Artykuły i porady

  • Skaza białkowa

    Alergia pokarmowa, może być reakcją na mleko krowie (to najczęściej spotykany alergen), ale także na gluten, orzechy, kakao, ryby, jajka i niektóre owoce (głównie cytrusy).

    czytaj

  • Szczepienia są bezpieczne i konieczne!

    Od kilku tygodni temat szczepień nie schodzi z pierwszych stron portali internetowych, gazet. Media śledzą liczbę zachorowań na odrę, zarówno po niemieckiej jak i polskiej stronie granicy. I choć w Polsce o groźbie epidemii odry nie ma, przynajmniej na razie, co mówić, pytania o szczepienia wiszą w powietrzu.

    czytaj

  • Konkurs fotograficzny "Precz z gorączką". Hulajnogi do wygrania

    Sezon na kichanie, kaszel i gorączkę w pełni. Ale przecież nie zawsze tak będzie! Jeszcze trochę i wszystkie dzieciaki wyzdrowieją i zaczną szaleć. A my już dziś zapraszamy do konkursu fotograficznego „Precz z gorączką!”.

    czytaj

  • Czy grozi nam epidemia odry?

    Zagrożenie zachorowaniami na odrę nie jest już tylko problemem Stanów Zjednoczonych. Stan bliski epidemii panuje tuż za naszą zachodnią granicą. W połowie lutego na odrę zmarło półtoraroczne dziecko. I podobnie jak wcześniej w USA, w Niemczech rozgorzała dyskusja o tym, dokąd nas – jako populację – chcą doprowadzić ruchy antyszczepionkowe.

    czytaj

  • Czy szpital może nie przyjąć dziecka?

    W połowie lutego Polską wstrząsnęła wiadomość o śmierci 1,5-rocznego chłopca, dla którego wcześniej zabrakło miejsca w szpitalu w Kutnie. W tej chwili wiadomo już, że przyczyną tragedii było zadławienie się plastikowym fragmentem długopisu i raczej nie ma związku między odesłaniem dziecka do domu a jego zgonem. Nieszczęśliwy wypadek, jakie niestety czasami się zdarzają. Jednak wielu rodziców zadaje sobie pytanie - czy szpital ma prawo nie przyjąć chorego dziecka?

    czytaj

  • Ulewanie u niemowląt - powód do zmartwień?

    Ulewanie pokarmu to dolegliwość dotykająca nawet co drugie niemowlę. Bardzo często jest ono przyczyną niepokoju ze strony rodziców, obawiających się o zdrowie swojego malca. Czy słusznie?

    czytaj

  • Pierwsza miłość

    Pierwsza miłość zdarza się już w przedszkolu, choć niewiele z tych doświadczeń później się pamięta. Z zakochanym maluchem warto rozmawiać o uczuciach, emocjach, uczyć jak należy się zachowywać wobec drugiej osoby. I najważniejsze: nie wyśmiewać.

    czytaj

  • Komentuj i wygrywaj! Zabawki do wygrania!

    Myśleliśmy, że już nic nas nie zaskoczy, a jednak. W styczniu padł rekord – 315 komentarzy pod artykułami. Autorka – donnavito. Jesteśmy pod wrażeniem, komentarze są merytoryczne i naprawdę ciekawe.

    czytaj

  • Wyniki konkursu fotograficznego "My się zimy nie boimy!"

    Choć do niektórych rejonów Polski zima dopiero teraz zaczyna docierać, w naszej galerii konkursowej było naprawdę zimowo. Mroźnie, śnieżnie i wesoło. Były bałwany, śniegowo-lodowe domki i mnóstwo sanny. Zobaczcie sami!

    czytaj

  • Skoki rozwojowe. Etapy pierwszego roku życia dziecka

    Pierwszy rok życia dziecka jest trudny nie tylko dla jego rodziców, ale i dla niego samego. W tym czasie mały człowiek bardzo się zmienia, co może powodować u niego duży stres. W ciągu dwunastu miesięcy życia wyróżnia się siedem okresów – to skoki rozwojowe. Każdy z nich oznacza nowe umiejętności. Jednak zanim to nastąpi, malec może stać się bardziej marudny i płaczliwy.

    czytaj

  • Konkurs fotograficzny "Ach śpij, kochanie!"

    Kiedy dzieci są najpiękniejsze? Oczywiście – wtedy, gdy śpią. To żart, ale też szczera prawda. Zapraszamy więc do konkursu fotograficznego „Ach śpij, kochanie!”. Czekamy na zdjęcia śpiących dzieci – tych całkiem malutkich i tych nieco większych.

    czytaj

  • Imię dla dziecka. Jakie imię dla chłopca, jakie imię dla dziewczynki?

    Pomysłowość rodziców przy wyborze imienia dziecka często zatruwa mu potem życie. Już w przedszkolu musi stawić czoła docinkom. W szkole szyderstwa nasilają się.

    czytaj

  • W 2014 roku urodziło się ponad 374 tysiące dzieci

    W Polsce w ubiegłym roku urodziło się 374 tys. 311 dzieci - wynika z danych MSW. To ok. 5 tysięcy więcej, niż w 2013 roku. Na świat przyszło więcej chłopców (192 tys. 412) niż dziewczynek (181 tys. 899).

    czytaj

  • Konkurs plastyczny "Kreatywne dziecko". Zgłoś pracę, wygraj nagrodę!

    Zapraszamy do trzeciej edycji konkursu „Kreatywne dziecko”. W zimowej edycji konkursu, do którego można zgłaszać samodzielnie wykonane prace kreatywne dzieci (do lat ośmiu, urodzonych do 31 grudnia 2007 roku), czeka dziesięć nagród.

    czytaj

  • Przyszła mama w restauracji - na co powinna uważać?

    Dziewięć miesięcy ciąży wcale nie musi wiązać się z zamknięciem w czterech ścianach. Kobiety spodziewające się dziecka powinny uważać na to, co jedzą, ale wyjścia do restauracji wcale nie są niewskazane. Trzeba jedynie dobrze wybrać lokal oraz unikać potraw i produktów zabronionych w tym okresie.

    czytaj

  • Najpopularniejsze imiona w 2014 roku dla dziewczynek i chłopców

    W zeszłym roku rodzicom, podobnie jak w 2013 roku, najbardziej podobały się imiona Lena i Jakub. Na przełomie ostatniego dziesięciolecia Julie, Maje i Zuzanny cieszyły się niezmienną popularnością wśród wszystkich imion dla dziewczynek. Wśród imion męskich w ostatnich latach dominowały takie imiona, jak: Antoni, Filip, Jan, Kacper czy Szymon.

    czytaj

  • Ciemieniucha

    Ciemieniucha, czyli żółta skorupka, przypominająca łuski, która tworzy się na owłosionej główce dziecka już w kilka dni lub kilka tygodni po urodzeniu, nie wygląda ładnie, ale niech ci nie spędza snu z powiek. To typowy problem, z którymi boryka się duża część mam.

    czytaj

  • Gorączkowe poszukiwania. Weź udział w zabawie, wygraj namiot-kryjówkę dla swojego dziecka

    Zapraszamy do zabawy „Gorączkowe poszukiwania”.  Do wygrania dziesięć namiotów-kryjówek w których zimą, wiosną i latem, a także jesienią, mogą się chować dzieciaki tak, że nikt ich nie znajdzie. No, chyba że mama.

    czytaj

  • Zasady stosowania ibuprofenu i paracetamolu w zbijaniu gorączki u dziecka

    Na ogół gorączkę u dziecka daje się zbić już po pierwszej dawce leku. Zdarzają się jednak sytuacje – na przykład podczas trzydniówki, wirusowego zapalenia gardła czy anginy, gdy wysoką gorączkę udaje się zbić tylko na dwie, trzy godziny. Domowe sposoby obniżania temperatury się nie sprawdzają, a następną dawkę leku można dziecku podać za kilka godzin.

    czytaj

  • Biegunka u dzieci. Przyczyny, leczenie, dieta

    Biegunka (zmiana konsystencji kupki na płynną lub półpłynną, kupka z krwią, ropą albo dużą ilością śluzu) jest niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci. Nie ma co zwlekać z pokazaniem dziecka lekarzowi, ponieważ u małych dzieci istnieje duże ryzyko szybkiego odwodnienia się.

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj