 tygodni.

  czytaj

 • Meningokoki. Kiedy szczepić? Ile kosztuje szczepionka?

  Ponad połowa Polaków nigdy nie słyszała o zakażeniach meningokokami, a aż dwie trzecie nie wie, że istnieją szczepienia ochronne — to wyniki badania, przeprowadzonego w ramach kampanii „Nie! Dla meningokoków” przez instytut badawczy IQS Quant.

  czytaj

 • Dieta płodności dla mężczyzn i kobiet

  Płodność zależy też od tego, co jemy — wynika z badań naukowców. Dlatego pary, które chcą zostać rodzicami, powinny wprowadzić do menu m.in. warzywa, owoce, mięso oraz produkty zbożowe z pełnego przemiału. Zrezygnować powinny m.in. ze słodyczy, hamburgerów, słodkich napojów.

  czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Przyjazne miejsca