powrót do bloga

rss wpisy: 106 komentarze: 221

Mamy oko

Jestem mamą. I mam oko na różne sprawy - te związane z dziećmi, z rodziną, z tzw. polityką prorodzinną. Będę o nich pisać tak, jak je widzę. Ten blog to takie "mamy oko" ;)

Utworzono: 2014-07-23

Koktail Mołotowa dla pięciolatka?

Przez całe tygodnie żyję sobie spokojnie, przeświadczona że nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć. I, jak się okazuje, tkwię w mylnym błędzie. I to jakim!

 

Dziś, przeglądając rano Internet, trafiłam na ofertę Cobi - producenta zabawek dla dzieci (moje dziecko ma kilka zestawów klocków, m.in. ze Scooby-Doo i rycerzami spod Grunwaldu). Oferta, można by rzec, okolicznościowa - przed 1 sierpnia Cobi wypuściło zestawy z serii "Small Army" dedykowane Powstaniu Warszawskiemu. Tak! Właśnie tak!

 

Zestawy przeznaczone dla dzieci 5+, a w nich: powstańcy w hełmach z biało-czerwoną opaską, płonąca kamienica, barykada, żołnierze niemieccy (niektórzy twierdzą, że uśmiechnięci) z karabinami, w wozach opancerzonych. Powstańcy też uzbrojeni, m.in. w butelki z benzyną. Bawimy się!!

 

Coś tu jest bardzo nie w porządku. Bardzo.

 

Nie jestem oszalałą pacyfistką. Nie wyrywałam dziecku z rąk pistolecików na wodę, ba - sama kupiłam mu karabin (większe pole rażenia). Do polewania się z kolegami w baseniku, nie gonienia za przechodniami. Nie mam oporów przed kupowaniem abstrakcyjnych czołgów czy samolotów wojskowych, choć na szczęście zapotrzebowanie na tego typu zabawki jest niewielkie.

 

Powstanie Warszawskie to nie tylko walki na ulicach. Krwawe, nierówne. Bohaterski zryw, o którym musimy pamiętać. Powinniśmy pamiętać.

 

Musimy pamiętać też o całych rodzinach, zasypanych pod gruzami w piwnicach. Noworodkach, które przychodziły tam na świat tylko po to, by zaraz umrzeć. O ludziach całymi dniami czekającymi na wodę, kawałek chleba i trochę tlenu. O likwidowanych szpitalach polowych. O tych żołnierzach, którzy kanałami przedzierali się, by na końcu wpaść w ręce hitlerowców. O ludziach wywiezionych do obozów. O setkach tysięcy, które straciły domy, bliskich, wszystko co mieli. O mieście, którego już nie ma.

 

Powstanie Warszawskie zasługuje na pamięć. Powstańcy zasługują na pamięć i szacunek.

 

To nie jest temat do zabawy, ani w wieku lat pięciu, ani nigdy.

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj