Masaz smiling smiley

Wysłane przez dimi 

dimi (offline)

10-07-2009 20:53:12

Innsbruck
Polecam serdecznie ten sposob masowania maluszkow smiling smiley moj to uwielbia smiling smiley

MASAŻ SHANTALA to sposób na komunikację i relaks z dzieckiem, które podczas masażu poznaje granice swojego ciała, nabiera pewności siebie, zaufania do otoczenia, matki.

Masaż Shantala to tradycyjny masaż indyjski opisany w 1976 roku przez francuskiego położnika, pisarza i fotografa Frédéricka Leboyera w książce, do dzisiaj bardzo popularnej we Francji, "Shantala. Un art traditionnel : le massage des enfants", Seuil. (Shantala. Tradycyjna sztuka. Masaż dzieci).

W książce "Shantala" rozwija on właśnie temat potrzebę dotyku, który można zaspokoić między innymi przez masaż. Shantala to uboga, indyjska matka, która ma sparaliżowane obie nogi, i którą Leboyer spotkał w Kalkucie. Zachwycił się prostotą, spokojem i miłością, z jakimi masowała ona swoje dziecko, siedząc bezpośrednio na ziemi, w bardzo ubogim otoczeniu.

Warunki

Dziecko powinno być nagie, a pomieszczenie być przyjemnie ciepłe. Używany olejek do masażu również powinien być ciepły. W Indiach zimą matki używają oleju musztardowego (z gorczycy), latem zaś oleju kokosowego. Dziecko nie powinno być zaraz po jedzeniu. Należy odczekać mniej więcej półgodziny, jeśli posiłek był lekki (na przykład pokarm matki). Po masażu dobrze jest zrobić dziecku kąpiel. Będzie ona miała dodatkowy efekt relaksujący. A poza tym zmyje z ciała nadmiar olejku.

Według masażu Shantala, dobrze jest masować rano i ewentualnie powtórzyć go wieczorem. Kobieta powinna siedzieć bezpośrednio na ziemi, z wyprostowanymi nogami, prostymi plecami. Masowania na stojąco dziecka leżącego na stole pozbawia go zasadniczej energii i pozytywnych efektów.

Masaż niemowlaka nie będzie trwał zbyt długo (około 5 minut). Małe dzieci nie lubią bowiem długo pozostawać nago. Z czasem jednak czas będzie się wydłużał. Nie należy jednak kontynuować masowania, gdy dziecko zaczyna być niespokojne, płakać, dawać oznaki zniechęcenia. Masaż ma pozostawać chwilą przyjemności i dla dziecka i dla matki.

BRZUCH

Masaż należy rozpocząć od rozmasowania dużej ilości olejku na dłoniach, na wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Olej powinno się mieć cały czas w zasięgu ręki. Sięgając po nową dawkę olejku, należy zostawić jedną dłoń na ciele dziecka, aby i tracić z nim kontaktu.

Dziecko leży na nogach matki, główka przy jej stopach, stopy dziecka blisko jej brzucha. Powolnymi, acz pewnymi i rytmicznymi ruchami masuje się jednocześnie dwa boki od klatki piersiowej w kierunku podbrzusza. Następnie masuje się, przesuwając ręce na krzyż po brzuchu: od szyi po prawej strony do podbrzusza po lewej i na odwrót. Jest to płynne ruch, tak jakby obie ręce cały czas pozostawały przyklejone do ciała dziecka. (Gesty mogą być powtarzane wielokrotnie. Na początku proponujemy Wam powtarzać każdy gest trzy raz: pierwszy, by dziecko się z nim zapoznało, drugi jako faktyczny masaż i trzeci, aby go zapamiętało.)

RAMIONA

Dziecko leży na boku. Lewa ręka chwyta nadgarstek dziecka. Prawa zaś ręka otacza ramię dziecka i kolistymi ruchami masuje je, przesuwając się w kierunku prawej ręki. Dotarłszy do nadgarstka lewa ręka puszcza dłoń dziecka i rozpoczyna ponownie od obojczyka masaż ramienia. Ważnym jest, aby spowolnić kolisty ruch na poziomie nadgarstka. I tak na zmianę. (Za nim się przejdzie do masażu następnego ramienia, należy wykonać masaż dłoni.)

DŁOŃ

Kciuk kolistym ruchem masuje wewnętrzną stronę dłoni dziecka. Następnie zgina się palce dziecka do wewnętrznej strony dłoni.

BRZUCH - ciąg dalszy Dziecko ponownie leży na plecach na nogach matki, która chwyta pięty dziecka i trzymając je w pionie masuje przedramieniem brzuch dziecka z góry w dół. NOGI Nogi należy chwycić tak jak poprzednio ramiona: kolistymi ruchami od ud po piętę masuje się całą nogę dziecka, spowalniając na wysokości kostki i pięty. Po czym masuje się najpierw kciukiem a potem otwartą dłonią stopę dziecka. Następnie przechodzi się do masażu drugiej nogi.

PLECY

Dziecko leży teraz w poprzek nóg matki, blisko brzucha, głowa znajduje się po prawej stronie. Dłonie są na wysokości ramion. Wykonują ruch jak przy wyrabianiu ciasta wałkiem do ciasta. Schodząc w dół pleców, jedna ręka wykonuje ruch do przodu, druga do tyłu i tak na zmianę, choć nacisk jest głównie przy ruchu do przodu. W ten sposób masuje się łopatki, środek pleców, plecy na wysokości nerek i pośladki. Po czym ręce wracają ku głowie, masując te same części ciała i wykonując te same ruchy. Następnie prawa ręka mocno przylega to pośladków dziecka, a lewa masuje mocno plecy idąc od szyi ku pośladkom. Im ruch wolniejszy i płynny, tym większy efekt masażu. Po czym lewa ręka powraca ku barkom (bez masowania) i ponownie masuje schodząc w dół pleców. Kolejny etap jest podobny do poprzedniego. Lewa ręka matki chwyta stopy dziecka, a prawa masuje, tym samym powolnym i płynnym ruchem, od szyi po kostki dziecka.

TWARZ

Masaż twarzy u małego dziecka może się przez długi czas nie powieść, gdyż maluchy nie lubią jak się jej dotyka. Przypomina im to ciężki chwile porodu, kiedy główka przez długi czas była uciśnięta. Z czasem jednak dziecko powinno zacząć doceniać i masaż twarzy.

Najpierw masuje się czoło. Palce wędrują od środka czoła ku zewnętrznym krawędziom. Następnie masuje się całą twarz od czoła po brodę. Każdy następny ruch masuje coraz bardziej na zewnątrz. Po czym masuje się nozdrza od góry w dół i z powrotem, podchodząc aż pod czoło. Następny etap to bardzo delikatny masaż gałek ocznych, po czym palce zsuwają się po nosie i po policzkach.

A tutaj masaz na kolki :
Zanim zaczniesz masaż, pamiętaj o kilku zasadach:

1. Dziecko nie może być śpiące ani głodne, ale nie masuj tuż po jedzeniu (najlepiej 30–40 minut po posiłku).
2. Ogrzej pokój – powinno być w nim o 2–3°C więcej niż zwykle.
3. Wybierz wygodne miejsce, dobry jest przewijak. Możesz też siedzieć na podłodze z wyciągniętymi nogami, kładąc maluszka np. na swoich udach.
4. Rozłóż ceratkę i ręcznik. Rozluźniony malec może zrobić siusiu, kupkę.
5. Rozbierz maleństwo – gdy masujesz tylko brzuszek, może zostać w samej koszulce lub w body.
6. Rozgrzej swoje dłonie, zdejmij też biżuterię.
7. Wybierz oliwkę – taką, której używasz na co dzień. Może to być oliwa z oliwek – jest dobra, bo odżywia skórę i nie zamyka porów. Rozgrzej ją w dłoniach.
8. Masuj wolno, bez nerwów. Wykonuj zdecydowane, spokojne ruchy, z lekkim naciskiem. W końcu wyczujesz, jak mocny masaż lubi Twoje dziecko.

Nauka masażu - teoria w praktyce
Wykonując Powoli i skutecznie, nie śpiesząc się, wykonaj kolejne sześć ruchów. Masuj spokojnie, powtarzając poniższy zestaw 3 razy w ciągu jednego masażu. Aby był skuteczny, w ciągu całego dnia powinnaś zrobić co najmniej 3 takie sesje.
1. Koło młyńskie: przesuwaj dłonie na przemian po brzuszku dziecka – od klatki piersiowej w dół (w kierunku spojenia łonowego). Powtórz 6 razy (każdą ręką 3 ruchy).
2. Nóżki do brzuszka
Zgięte w kolankach nóżki malca przyciągnij do brzuszka, nie podnosząc pupy dziecka do góry. Przytrzymaj je przez 6–7 sekund (nie dociskaj na siłę!). Jeśli szkrab nie chce zgiąć nóżek, pręży się, wtedy na kilka sekund połóż obie dłonie na brzuszku malucha i lekko naciśnij (przez 6–7 sekund).
3. Rozluźnienie
Chwyć nóżki dziecka pod łydkami i lekko nimi potrząśnij. Może to wprawić całe ciałko maluszka
w delikatny ruch. Nie bój się, dzieci zwykle to lubią.
4. Księżyc i słońce
Masuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przesuń prawą dłoń od góry brzuszka na dół, zataczając półkole. Potem lewą dłonią zatocz koło, rozpoczynając na dole brzuszka i kończąc również na dole. Powtórz ten ruch 6 razy.
5. Nóżki do brzuszka
Zgięte w kolankach nóżki dziecka ponownie przyciągnij do brzuszka, nie podnosząc pupy malca do góry. Przytrzymaj je przez 6–7 sekund. (Pamiętaj, by nie dociskać nóżek na siłę – wystarczy takie przygięcie, jakie nie stwarza dziecku i Tobie dyskomfortu).
6. Rozluźnienie
Ponownie lekko potrząśnij nóżkami maluszka, chwytając go pod łydkami. Teraz powtórz wszystkie ruchy rozpoczynając od punktu 1.


Naprawde polecam, moj syn po prostu zasypia przy masazu SHANTALA - wycisza sie i uspokaja, a ja uwielbiam go masowac i patrzec jak sie przeciaga na lozku i przytula smiling smiley


[link widoczny po zalogowaniu]

[link widoczny po zalogowaniu]

Sympatyczna (offline)

10-07-2009 22:35:55

Dimi - brzmi arcyciekawie smiling smiley niewykluczone, ze spróbuję, bo mój syn uwielbia wszelkie mizianki smiling smiley a twój ma rewelacyjną datę urodzenia smiling smiley
Człowiek przestaje się bawić nie dlatego, że się starzeje, tylko starzeje się dlatego, że przestaje się bawić

jmijeczka (offline)

11-07-2009 09:11:50

Wlkp
Super wątek.. na pewno wyprobuje!

dimi (offline)

12-07-2009 14:18:28

Innsbruck
Ja masuje mojego bąbla codziennie po spacerze popoludniowym jak sie wybiega, wtedy po prostu wlaczam spokojna muzyke kladziemy sie na lozku i masujemy - wiem, ze w opisie, ktory podalam kladziemy dziecko na nogach mamy, ale niestety moj nie usiedzi winking smiley Wiec sie kotłasimy na lozku masujac smiling smiley super sprawa, a dla mnie jest to cudowny kontakt z maluchem smiling smiley A przy okazji relaksuje np. miesnie dziecka, ktore na spacerze pracuja.
Moze ktos zna jeszcze inne rodzaje masazy dla maluchow smiling smiley Chetnie wyprobuje jakies inne smiling smiley


[link widoczny po zalogowaniu]

[link widoczny po zalogowaniu]Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-07-12 14:24 przez dimi.

jmijeczka (offline)

12-07-2009 20:53:43

Wlkp
Ja sie wlasnie zbieram aby wyprobowac.. grinning smiley Musze sobie wydrukowac na poczatek co i jak krok po kroku grinning smiley

dimi (offline)

12-07-2009 23:03:41

Innsbruck

jmijeczka (offline)

13-07-2009 10:26:14

Wlkp
Jeszcze nie robilam, jak zrobie to na pewno dam znac!

itka (offline)

29-07-2009 21:25:25

witam

ja robilam masaz Shantala i powiem szczerze ze zachwycily mnie jego efekty. Po tym masazu napiecie w obreczy barkowej u maluszka ustapilo a i Bartus byl baaardzo zadowolony. Jedyne co konieczne to systematycznosc aby byl dobry efekt. Teraz juz tonie jest mozliwe od kad umie przewracac sie na brzuszek i uciekac z przewijaka smiling smiley


[link widoczny po zalogowaniu]

malgorzatap (offline)

29-07-2009 21:48:23

Hjørring
odkad Macius skonczyl trzy miesiace masuje go kilka razy w tygodniu.Bardzo to lubi.A zaczelam dzieki zajeciom jakie tutaj byly zorganizowane dla mam z dziecmi - najpierw 45 minut gimnastyki dla mam (jezeli dziecko nie spalo to "cwiczylo"razem z mama) a ostatnie 15 minut to byla wlasnie nauka masazu.Polecam wszytkim!


[link widoczny po zalogowaniu]


[link widoczny po zalogowaniu]
[link widoczny po zalogowaniu]
[link widoczny po zalogowaniu]

Życie nie powinno być podróżą do grobu. Człowiek do kresu życia powinien się dotoczyć z kieliszkiem Chardonnay w jednej ręce, tabliczką czekolady w drugiej, narąbany w trzy dupy, krzycząc... "ALE TO BYŁA JAZDA..."

Joszka (offline)

18-11-2009 21:21:06

mój synek bardzo lubił masaże. od małego kupuję oliwkę Cleanic Dzidziuś teraz Kindii i mały do tej pory na jej widok mówi mama masuj grinning smiley uważam, że masaż domowymi sposobami jest bardzo dobry, pobudza receptory, wzmacnia ogólnie daje dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa.


[link widoczny po zalogowaniu]
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 6016, Posty: 1546072, Użytkownicy: 73665.
Ostatnio dołączył/a Justys80.

Statystyki tego forum
Wątki: 87, Posty: 1596.