powrót do bloga

rss wpisy: 106 komentarze: 222

Mamy oko

Jestem mamą. I mam oko na różne sprawy - te związane z dziećmi, z rodziną, z tzw. polityką prorodzinną. Będę o nich pisać tak, jak je widzę. Ten blog to takie "mamy oko" ;)

Utworzono: 2014-10-31

Komu wadzi dynia?

W szkole mojego dziecka panie na świetlicy zapowiedziały, że w tym roku nie będzie Halloween. Dzieci miesiąc będą czekać na kolejną okazję do zabawy, czyli polskie, tradycyjne Andrzejki. Będą wróżby, lanie wosku i przekładanie butów. Tak przynajmniej zeznaje dziecko.

 

Nie wiem, czy rezygnacja z imprezy dyniowej (taka była w ubiegłym roku) to efekt zmian organizacyjnych (świetlic dla klas 0-III w tym roku jest mnóstwo, i mam wrażenie że panie słabiej ogarniają rzeczywistość niż w rok temu) czy też uznanie, że dynia to ZUO i demon. Tak, tak - w niektórych szkołach katecheci i katechetki wręcz mówią dzieciom, że rodzice którzy pozwalają się dzieciakom przebierać za dynie, grzeszą.

 

Komu wadzi dynia? Komu wadzi "cukierek albo psikus"? Czy Halloween to "święto szatana", całkowicie sprzeczne i z polską tradycją i z wiarą chrześcijańską?

 

1 listopada od zawsze jest dla mnie dniem "Wszystkich Świętych". Nigdy nie mówiłam "Święto Zmarłych". 1 listopada rozmawiamy z dzieckiem o śmierci i życiu wiecznym, o duszy i o świętości. O świętych uznanych przez Kościół i o świętych nieznanych, niemniej ważnych. Oczywiście - te rozmowy są na miarę siedmiolatka.

 

W tych rozmowach nie przeszkadza fakt, że 31 października wyciągam z szafki dyniowy świecznik, z szafy - strój czarodzieja i pozwalam dziecku zapukać do zaprzyjaźnionych sąsiadów i wypowiedzieć magiczną formułkę "cukierek albo psikus".

 

Nie czuję, żebym otwierała w ten sposób drzwi demonom.

 

PS. A poza tym - dynia jest zdrowa i pyszna. Piekielnie, można rzec.

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj