Nasz Ekspert

Dr n. med. Wojciech Feleszko
Pediatra i immunolog w Klinice Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Działdowskiej w Warszawie, gdzie ponadto kieruje pracownią immunologiczną. Naukowo zajmuje się zjawiskami odpornościowymi u dzieci. Wykłada pediatrię i immunologię w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Autor książek dla dzieci o tematyce medycznej.
-
Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?
Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch? -
Czy niemowlak, w którego najbliższym otoczeniu jest osoba po przebytym półpaścu, jest bardziej narażony na zachorowanie na ospę wietrzną? Czy warto go zaszczepić przeciw ospie?
Ospę wietrzną, jak i półpasiec wywołuje ten sam wirus – Varicella zoster z grupy wirusów Herpes. -
Od kilku miesięcy moja półroczna już córeczka ma na lewym łuku brwiowym dziwną ,,gulkę". Wydaje się być jakby miękka w środku. Co z nią robić?
Jeżeli „gulka” nie ma szczególnego zabarwienia, tylko jest koloru skóry, to najprawdopodobniej nie mamy do czynienia z naczyniakiem (ten odznaczałby się charakterystycznym bordowym zabarwieniem), ale z tworem znajdującym się głębiej pod powierzchnią skóry. -
Moja córeczka (4 miesiące) ma podwyższone transaminazy wątrobowe AST 76, ALT 112 (ja mam HBs+). Czy mam powód do niepokoju?
"Córeczka po porodzie dostała immunoglobulinę. W poradni chorób zakaźnych nie została jednak zbadana, gdyż lekarka stwierdziła, że dzieci mogą mieć podwyższone wskaźniki i to nic groźnego. Nie zrobiono jej żadnych dodatkowych badań" napisała użytkowniczka. -
Jak zapobiegać zatwardzeniom u niemowlaków (6-12 miesięcy)? Co robić, jeśli już się pojawią?
Przede wszystkim, warto wiedzieć, czy jest to problem nowy, czy też kłopoty niemowlę miało już od samego urodzenia. Jeżeli już oddanie smółki wiązało się z problemem, to niezwłocznie należy się zgłosić po pomoc pediatry. -
Co robić, jeśli mieszka się w kraju, gdzie nie szczepi się po urodzeniu dzieci na wzw B?
Mieszkam w Norwegii i tutaj urodziłam córeczkę. Niestety w Norwegii nie szczepi się dzieci na wzw B. Obecnie moja córeczka ma 2 m-ce i chcę jej podać pierwszą dawkę szczepionki wzw B odpłatnie. Jednocześnie za miesiąc dostanie szczepienie przecie: błonicy, krztuścowi, DTP-IPV-Hib, zakażenia pneumokokowe. Czy te szczepienia ze sobą nie kolidują?
Polecamy

Krwawienie i plamienie w ciąży
Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne
O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci
Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?
- Higiena dziewczynki
- Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?
- Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?
- Zaparcia psychogenne i nawykowe
- Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza
- Jak to było, być rodzicem w PRL?
- Czy stres w ciąży zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka skłonności do alergii oraz do astmy?
- Czego sześciolatek się dowie w szkole
- Jak ubierać dziecko w chłodny dzień
- Zdrowie w ciąży
- Dobroczynną moc herbaty potwierdzają liczne badania naukowe
- Moda to zabawa!
- Jak dbać o stopy dziecka?
- Małe bliźniaki częściej powinny odwiedzać pediatrę
- Raczkuję!
- Prezenty dla dzieci do 6. miesiąca
- Jak nie popsuć związku?
Dom babci i dziadka to miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a wspomnienia przybierają...
Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?
Zobacz wyniki ankiety, skomentuj