powrót do bloga

rss wpisy: 106 komentarze: 222

Mamy oko

Jestem mamą. I mam oko na różne sprawy - te związane z dziećmi, z rodziną, z tzw. polityką prorodzinną. Będę o nich pisać tak, jak je widzę. Ten blog to takie "mamy oko" ;)

Utworzono: 2010-06-09

NFZ zapłaci za prywatną wizytę?

Od wczoraj minister zdrowia Ewa Kopacz jest chyba w niezłym stresie. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej przyjęli dyrektywę "Leczenie bez granic" - jeśli wejdzie w życie (za dwa lata) w takim kształcie, jak uzgodniło 25 krajów (Polska wyraziła sprzeciw, ale na nic się on nie zdał), Narodowy Fundusz Zdrowia będzie musiał zwracać pacjentom pieniądze, jakie wydają w prywatnych placówkach medycznych, bo nie mogą w rozsądnym czasie dostać się do lekarza w szpitalu czy przychodni, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Pieniądze będzie też można odzyskać za leczenie za granicą - jeśli w kraju kolejka do lekarza jest zbyt długa.

 

Ile można czekać na wizytę u specjalisty, czy też niektóre badania, każdy kto musi korzystać z usług medycznych dobrze wie. Wiedzą o tym najlepiej mamy - zwłaszcza dzieci, które muszą być pod opieką kilku lekarzy specjalistów. Pół roku na wizytę u okulisty, ortopedy, dziewięć miesięcy na niektóre rodzaje USG, 3-4 miesiące na tomografię komputerową - to nie są przykłady odosobnione, można je mnożyć i mnożyć.

 

Czy unijna dyrektywa poprawi sytuację pacjentów? Na pewno po to została uchwalona, i na pewno będzie mieć wpływ na dostęp do leczenia - jeśli oczywiście jej zapisy się nie zmienią, bo jesteśmy dopiero na początku drogi uchwalania nowego unijnego prawa.

 

Nie wszystkie skutki będą jednak pozytywne, i na pewno nie można się spodziewać, że nagle "bezpłatnie" będziemy się mogli leczyć gdzie chcemy i kiedy chcemy.

 

NFZ będzie musiał zwracać pacjentowi tyle pieniędzy, ile dana usługa "kosztuje" w cenniku Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli więc zdecydujemy się na prywatną wizytę u renomowanego dziecięcego okulisty (w Warszawie koszt ok. 100 pln), NFZ zwróci nam (w najlepszym przypadku) 10-15 pln - bo tyle płaci okulistom, którzy pracują na kontrakcie.

 

Ale generalnie - pacjenci mogą na tym skorzystać. System nie zacznie może działać idealnie, ale zapewne się poprawi. Podobne rozwiązania obowiązują od lat np. we Francji, i choć Francuzi narzekają na swoją ochronę zdrowia, gdy dowiadują się, jak działa ona w Polsce, kręcą głową. Z niedowierzaniem, nie z podziwem.

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Styczeń 2025
PN WT ŚR CZ PT SO ND
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj