powrót do bloga

rss wpisy: 106 komentarze: 222

Mamy oko

Jestem mamą. I mam oko na różne sprawy - te związane z dziećmi, z rodziną, z tzw. polityką prorodzinną. Będę o nich pisać tak, jak je widzę. Ten blog to takie "mamy oko" ;)

Utworzono: 2013-01-30

Actifed pod lupą

Gazeta Wyborcza donosi dziś o zamieszaniu wokół leku na przeziębienie Actifed. Wszystko za sprawą zaniepokojonych rodziców, którzy zaobserwowali, że lek wywołuje u dzieci niepożądane reakcje - senność, ospałość, znużenie, apatię. Lek jest dostępny w aptekach bez recepty, zapisują go również pediatrzy jako środek wspomagający walkę z katarem. Można, według ulotki, stosować go u dzieci starszych, co najmniej siedmioletnich.

Doświadczeni pediatrzy przyznają, że ten lek - jak i inne, które mają w składzie pseudoefedrynę - mogą wywoływać u dzieci rozmaite skutki uboczne. Pseudoefedryna bowiem działa na ośrodkowy układ nerwowy, może powodować senność lub zaburzenia snu. To wszystko jest zresztą napisane w ulotce, dołączonej do leku.

Wielu pediatrów uważa, że leków z pseudoefedryną dzieciom podawać się nie powinno (nie powinni ich również nadużywać dorośli). Wniosek? Uważnie czytajmy skład leków i opis możliwych skutków ubocznych stosowania leku zanim podamy go dziecku (lub sami zażyjemy). A ze zwykłym przeziębieniem lepiej walczyć konwencjonalnymi metodami: dużo płynów (niekoniecznie gorących), czosnek, syrop z cebuli, częste wietrzenie pomieszczeń, lekkostrawna i bogata w witaminy dieta.

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Czerwiec 2025
PN WT ŚR CZ PT SO ND
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj