powrót do bloga

rss wpisy: 21 komentarze: 15

Znalezione na eBobas.pl

Utworzono: 2009-10-20

Obrzezanie dziecka dla higieny? W Polsce???

Alison4 pyta na naszym forum o możliwość obrzezania synka z powodów higienicznych. To popularny zabieg w USA (acz chyba stracił już na popularności). Alison4 przyznaje, że wychowała się w Stanach i np. jej bracia zostali obrzezani w ramach normalnej procedury medycznej. Tam to taka "nowa świecka tradycja".

 

W Stanach, obok rzeszy zwolenników takich zabiegów na niemowlakach, aktywnie działa również ruch mężczyzn, którzy czują się skrzywdzeni rutynowym w czasach ich dzieciństwa zabiegiem. W końcu to okaleczenie. Najbardziej zdeterminowani szukają pomocy w chirurgii plastycznej. (Z marnym skutkiem, zdaje się.)

 

Co o tym myślicie? Czy rodzice powinni dbać o higienę syna w tak radykalny i nieodwracalny sposób? Zajrzyjcie na wątek o obrzezaniu, toczy się tam ciekawa dyskusja na ten temat.

 

Co przemawia na korzyść obrzezania? Są badania, które pokazują, że statystycznie zabieg ten trochę chroni przed HIV. Ale to dotyczy społeczności afrykańskich, z kiepskim dostępem do prezerwatyw i z innymi standardami higieny. Piszę to bez złośliwości - trzeba pamiętać, że mnóstwo ludzi na świecie ma utrudniony dostęp do czystej wody. W takich warunkach obrzezani muzułmanie zarażają się nieco trudniej od nieobrzezanych chrześcijan czy animistów. A tam akurat problemu AIDS lekceważyć nie należy. Więcej argumentów za obrzezaniem nie znam.

 

Widać z tego, że "higiena", o jaką tu chodzi, to raczej proteza edukacji seksualnej - odnoszę wrażenie, że Amerykanom też o to oryginalnie chodziło. No dobra, podstawowy powód to niby ryzyko zwyczajnych infekcji - w ciepłym klimacie.

 

Ale w środku Europy sytuacja jest przecież trochę inna niż w Afryce, czy w USA (kilka dekad temu).

 

Dlatego, moim zdaniem, u nas warto promować mniej drastyczne zabiegi higieniczne. Te codzienne na przykład.

 

A edukacja seksualna młodzieży, to już temat na zupełnie inny portal...

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Dziennikarz naukowy. Publikuje między innymi w "Wiedzy i Życiu", "Gazecie Wyborczej" i portalu Gazeta.pl.
Październik 2023
PN WT ŚR CZ PT SO ND
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj