powrót do bloga

rss wpisy: 1 komentarze: 0

Alma Matter

Blog Alma Matter to zbiór wpisów naszych wspaniałych położnych, fizjoterapeutów oraz zaprzyjaźnionych specjalistów w dziedzinach zdrowia noworodka oraz świadomości przyszłej mamy :) Zapraszamy!

Utworzono: 2013-01-15

Noworodek zimową porą

Zima za oknem, mroźno, śnieg, suche powietrze w domu, jak sobie z tym wszystkim ma poradzić delikatna skóra Waszego dziecka? Poniżej przedstawiam Wam kilka rad, aby prawidłowo przetrwać ten zimowy okres z Wasza pociechą:)

1. Pielęgnuj skórę.

Skóra noworodka jest przesuszona, wrażliwa, skłonna do podrażnień, szczególnie zimą wymaga należytej pielęgnacji, opieki. Do kąpieli używajcie dla Waszych maluchów emoliantów, bądź naturalnych składników np. w Anglii kąpią dzieciaczki używając płatków owsianych, które wkłada się do np. skarpetki i zanurza w wodzie do kąpieli. Jest to wspaniały, ekologiczny, niedrogi sposób na zdrową, nawilżoną skórę.

2. Kremuj

Skóra niemowląt jest cienka i bardzo delikatna, przed wyjściem z domu nakremuj buźkę dziecka kremem natłuszczającego dla dzieci (najlepiej z filtrem przeciwsłonecznym). Zrób to na minimum kwadrans przed wyjściem z domu, tak by kosmetyk zdążył się dobrze wchłonąć. Unikaj kremów nawilżających – w ich składzie jest woda, która podczas mroźnej pogody będzie zamarzać.

3. Spaceruj

Na spacery należy wychodzić najlepiej codziennie. Zostań w domu gdy mocno wieje, bądź pada mocno śnieg lub temp. spada poniżej -10 stopni. Zimowy spacer jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka.

4. Jak ubierać dziecko?

Aby upewnić się czy malec jest odpowiednio ubrany sprawdzić to można dotykając jego karku. Gdy jest ciepły, oznacza to, że ma na sobie odpowiednią ilość ubrań. Spocony i gorący kark to wskazówka, że przegrzewamy dziecko, chłodny – że ubieramy je zbyt cienko. W domu dziecko powinno być ubrane tak samo jak rodzice. Nie potrzebuje też wcale czapeczki, co przez wielu mylnie jest uznawane jako konieczność.

5. Czy należy zakrywać twarz?

Mimo, iż wydaje się, że dzięki temu chronimy twarz dziecka, powinno się unikać zakrywania jego ust i nosa szalikiem. Powietrze, które wydycha dziecko zamienia się w parę, która przy mrozie staje się w lodem, co może być z kolei przyczyną odmrożeń.

 

6. Dbaj o wietrzenie pomieszczeń.

Raz na jakiś czas zabierz dziecko do innego pokoju i pod jego nieobecność otwórz okna i wpuść nieco mroźnego powiewu. Świeże powietrze nawilża błony śluzowe, sprawia, że lepiej nam się oddycha i oczyszcza nasze mieszkanie z drobnoustrojów. Na pewno lepiej też zasypiać w świeżo wywietrzonej sypialni.

 

7. Nawilżaj powietrze.

Ciepłe powietrze w mieszkaniu wysusza skórę, śluzówkę nosa i gardła, co z kolei może być przyczyną infekcji. Stąd istotne, by prawidłowo nawilżać powietrze w domu. Kupno nawilżacza na pewno będzie dobrą inwestycją, można też zawiesić na kaloryferze specjalne pojemniki z wodą. Na rynku dostępne są też nawilżacze powietrza do dziecięcego pokoju przypominające zabawki (np. nawilżacz ultradźwiękowy HB w kształcie pingwina czy Mebby Miś Polar). Czasami warto też nieco przykręcić kaloryfery – optymalna temperatura w pomieszczeniach to 21–22°C.

Magdalena Iwachów

Położna środowiskowa

Alma Matter

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj