Rytuał daje małemu dziecku poczucie bezpieczeństwa

Wysłane przez ewakozakiewicz 

ewakozakiewicz (offline)

16-02-2009 14:10:52

To była katastrofa. Kasia nie mogła usnąć, stale obracała się na boczek i płakała. Grzebała rączką przy balaskach łóżeczka, tam gdzie zwykle leżał jej ulubiony piesek. Bałam się, że coś jej dolega, sprawdzałam czoło czy nie ma przypadkiem gorączki. Na pewno nie miała, ale też nigdzie nie mogłam znaleźć jej ulubionego pieska.

czytaj więcej

kasztanka2 (offline)

30-10-2014 09:31:50

Bartłomiejowice
Porządek dnia,i rytuały dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i takie poczucie panowania nad wszystkim. Wiem, bo sama je stosuję od początku zarówno u synka jak i u córeczki. I widzę ile dobrego przynoszą. Mój synek jest uporządkowany i grzeczny, wie kiedy ma umyć ząbki, kiedy jest kąpiel, kiedy kolacja i jak i kiedy zasypia. Oczywiście te rytuały zmieniały się lekko w trakcie ich trwania - na początku były ulepszane, np zamieniałam kolejność kąpieli i kolacji, a z czasem, gdy urodziła się córeczka, musieliśmy rytuały podporządkować trochę pod nią. Ale zawsze wtedy tłumaczyłam synkowi co i dlaczego zostanie zmienione, a on od razu nie mal się do nowości przyzwyczajał. A moment, w którym moje dzieci zasypiają, każde w swoim łóżeczku, każde z ulubionym przedmiotem (synek ma ulubioną podusie i maskotkę żabkę, a córeczka pieluszkę) jest tak pięknym i cudownym momentem dnia, że zawsze się w tych chwilach uśmiecham sama do siebie i jestem z siebie dumna.



martynka002 (offline)

06-12-2014 13:10:28

dajemy córci tyle ile możemy miłości by czuła sie bezpiecznie. a co do rytuału dnia według mnie jest ok. wszystko ma w miare tych samych godzin. Zresztą musi jej odpowiadać bo jest spokojniutka , krzyczy tylko wtedy gdy robi sie głodomorek winking smiley

wojtaszek (offline)

13-12-2014 18:27:11

Tarnów
U mnie też sprawdza się ta reguła że czynności powtarzane codziennie o jednakowej porze przyzwyczajają dziecko do pewnego schematu. To bardzo ułatwia na życie, ponieważ maluszek wie że np. po kąpieli kładziemy się , mleczko, kołysanka i śpimy>smiling smiley. Ja aby pamiętać o podaniu synkowi witaminy D a wcześniej D+K oraz probiotyku ustaliłam sobie że będę je dodawać rano ok 6,7 i robię to już odruchowo i nie zdaąyło mi się zapomnieć. CZynności stale powtażane wchodzą w krew.

donnavito (offline)

06-01-2015 11:02:38

Iława
Nie tylko dziecku jest potrzebny rytuał, ale i rodzicom, wiedzą o której dziecko zasypia i sie budzi, o ktorej kapiel itp, łatwiej jest zaplanowac sobie wyjście do sklepu czy wspólny film, kiedy rytm dziecka jest ustalony.

joani (offline)

12-01-2015 10:04:22

Dla mnie też takie rytuały bardzo uspokajają dziecko. Widać to było w szczególności po świętach, bo wiadomo trochę rytm dnia został zaburzony i dodatkowo przebywaliśmy u rodziny, czyli w obcym świecie. Niestety odbiło sie to na naszym dziecku, które stało się rozdraażnione i kilka dni wracaliśmy na właściwe tory i wyciszaliśmy także, bo jednak wiele ludzi, to za dużo bodźców dla takiego malucha.

martynka002 (offline)

20-01-2015 17:23:32

ale tez dzieki temu dziecko jest o wiele spokojniejsze i tak naprawde rytual wprowadza go w dalesze etapy jego rozwoju. Dziecko bedzie wiedzialo , ze je sniadanko nastepnie zabawa spanie itd

moniaijulka (offline)

24-01-2015 01:12:53

Nowe
Teraz już wiem że rytuał to ważna i przydatna rzeczy. Naszym rytuałem na razie jest kąpiel zawsze o 19:00 a potem karmienie piersią. Córeczka sama budzi się na tą godzinę i uwielbia się kąpać. Na początku płakała przy wycieraniu bo była głodna ale już nie bo się nauczyła że zawsze po kąpieli jest karmienie. smiling smiley

joani (offline)

24-01-2015 22:00:44

Nasz synek chocby nie wiem jak był głodny, to jak połozy sie go na przewijaku do zmiany pieluchy, uspokaja się i potrafi wytrzymać nawet przebieranie od A do Z, bo już wie, że po tym będzie mleko. Tak samo rano po pierwszym jedzonku lezy sbie grzecznie w łóżeczku i patrzy na karuzelę i bawi się pałąkiem. Jak połozy sie go o innej porze, będzie krzyczał, bowiem woli bawić się potem gdzie indziej. Takie małe te nasze dzieciaczki ale juz "wyszkolone" winking smiley

martaleszno (offline)

03-02-2015 17:14:18

Leszno
Nawet jeśli z różnych względów nie mogę danego dnia wykąpać mojej córci, to przebieram ją i pielęgnuję w miejscu gdzie jest kąpana aby dać jej sygnał, że czas spać
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 6019, Posty: 1561889, Użytkownicy: 73672.
Ostatnio dołączył/a lena566.

Statystyki tego forum
Wątki: 142, Posty: 50503.