Piszą dla nas

Avatar

Katarzyna Bracka

Mama dwóch córek i jednego synka.

Dziennikarka, pracowała m.in. w „Dzienniku Łódzkim”. Współautorka Bobopedii.
 

wyślij email

  • Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

    Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby wychodzą mniej więcej w tym samym wieku.    

    czytaj

  • Indywidualne tempo rozwoju

    Niejedna mama wpada w panikę, kiedy okazuje się, że rówieśnik jej maleństwa potrafi już przewracać się z pleców na brzuszek, sam trzyma grzechotkę, a może nawet robi „pa pa”, a jej dziecko jeszcze nie. Niesłusznie. Każdej maluszek umie coś, czego nie umieją jeszcze inni.

    czytaj

  • Konflikt serologiczny

    Żeby uniknąć negatywnych konsekwencji konfliktu serologicznego, każda kobieta powinna najpóźniej na początku ciąży wykonać badanie własnej grupy krwi, a jeśli to konieczne, także grupy krwi ojca dziecka.

    czytaj

  • Pielęgnacja noworodka. Porady na pierwsze tygodnie

    Patrzysz na delikatne, kruche ciałko swojego nowonarodzonego dziecka i zastanawiasz się czy będziesz potrafiła wszystko przy nim właściwie zrobić? Takie wątpliwości ma każda mama i to nie tylko przy pierwszym dziecku. Pierwszy raz jest najtrudniejszy – pierwsze przewijanie, pierwsza kąpiel, pielęgnacja pępka.

    czytaj

  • Muzyka dla bobasa

    Muzyka, podobnie jak inne, mniej doskonałe dźwięki, towarzyszy dziecku jeszcze w łonie matki. Uspokaja, relaksuje, pobudza, tak samo, jak nas, dorosłych.

    czytaj

  • Pielęgnacja ząbków. Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka?

    Kiedy po raz pierwszy zostałam matką, nie miałam pojęcia o tym, że ząbki dzieci pielęgnuje się od samego początku. Nawet ówczesne podręczniki dla matek nie wspominały o tym. Dziś pediatrzy i stomatolodzy zalecają, by zaraz po tym, gdy pojawi się pierwszy ząbek, wprowadzać codzienny rytuał czyszczenia.

    czytaj

  • Higiena chłopca

    Szczerze mówiąc, po doświadczeniach z dwiema córkami, mały siusiak był jedną z niewielu rzeczy, w których czułam się zupełnie zielona. Jak go pielęgnować?

    czytaj

  • Becik czy rożek

    Era becików już chyba za nami. Można co prawda polecić jeszcze tę „poduszkę” wypchaną pierzem na zimowy spacer, jednak pod warunkiem, że dziecko nie ma obciążeń alergicznych i mamy pewność, że pierze je nie uczuli. Ja dostałam becik w prezencie od teściowej, która zapewne nie wyobrażała sobie wychowania dziecka bez becika. A ponieważ moja pierwsza córka przyszła na świat zimą, więc żeby nie urazić teściowej, becik wykorzystałam na spacery.

    czytaj

  • Stulejka u dzieci

    Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a odciąganie napletka rekomendują rozpoczynać dopiero około drugiego roku życia.    

    czytaj

  • Higiena dziewczynki

    Rozróżniając higienę chłopców od higieny dziewczynek, mamy na myśli szczególną dbałość o pielęgnację okolic narządów płciowych, która ze względów oczywistych, na czym innym polega. Wszystkie pozostałe miejsca u niemowląt, pielęgnuje się identycznie bez względu na płeć.

    czytaj

12345

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Przyjazne miejsca