Piszą dla nas

Avatar

Agnieszka Usiarczyk

Dziennikarka, mama córeczki Ingrid. Wie wszystko o zasadach właściwego odżywiania, zdrowego stylu życia - zarówno dzieci, jak i mam (a także - tatusiów). Na portalu eBobas.pl pisze o tym, czego przestrzega na co dzień.

wyslij email

  • Śmierć w rodzinie a dzieci. Czego nie wolno mówić? Jakich słów unikać?

    O tym, jak pomóc dziecku pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby, przejść przez żałobę, rozmawiamy z Aleksandrą Wilkin-Day, psychologiem

    czytaj

  • Dlaczego warto uczyć dziecko muzykowania?

    Rozwój pamięci werbalnej, połączeń nerwowych między dwoma półkulami. Lepsze zdolności manualne. Nauka systematyczności, dyscypliny, koncentracji. To tylko niektóre korzyści, jakie odnosi dziecko, które od najmłodszych lat uczy się gry na instrumentach muzycznych.

    czytaj

  • Unschooling, edukacja domowa, szkoły waldorfskie i Montessori

    Szkoła bez ocen, dzwonków, bez stresu, dużych wymagań, rywalizacji między uczniami. Zamiast tego autonomia, kreatywność, samodzielność, odpowiedzialność. Istnieje wiele alternatywnych form nauczania, które zasadniczo różnią się od szkół tradycyjnych.

    czytaj

  • Obniżone libido. Przyczyny i jak sobie z tym radzić?

    Stres, niewyspanie, brak aktywności fizycznej, rutyna - to główni zabójcy libido. Badania pokazują, że nawet co trzecia młoda kobieta może mieć obniżony popęd seksualny. Nie wolno tego bagatelizować. Spadek pożądania nie jest normą.

    czytaj

  • Niebezpieczne przegrzewanie

    O ile zimne rączki i stópki nie muszą oznaczać wyziębienia, o tyle pot na szyi, karku, główce i pod pachami to pewny sygnał, że dziecko jest przegrzane.

    czytaj

  • Wtórne utonięcie. Szczególnie narażone są małe dzieci

    U dziecka, które uległo podtopieniu bądź zachłyśnięciu wodą lub innym płynem np. w trakcie picia, może dojść do tzw. wtórnego utonięcia. Może to się stać np. w nocy w jego łóżku. Szacuje się, że objawy wtórnego utopienia mogą wystąpić u 10-15 proc. osób, u których doszło do przedostania się wody do płuc.

    czytaj

  • Wstrząs anafilaktyczny u dziecka. Jak rozpoznać, jak reagować

    Anafilaksja to nagła reakcja organizmu spowodowana np. pokarmem, jadem owada czy przyjęciem leków. Może pojawić się w każdym wieku - zarówno u niemowląt, małych i starszych dzieci, jak i u młodzieży. Już pierwszy wstrząs anafilaktyczny może okazać się śmiertelny.

    czytaj

  • Czy będzie całkowity zakaz korzystania z solariów przez dzieci?

    Przed komunią, przed imprezą, przed wakacjami - matki prowadzą swoje dzieci do solariów, aby lepiej wyglądały w sukienkach, by przyzwyczaiły skórę do słońca przed latem. Oparzenia skóry w dzieciństwie, spowodowane promieniowaniem UV mogą w przyszłości spowodować raka skóry.    

    czytaj

  • Ćwiczenia w ciąży: z fizjoterapeutą i pod kontrolą lekarza

    Panuje moda na bycie fit - nawet wśród kobiet w ciąży. Przyszłe matki wrzucają swoje zdjęcia z treningów, ciężarne gwiazdy promują aktywny styl życia. Czy ćwiczenia w ciąży to dobry pomysł? Jak ćwiczyć w czasie ciąży, by nie zaszkodzić sobie i przede wszystkim dziecku?

    czytaj

  • Ospa wietrzna u dzieci

    Ospą wietrzną można się zarazić drogą kropelkową od chorego, na 1-2 doby przed pojawieniem się u niego plamek. W późniejszym etapie choroby, zakaźność spada i wygasa zupełnie, kiedy krostki zamienią się w strupki. Choroba trwa przeciętnie około dziesięciu dni, czasem dłużej. Jej przebieg jest różny u każdego dziecka.

    czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Przyjazne miejsca