powrót do bloga

rss wpisy: 1 komentarze: 0

Utworzono: 2016-04-26

Opiekunka dla dziecka, jak znaleźć?

  Dziecko jest naszą największą miłością, a w miłości – podobno – wszystkie chwyty dozwolone... Z drugiej strony, jaki sens ma monitorowanie niani, jeśli z góry nie potrafimy jej zaufać? No właśnie: jak znaleźć nianię godną zaufania? Z takim dylematem zmaga się wielu rodziców, zwłaszcza, że często przyjęcie dziecka do żłobka czy przedszkola graniczy z cudem. Jak więc znaleźć nianię z powołania, w jakich kategoriach ją oceniać?

Superniania – gdzie szukać opiekunki?

Superniania nie istnieje. Im szybciej pogodzimy się z tym faktem, tym lepszą podejmiemy decyzję. Nie ma niani idealnej tak, jak nie ma idealnego rodzica. Wszyscy popełniamy błędy, najważniejsze są intencje i wnioski z owych błędów płynące. Często w życiu musimy kierować się intuicją i pozwolić też na to niani. Niewątpliwie jednak pierwsze co musimy zrobić w sprawie niani to... ją znaleźć. Tylko gdzie? Na szczęście w obecnych czasach raczej nie ma z tym problemu. Zawód niani staje się coraz bardziej popularny, otwierają się więc nowe, profesjonalne agencje, pojawiają się strony internetowe. Nieoceniona jest pomoc wszelkich forów, na których rodzice rekomendują lub odradzają konkretne osoby w danym mieście. Warto też skorzystać z rady znajomych, którzy zatrudniali opiekunów do dzieci.

„Najlepsze wejście” można zrobić tylko raz

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie – wiadomo. Nie możemy się jednak zrażać jeśli dziecko nie zapała od razu wielką miłością do obcej osoby. Możemy natomiast obserwować jej zachowanie wobec dziecka, ocenić „walory estetyczne” oraz „mowę ciała”. Niania powinna być pogodna, często się uśmiechać i patrzeć na dziecko z sympatią. Dużo informacji dostarczy nam rozmowa, a jak ją przeprowadzić? Przede wszystkim nie ograniczajmy się wyłącznie do tematu „dziecko”. Wbrew pozorom, zwykła niezobowiązująca wymiana zdań może dostarczyć nam wielu informacji. Poza tym, niania na pewno jest trochę zdenerwowana, a taka pogawędka pomoże jej się zrelaksować. Dowiedzmy się czegoś o niani – o jej zainteresowaniach, planach na przyszłość. Zapytajmy o powód podjęcia takiej pracy, a jeśli przyzna, że finansowy, nie skreślajmy jej od razu. Szczerość to coraz rzadziej spotykana cecha. To, że ktoś robi coś dla pieniędzy nie oznacza, że będzie robił to źle, a często bywa wręcz przeciwnie. Najważniejsze jest jednak dziecko, o co więc spytać przyszłą opiekunkę?

Należy zapytać o doświadczenie, ale nie ono jest najważniejsze. Cierpliwość, pomysłowość, kreatywność a przede wszystkim dobre chęci – oto czym powinna wykazywać się opiekunka albo opiekun w Krakowie– bo coraz lepiej odnajdują się w tej pracy panowie. I to bez względu na wiek, który i tak coraz bardziej się obniża, dorównując modelowi amerykańskiemu. Tam, do opieki nad dzieckiem najczęściej zatrudnia się nastolatkę z sąsiedztwa, często niewiele starszą od swojego podopiecznego.

Musimy też wiedzieć, jak poradzi sobie niania w sytuacji kryzysowej – choroby dziecka, zadławieniu, skaleczeniu. Ogromnym atutem jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w nagłym wypadku. Oczywiście niania musi mieć możliwość skontaktowania się z rodzicem w każdej chwili. Bezwzględnie należy zapisać wszystkie ważne numery telefonów – na komórkę, do pracy, do lekarza rodzinnego. Powinniśmy też poinformować nianię o tym, co dziecko może, a czego nie, i to nie tylko w kwestii posiłku. Warto podzielić się wszelkimi wątpliwościami, zaznaczyć na co zwrócić szczególną uwagę, poinformować o przyzwyczajeniach dziecka, o zasadach panujących w domu. Każda rodzina ma swoje przyzwyczajenia i rytuały, których nie należy zmieniać. Niania musi to uszanować bo każde ustępstwo może zupełnie zdezorganizować życie dziecka, dla którego nowa sytuacja już sama w sobie jest stresująca.

Warto też zapytać nianię, jaki ma pomysł na spędzenie z dzieckiem czasu. W tej kwestii wiek dziecka nie ma znaczenia bo uwagi potrzebuje zarówno żwawy sześciolatek jak i kilkutygodniowe niemowlę. Oczywiście zabawa musi być dopasowana do wieku i rozwoju dziecka, ale w każdym przypadku wymaga od niani pełnego zaangażowania. Błędem jest założenie, że niemowlę tylko śpi, czasami je i od czasu do czasu wymaga zmiany pieluszki. Dziecko poznaje świat od samego początku, a opiekunka do dziecka powinna mu w tym pomóc. Bardzo ważne są spacery, przytulanie, mówienie do dziecka czy nawet śpiewanie mu kołysanek.

Jeśli niania ma dużą wiedzę na ciekawe tematy, zna język obcy lub potrafi rozwiązać skomplikowane zadanie z matematyki – będzie to dodatkowym plusem. Oczywiście przy starszym dziecku.

Papierek i doświadczenie czy pasja i zaangażowanie?

Zdecydowanie to drugie. Rodzice jednak żądają dowodów – dokumentu, rekomendacji, opinii... To może nie wystarczyć, jeśli przyszła opiekunka nie ma własnych dzieci. Kto lepiej zrozumie matkę niż druga matka? Ale uwaga – to też nie musi być wyznacznikiem. Najważniejszą cechą przyszłej niani jest jej stosunek do dzieci. Jeśli już przy pierwszym spotkaniu okaże się miła i serdeczna, wykaże zainteresowanie dzieckiem, jednym słowem nawiąże z nim kontakt - to już połowa sukcesu. Oczywiście pierwsze wrażenie też może być mylące, i może się okazać, że zaufaliśmy niewłaściwej osobie. Na szczęście jednak (wbrew temu co serwuje telewizja) zdarza się to rzadko. Jeśli koniecznie chcemy monitorować nianię, powinniśmy ją o tym powiadomić.

Czasami zdarza się, że zaślepieni miłością do dziecka, nie widzimy w nim żadnych wad. Jeśli dostrzegamy jakiś problem to szukamy winy wyłącznie w opiekunce. A przecież nikt nie zna dziecka lepiej niż jego rodzic, nie bójmy się więc powiedzieć wprost: „Mój Stasio - to mały ancymonek, lubi czasem rozrabiać i wszędzie go pełno”. Niania w Krakowie powinna poznać cechy charakteru dziecka, żeby wiedzieć czego może się spodziewać, jaką obrać strategię czy mieć prawo po prostu zrezygnować. Zanim oddamy pociechę pod czyjąś opiekę, zastanówmy się jak będą wyglądać ich wzajemne relacje. Na początku nie będzie łatwo ani dla dziecka, ani dla niani. Muszą się wzajemnie poznać, dotrzeć, przywyknąć do swojej obecności, a to wymaga czasu.

 

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj