powrót do bloga

rss wpisy: 21 komentarze: 15

Znalezione na eBobas.pl

Utworzono: 2009-10-15

Zanim leworęczne dziecko pójdzie do szkoły...

Leworęczni żyją wśród przedmiotów zaprojektowanym dla praworęcznych. Sam jestem mańkutem i już dawno nauczyłem się nie rozmazywać rękawem atramentu w czasie pisania. Ale na dłoni zawsze trochę atramentu czy tuszu zgromadzę. W tym roku dostałem od żony swój pierwszy długopis dla leworęcznych. I wiecie co? Dziwny jest. Zapominam, że go mam i nie używam. Trochę go już nawet popsułem. Myszki komputerowej też zwykle nie chce mi się przestawiać na lewą stronę i zamieniać funkcje przyciskom. Przyzwyczaiłem się.

 

Małe dziecko musi się jednak wszystkiego jakoś nauczyć. Leworęczne ma o wiele trudniej, bo natyka się na absurdalne niespodzianki ze strony prostych przedmiotów codziennego użytku. Nawet leworęczny rodzic nie pamięta już, że z odkręcaniem butelek czy słoików jest jakiś zasadniczy problem. A przecież obsługa tak nieskomplikowanych urządzeń jak nożyczki naprawdę nie jest intuicyjna. Garść porad na ten temat można znaleźć w tekście o leworęcznych dzieciach.

 

Zanim maluch pójdzie do zerówki, warto zachęcać go do rysowania, pisania i rozmaitych "prac ręcznych". Dzięki temu przygotuje się do wyzwań czekających w klasie. Rodzice nie powinni się irytować niezgrabnością dziecka, a już zmuszanie go do jedzenia czy pisania prawą ręką to straszne Średniowiecze (czytaj: jeszcze kilka pokoleń przed moim w Polsce instytucjonalnie przerabiano leworęczne dzieci na "normalne" - polecam listę problemów psychicznych, do których można w ten sposób doprowadzić).

 

Jak ustalić, czy dziecko jest leworęczne? Odpowiedź w tym samym artykule.

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Dziennikarz naukowy. Publikuje między innymi w "Wiedzy i Życiu", "Gazecie Wyborczej" i portalu Gazeta.pl.
Maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj