Jakie badania przed planowanym zajściem w ciąże

Wysłane przez lady_blue 

lady_blue (offline)

05-08-2009 08:53:53

Południowa Wielkopolska
Przyszła matka powinna wykonać niezbędne badania internistyczne i ginekologiczne, nawet jeśli czuje się zupełnie zdrowa. Pozwalają one wykryć schorzenia, które mogą być groźne dla rozwijającego się płodu, powodując upośledzenie umysłowe czy niedorozwój fizyczny dziecka.

W przeprowadzanych badaniach często wykrywana jest też obniżona płodność rodziców lub nawet niepłodność całkowita, ale dzięki długiemu okresowi przygotowań, jest czas i szansa na całkowite wyleczenie. Niektórym parom lekarz po tzw. wywiadzie rodzinnym zaleca jeśli to konieczne, wizytę w poradni genetycznej. Wizyta i przeprowadzone badania pozwalają na potwierdzenie, bądź wykluczenie możliwości poczęcia i urodzenia zdrowego dziecka.

Podstawowe badania jakie powinnaś wykonać (zleca je lekarz internista) to:

•Badanie grupy krwi Twojej i partnera.
Uwagi wymaga sytuacja, w której Ty masz współczynnik Rh-, a ojciec dziecka Rh+. Wtedy dochodzi do tak zwanego konfliktu serologicznego. Występuje on, jeśli dziecko odziedziczy czynnik Rh+ po ojcu.
•Poziom glukozy,
•Morfologia oraz płytki krwi,
•Badanie ogólne moczu.
Badania krwi i moczu pozwalają zdiagnozować niedokrwistość, zakażenie układu moczowego, choroby wątroby, dróg żółciowych i nerek oraz cukrzycę.
•Badanie krzepliwości krwi.
Taka informacja może się okazać przydatna w sytuacji, gdy we wczesnej fazie ciąży pojawiają się krwawienia, które zwykle są objawem poronienia zagrażającego. Może się jednak okazać, że powodem krwawienia jest niska krzepliwość krwi kobiety.
•Badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy.
Jest to choroba odzwierzęca, szczególnie groźna dla płodu. U ludzi i zwierząt najczęściej przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważne jest wykonanie tego badania. Jeśli do zachorowania dojdzie w czasie ciąży, grozi to uszkodzeniami płodu. Przez całą ciążę powinnaś unikać ewentualnych źródeł zakażenia, tj. jedzenia surowego mięsa, kontaktu z kocimi odchodami, a także ziemią, w której mogą się one znajdować.
•Badania na obecność przeciwciał różyczki.
Istotne jest, czy przyszła matka przechodziła w dzieciństwie takie choroby zakaźne jak: różyczka czy odra. Jeśli nie zastanów się przed zajściem w ciążę nad szczepieniem. Zarażenie się różyczką podczas pierwszych 12 tygodni ciąży jest bardzo niebezpieczne, oznacza możliwość urodzenia dziecka głuchego, ociemniałego lub upośledzonego.
•Badanie poziomu hormonów tarczycy,
•Badanie na obecność antygenu Hbs, który świadczy o nosicielstwie wirusa zapalenia wątroby. Najwcześniej, bo minimum pół roku przed planowaną ciążą, kobieta może zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (zalecane szczególnie kobietom pracującym w dużych skupiskach ludzi). Szczepienie ma na celu ochronę przed zakażeniem WZW w ciąży, ale też podczas zabiegów przy porodzie.
•Badanie na obecność przeciwciał groźnego wirusa cytomegalii.


Jeśli planujesz ciążę w okresie jesienno – zimowym pomyśl o szczepieniu przeciw grypie. Szczepionka chroni przed zachorowaniem i łagodzi stany chorobowe, zmniejsza ryzyko ciężkich powikłań pogrypowych zarówno matki jak i u dziecka.
Zaszczepić powinnaś się przynajmniej na 2 miesiące przed zajściem w ciążę.

Podstawowe badania ginekologiczne powinien wykonać również Twój ginekolog. Do takich badań zaliczamy:

•Wymaz z szyjki macicy ( cytologia i czystość pochwy ),
•USG narządu rodnego i piersi,
•Podstawowe badania hormonalne określające poziom hormonów przyszłej mamy.


Zaleca się też wykonanie badań wykrywających zakażenia narządów rodnych, np. rzęsistkowicę, grzybicę oraz chlamydiozę. Zastanów się też nad wykonaniem badań pod kątem HIV, nawet jeśli nie jesteś w grupie ryzyka. Jeśli jesteś nosicielką wirusa, możesz urodzić zdrowe dziecko, pod warunkiem wczesnej diagnozy i odpowiedniej opieki lekarskiej w czasie ciąży i porodu.
Tak szczegółowe badania pozwolą ginekologowi na prawidłową ocenę funkcjonowania organizmu kobiety, a co za tym idzie , pozwolą na odpowiedż na podstawowe pytanie jakie stawia przyszła mama - "Czy zajdę w ciążę i urodzę zdrowe dziecko ?"


Możesz również wykonać badania genetyczne.

Im starsza kobieta, tym większe statystyczne prawdopodobieństwo nie donoszenia ciąży lub ujawnienia się u dziecka wad w budowie fizycznej czy wystąpienia chorób uwarunkowanych genetycznie. Myślenie na ten temat warto rozpocząć od zbadania dokładnej historii zdrowotnej rodziny obojga partnerów.

Genetycy uważają, że wystarczą informacje o chorobach u członków rodziny do czterech pokoleń wstecz. Warto zwrócić uwagę na pojawiające u dzieci urodzonych w obu rodzinach wady budowy ciała, upośledzenie umysłowe i takie choroby jak hemofilia, padaczka, głuchota, czy muskowicydoza. Jeżeli występowały one w rodzinie nawet jednego z partnerów, obydwoje muszą się zgłosić na konsultację do poradni genetycznej, którą wskaże lekarz ginekolog lub lekarz rodzinny. Wizyta w poradni genetycznej i wykonanie odpowiednich badań, będzie konieczna także wówczas, gdy kobieta skończyła już 35 lat i jest to jej pierwsza ciąża. Wiąże się ona w tym wieku, ze zwiększonym statystycznie ryzykiem pojawienia się u dziecka np. tzw. zespołu Downa.


[link widoczny po zalogowaniu]


[link widoczny po zalogowaniu]

moje aniołki [*][*]


[ebobas.pl]

Agunia26 (offline)

26-01-2010 14:09:46

Niemcy
zrobilam te padania ale nie zrobilam padania moczu czy to konieczne badanie bo staramy sie z mezem od 2 lat o dziecko ale on niechce sie zbadac co mam zrobic jak go naklonic zeby poszedl do lekaza moze ktos mi poradzi nie wiem co mam robic

kamila55 (offline)

16-11-2012 19:39:02

Grodziec
Na ile przed zajściem w ciąże powinno się przyjmować kwas foliowy?

________________
Szukasz interesującej strony? [link widoczny po zalogowaniu]

Kalina86 (offline)

18-03-2014 14:49:36

Zadziele Klęczańskie
O jakim preparace piszecie? czy on ułatwia zajście w ciąże, ostatnio gdzies czytałam o takich suplementach

Nevadda (offline)

24-03-2014 09:47:26

Wrocław
znacie może jakąś dobrą klinikę leczenia niepłodności? ja znam tylko Invimmed ale wiem o nich tyle co przeczytałam na ich stronie [link widoczny po zalogowaniu]

adamadi (offline)

12-08-2014 15:07:02

Lublin
Oprócz podstawowych badań warto również wykonać te genetyczne, aby wykluczyć ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną.


korzysta ktoś z kosmetyków [link widoczny po zalogowaniu] dla swojego dziecka? Interesują mnie [link widoczny po zalogowaniu] i tylko takie.

Basia01 (offline)

03-10-2014 12:17:02

miz badań nic nie wyszło - niby ok, a i tak juz tyle czekamy...zaczęłam teraz oić zioła na Regularne Cykle oprócze tego co jeszcze biorę, bo chce wiedzieć, ze póki nie wyznaczono mi leków to itak zrobiłam wszystko żeby uregulować hormony. Własciwei to mogę powiedzieć, ze te zioła juz działają bo np łatwiej mi obserwować śluz - widzę wreszcie róznicę i liczę że pomagają.

Kasia03 (offline)

17-10-2014 12:10:18

Basia ja tez pije z baby mama med, ale Relaks i Przyjemność - znasz je - masz juz wyrobiona opinie ?


[link widoczny po zalogowaniu]

Kasia03 (offline)

26-10-2014 13:25:16

Basia? jak twoja opinia o tych ziołach na libido Relaks i Przyjemność? Basia zaglądasz tu jeszcze?


[link widoczny po zalogowaniu]
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 6019, Posty: 1561849, Użytkownicy: 73672.
Ostatnio dołączył/a lena566.

Statystyki tego forum
Wątki: 45, Posty: 387.