Piszą dla nas

Avatar

Anna Bugajska

Anna Bugajska, dziennikarka, redaktor, pracowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku”, obecnie w „Rzeczpospolitej”. Od kilkunastu lat zajmuje się m.in. tematyką kulturalną, społeczną i zdrowotną.

 • Imię dla dziecka. Jakie imię dla chłopca, jakie imię dla dziewczynki?

  Pomysłowość rodziców przy wyborze imienia dziecka często zatruwa mu potem życie. Już w przedszkolu musi stawić czoła docinkom. W szkole szyderstwa nasilają się.

  czytaj

 • Sterylne środowisko zagraża zdrowiu dziecka

  Dzieci z zamożniejszych rodzin w krajach wysokorozwiniętych żyją dziś niemal w sterylnym otoczeniu. To źle dla nich. Od 30 lat pediatrzy odradzają utrzymywanie przesadnej czystości wokół niemowlaków, bowiem jak udowodniono, może ona przyczynić się do wystąpienia u malców astmy i różnych alergii. Teraz na karb zbytniej czystości naukowcy składają też choroby serca.

  czytaj

 • Miód jest niebezpieczny dla niemowląt

  Słodzenie miodem napojów i potraw maluchów nie tylko sprzyja nadwadze, ale może uczulać i grozi zatruciem jadem kiełbasianym. Dzieciom do roku w ogóle miodu nie powinno się podawać. Niektórzy lekarze radzą, by wstrzymać się nawet do drugich urodzin.

  czytaj

 • Pies, terapeuta dzieci

  Naukowcy dowiedli, że psy są wręcz niezastąpione zwłaszcza w terapii autystycznych dzieci. Uwaga! Odgrywają też znaczącą, pozytywną rolę w rozwoju dzieci zdrowych.

  czytaj

 • Klucz do edukacji niemowlaka

  To, po czym maluchy poznają, że mają do czynienia z żywą istotą a nie manekinem czy robotem, jest wbrew pozorom ważną wskazówką w wychowaniu dzieci. Już maluchy potwierdzają bowiem, że to komunikacja z innymi ludźmi czyni z nas istoty ludzkie.

  czytaj

 • Sen dzieci coraz krótszy i coraz bardziej niespokojny

  Jak wynika z badań przeprowadzonych w Szpitalu Dziecięcym Hasbro w amerykańskim mieście Providence (Rhode Island), bezsenność to najczęściej dziś występująca choroba psychiczna u dzieci w krajach wysokorozwiniętych. Co czwarty cierpiący na nią mały pacjent dostaje silne leki nasenne.

  czytaj

 • Egzema u dzieci

  Naukowcy odkryli, że stała obecność psa w domu, w którym mieszkają dzieci uczulone na psy, może zmniejszać ryzyko wystąpienia u malców egzemy do 4. roku życia.

  czytaj

 • Niebezpieczeństwo czyha na dzieci na stole

  Amerykańscy uczeni przekonali się, że rodzice małych dzieci na ogół nie są świadomi tego, że ich maleństwo już sięga blatu stołu. Tymczasem nieuzmysłowienie sobie tego, może prowadzić do poważnych w skutkach dla dziecka domowych wypadków.  

  czytaj

 • Mózgi świeżo upieczonych mam rosną

  Urodzenie dziecka i opieka nad niemowlęciem powodują, że mózg młodej matki zwiększa swoją objętość – piszą naukowcy w magazynie „Behavioral Neuroscience".

  czytaj

 • Dieta i probiotyki zapobiegają astmie

  Poważne zmiany w sposobie odżywiania Europejczyków w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat spowodowały lawinowy wzrost zachorowań na astmę – uważają naukowcy. Chorują głównie dzieci.

  czytaj

<img src="/img/main/control_prev.gif" class="img_paginator" alt="" />
1234

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Przyjazne miejsca