powrót do bloga

rss wpisy: 1 komentarze: 0

Utworzono: 2013-10-21

Bezpieczny pokój dziecka

Gdy w domu pojawia się małe dziecko wszystko staje na głowie. Już w fazie oczekiwania na nowego członka rodziny zaczynamy wprowadzać zmiany w naszym życiu. Zastanawiamy się jak zorganizować swoją pracę w obliczu nowej sytuacji, planujemy starannie nasze finanse, zaczynamy szykować wyprawkę i wreszcie organizujemy przestrzeń w naszym domu.

Urządzamy pokój lub kącik w naszej sypialni dla dziecka. Na początku wstawiamy łóżeczko, przewijak, komodę lub szafkę na ubranka dziecka, pieluchy i środki pielęgnacyjne. Wszystko aranżujemy w taki sposób, aby pielęgnacja noworodka była sprawna i przyjemna. Myślimy o tym, aby wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy były pod ręką, aby nawet w środku nocy można było szybko przewinąć i nakarmić malucha.

Oczywiście od samego początku myślimy też o bezpieczeństwie dziecka i zwracamy na to uwagę przy naszych pierwszych zakupach wózka, mebli czy zabawek. Pamiętajmy zatem, że łóżeczko – miejsce w którym nasze dziecko początkowo spędza bardzo dużo czasu, powinno mieć specjalne atesty. Normy te są zgodne z normami europejskimi i określają dokładnie wszystkie parametry, które musi spełniać produkt, aby mógł być przeznaczony do użytku. Dotyczą one m.in. zastosowanych materiałów, konstrukcji, wytrzymałości, odstępów między szczebelkami, a nawet zastosowania odpowiednich wkrętów. Dlatego przez zakupem, należy sprawdzić czy dane łóżeczko spełnia wymagane normy. Oprócz łóżeczka, ważny jest również stabilny przewijak. I nawet gdy nasza pociecha jeszcze nie przewraca się z brzuszka na plecy lub odwrotnie – nigdy nie zostawiajmy dziecka na przewijaku bez opieki i nadzoru! Jednym ze sklepów, który posiada wymagane atesty, a w swojej ofercie ma meble dla dzieci jest sklep beds.pl

Wraz z upływającym czasem, dziecko zdobywa nowe umiejętności, jest coraz bardziej ciekawe świata i w związku z tym musimy potrafić przewidywać wszelkie potencjalne niebezpieczne sytuacje i miejsce w naszym domu. Np. w momencie, gdy dziecko zaczyna siadać, należy maksymalnie obniżyć dno łóżeczka, aby uniemożliwić mu niebezpieczne wychylanie się poza górną krawędź. Również w krzesełku do karmienia zawsze należy zapinać dziecko w specjalnych szelkach, aby z niego nie wypadło. Siedzącego malucha nigdy nie można również zostawiać samego na łóżku czy kanapie. Natomiast najwięcej naszej uwagi wymaga okres, kiedy dziecko zaczyna raczkować. Wtedy dziecko bez naszej pomocy przemieszcza się po całym mieszkaniu, które może okazać się dla niego nieprzyjazne. Popularną metodą, stosowaną przez rodziców, w celu wykrycia wszelkich ewentualnych niebezpieczeństw, jest przejcie całego mieszkania na czworaka, aby zobaczyć je z poziomu wzroku dziecka. Łatwiej wtedy dostrzec, co może stwarzać zagrożenie. I tak najczęściej, w pierwszej kolejności, musimy zabezpieczyć wszystkie gniazdka elektryczne. Ogólnodostępne są zaślepki do kontaktów, których dziecko nie jest w stanie samodzielnie wyjąć i które rozwiążą nasz problem. Pilnujmy aby na podłodze nie było drobnych przedmiotów, które dziecko mogłoby połknąć lub się nimi zakrztusić. Należy, przynajmniej chwilowo, usunąć z podłogi szklane wazony, ciężkie metalowe świeczniki lub inne przedmioty, które dziecko łatwo może na siebie przewrócić lub stłuc. Ważne jest również usunięcie z zasięgu dziecka wszystkich niebezpiecznych roślin. Wiele popularnych kwiatów doniczkowych może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka np. w momencie wzięcia ich do buzi, ponieważ zawierają w łodygach i liściach trujące soki. Do roślin, które należałoby ustawić w takim miejscu, gdzie dziecko nie ma dostępu należy m.in. popularna, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, 'gwiazda betlejemska' oraz inne rośliny takie jak: kroton, fikus, oleander, filodendron, anturium, azalia oraz wiele innych. Ich bezpośrednie spożycie może spowodować podrażnienie żołądka, wymioty, biegunkę lub inne dolegliwości, które są zagrożeniem dla zdrowia a czasem nawet i życia.

Zrezygnujmy chwilowo z obrusów, które dziecko może łatwo ściągnąć na siebie, razem z całą zastawą stołową. Zabezpieczmy wszystkie ostre kanty. Zamykajmy łazienkę, aby dziecko nie miało dostępu do toalety, która jest siedliskiem bakterii i zarazków. Wszelkie środki chemiczne, środki czystości, leki, trzymajmy w zamkniętych szafkach lub wysoko, poza zasięgiem dziecka. Nie przelewajmy żadnych niebezpiecznych płynów do butelek po sokach i napojach, aby starsze dziecko nie pomyliło się i nie napiło się jakiegoś chemicznego środka.

Pokój dziewczynki

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj