Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Uwaga na piaskownice

Domagajmy się wymiany piasku

W piaskownicach żyją pasożyty i bakterie groźne dla zdrowia – wynika z raportu sporządzonego po zbadaniu 11 tysięcy polskich piaskownic, w których bawią się dzieci.

Rodzice powinni domagać się od samorządów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, by zadbały o czystość piasku.

Fot. iStockphoto

Rodzice powinni domagać się od samorządów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, by zadbały o czystość piasku.

- Nasi pracownicy skończyli kontrolę 40 proc. piaskownic podlegających nadzorowi sanepidu – mówi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego. – To pierwszy etap akcji w 2009 roku. Bezpieczeństwo piaskownic i czystość piasku będzie jeszcze sprawdzana tego lata – dodaje.

Z ponad 11 tysięcy przebadanych piaskownic 87 było zanieczyszczonych mikrobiologicznie.- Badania potwierdziły między innymi obecność pasożytów wywołujących dwie groźne choroby – toksoplazmozę, którą można się zarazić przez kontakt z odchodami kota i toksokarozę, którą wywołuje glista psia, znajdująca się w psich odchodach – informuje Jan Bondar.

Toksokarozę leczy się wyłącznie w szpitalu, przy czym choroba ta niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań. Pracownicy sanepidu glistę psią wykryli w czterech piaskownicach na Mazowszu, jednej w Wielkopolsce oraz w piaskownicy przy przedszkolu na Podlasiu. Natomiast glistę ludzką sanepid znalazł w jednej podkarpackiej piaskownicy i w dwóch w Wielkopolsce.

Testy laboratoryjne potwierdziły też w kilku piaskownicach obecność bakterii z grupy coli, wywołujące nawet posocznicę, czyli sepsę, bakterie salmonelli, powodujące poważne zatrucia pokarmowe oraz bakterie Clostridium perfringens odpowiedzialną za zakażenia skórne.

Tymczasem piasek przed sezonem letnim powinien być wymieniony, a piaskownica ogrodzona tak, żeby zwierzęta, głównie psy i koty, nie mogły w piaskownicy załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych. Rodzice mogą i powinni domagać się od administratorów piaskownic, a więc samorządów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, by zadbali o czystość piasku.
- GIS zaleca wymieniać piasek w piaskownicach raz na początku sezonu letniego i dwa razy w wakacje – mówi Jan Bondar, rzecznik GIS. Nowy piasek, sprowadzany przez zarządców i administracje, powinien mieć atest czystości wydawany przez sanepid.

Pamiętaj: najlepiej wybierać piaskownice, gdzie zwierzęta nie mają wstępu. Lepiej dopilnować, by dziecko nie jadło podczas zabawy, bo istnieje ryzyko, że np. bułka upadnie mu na piasek, a ono i tak ją zje. Po zabawie w piaskownicy wskazane jest, by wytrzeć dziecku od razu rączki mokrymi chusteczkami, a nie zwlekać z tym do przyjścia do domu. Warto od małego nauczyć dziecko myć rączki po powrocie ze spaceru, placu zabaw i po kontakcie ze zwierzętami. Regularne obcinanie dziecku paznokci, uchroni je przed gromadzeniem się pod nimi brudu.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • joani | 19-01-2015 22:48:26

    Sama wymiana piasku nic nie da, jak zwierzęta chodzą po piasku codziennie. Dla mnie dwie rzeczy znacznie poprawiły by stan piachu- ogrodzone pace zbaw, gdzie psy nie wejdą oraz zamykane piaskownice. Ostatnia osoba, która z niej korzysta po prostu zamyka "klapę".
  • wojtaszek | 31-01-2015 20:56:13

    Ja jestem zwolenniczką zamykanych piaskownic ponieważ samo zagrodzenie placów zabaw nic nie daje. Niedaleko swojego bloku mam plac zabaw i bardzo czesto widzę że w ciągu nocy biegają po nim koty i psy ponieważ ktoś zapomniał zamknąć bramkę.
  • joani | 31-01-2015 23:58:12

    Póki ludzie nie nauczą się porządku i współodpowiedzialności w końcu za "nasze" rzeczy, bo to my za to płacimy, będziemy mieli syf i brud. Odpowiedzialna osoba nie puszcza psa samopas a ostani wychodzący powinien zamykać bramkę. No ale to zazwyczaj robimy my, dorośli a przykład idzie z góry.
  • Doris85 | 05-04-2015 13:55:33

    Ja cieszę się z możliwości posiadania własnego ogródka, w którym zrobię piaskownicę dla maluszka i odpowiednio ją zabezpieczę. Niestety piaskownice na placach zabaw wciąż pozostawiają wiele do życzenia i mogą być groźne dla naszych dzieci.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj