Etymologia
Najpierw imię to występowało w postaci dwuczłonowej - Franciszek Ksawery. Imię wzięło początek od nazwy miejscowości, z której pochodził św. Franciszek Ksawery (Javier). Oboczna, bardziej archaiczna pisownia – Xawery.
Charakterystyka - znaczenie imienia
Ksawery ma w sobie pasję życia. Jest bardzo aktywny i od dziecka trzeba mu dawać możność samorealizacji. Otwarty na świat, ale nie ulega wpływom. Zawsze chce być najlepszy w swojej dziedzinie. Choć sprawia wrażenie nieprzystępnego, bardzo potrzebuje zrozumienia drugiego człowieka i miłości.
Predyspozycje zawodowe
Pociągają go zawody medyczne i paramedyczne. Ale dzięki ciężkiej pracy i szczęściu osiąga sukcesy też w innych zawodach. Wybór zawodu powinien być trafny, bo Ksaweremu trudno przestawić się na inne tory. Ksawery potrafi narzucić sobie dyscyplinę, konieczną też w zawodach odkrywcy, badacza, nauczyciela.
Formy obcojęzyczne
Lac. Xaverius, niem ang. Xavier
Znani imiennicy
Xabi Alonso - hiszpański piłkarz,Ksawery Jasieński - spiker telewizyjny i radiowy, Javier Cercas – hiszpański pisarz, wykładowca uniwersytecki i dziennikarz, Ksawery Drucki-Lubecki (1778-1846) – minister skarbu w Królestwie Polskim, Xawery Czernicki – kontradmirał okresu II Rzeczypospolitej, zamordowany w Katyniu, Xawery Dunikowski – rzeźbiarz, Javier Pérez de Cuéllar - Sekretarz Generalny Narodów Zjednoczonych, Javier Solana - hiszpański polityk
Imieniny
31 I, 3 XII, 22 XII
Patroni
FRANCISZEK KSAWERY.
Franciszek Ksawery, Francisco de Javier, Xavier, święty (1506-1552), misjonarz hiszpański. Jezuita od 1534, jeden z pierwszych członków zakonu, bliski współpracownik I. Loyoli. 1537 przyjął święcenia kapłańskie. Mianowany legatem papieskim przez Pawła III, udał się 1540 na Daleki Wschód - działał w Indiach na obszarze Goa i Wybrzeża Malabarskiego, na wybrzeżu Makau, w Malakce i na pobliskich wyspach, w Japonii. Podjął nieudane próby chrystianizacji Chin.
Wypracował nowe zasady pracy misyjnej: dostosował ją do zastanych warunków. Zalecał tłumaczenie na lokalne języki prawdy wiary (sam zrobił tłumaczenia na malajski i japoński). Tworzył miejscowe organizacje kościelne w oparciu o kształconych w tym celu tubylców. Według tradycji po śmierci jego ciało nie uległo zepsuciu.
Kanonizowany 1622 przez papieża Grzegorza XV. Patron działalności misyjnej oraz Indii i całego Wschodu, wzywany także podczas podróży morskich i w niebezpieczeństwie epidemii.
Imieniny 31 stycznia
Oceń opis imienia:
Komentarze
Imiona które mogę Cię zainteresować
Warto zobaczyć
Polecamy
Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?
Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?
Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka
O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.
Zapalenie spojówek u dziecka
Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...
- Seplenienie u sześciolatka
- Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne
- Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza
- Masturbacja dziecięca
- Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka
- Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci
- Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?
- Dieta matki karmiącej
- Profilaktyka wad zgryzu. Smoczek dla niemowlaka, proteza dla kilkulatka
- Indukcja porodu. Wskazania, przeciwskazania, metody wywoływania porodu
- Jak wybrać dobrego pediatrę
- Czy rtęć jest konserwantem wszystkich szczepionek?
- Fotelik rowerowy
- Przemoc w przedszkolu i szkole
- Pokój pierwszoklasisty
- Dlaczego dzieci podbierają rodzicom pieniądze? Jak reagować?
Dlaczego fotoprezenty to idealny sposób na powiedzenie „Kocham Cię” Babci i...
Dom babci i dziadka to miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a wspomnienia przybierają...
Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?
Zobacz wyniki ankiety, skomentuj