Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Krwawienie i plamienie w ciąży

W terminie miesiączki, po stosunku. Przyczyny krwawienia w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Fot. iStockphoto

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Rzadko, ale zdarza się też, że kobieta plami czy krwawi wewnętrznie i o tym, może jej powiedzieć tylko lekarz. Dlatego m.in. w ciąży trzeba regularnie chodzić do ginekologa.

Choć każde plamienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

 

Każde krwawienie w ciąży się leczy

- Krwawienie w ciąży kwalifikuje się zawsze do kontroli i zawsze trzeba je traktować jako niebezpieczne - przestrzega specjalista ginekolog i położnik lek. med. Grażyna Komnata-Gajda ze Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie. - Dopiero po wizycie u lekarza pacjentka może się uspokoić, że jest to krwawienie np. z powodu stanu zapalnego na szyjce macicy, a sytuacja nie zagraża ciąży. Ale to lekarz musi zbadać i stwierdzić, co się dzieje – podkreśla lekarka. Jak mówi, od samego początku ciąży każde krwawienie podlega leczeniu. - Jeśli krwawienie pojawia się np. w 6. tygodniu ciąży, proszę pacjentkę, aby leżała, prowadziła oszczędny tryb życia bez nadmiernych wysiłków, stosowała dietę lekkostrawną, nie brała ciepłych kąpieli i przepisuję jej leki. Na ogół wspomaga się ciążę progesteronem (najczęściej podaje się duphaston lub inny rodzaj progesteronu, według uznania lekarza prowadzącego) - wyjaśnia dr Komnata-Gajda.

Po siedmiu dniach leczenia, jeśli krwawienie nie ustępuje, pacjentka powinna znowu udać się do lekarza do kontroli i na USG, dla pewności, że nie doszło do poronienia. Ale nie należy przy pojawieniu się krwawienia od razu myśleć o najgorszym, bo zwykle w pierwszym trymestrze ciąży krwawienie pojawia się w terminie miesiączki.

Pierwsze, z jakim znaczna część ciężarnych ma do czynienia (choć nie wszystkie) to plamienie implantacyjne. – Błona śluzowa, kiedy następuje zapłodnienie, przygotowuje się do przyjęcia, czyli zagnieżdżenia zarodka. Może się zdarzyć, że śluzówka zareaguje gwałtownie na różnicę hormonów (za dużo estrogenów, za mało progesteronu) i w dniu, w którym powinna wystąpić miesiączka może nastąpić plamienie, które wcale nie musi zagrażać ciąży. Zdarzają się pacjentki, które nawet przez trzy miesiące ciąży miewają skąpe miesiączki. To są plamienia w kolorze ciemnym, przeważnie bordowym. Wtedy część śluzówki się złuszcza, ale to dla ciąży nie jest groźne – wyjaśnia lekarka. Dopiero kiedy śluzówka w całości przeistoczy się w łożysko, krwawienie w terminie miesiączki ustępuje. Ale nawet w takim przypadku stosuje się leczenie hormonalne. Żeby ciąża się dobrze zagnieździła, podaje się progesteron.

Oczywiście - okres w ciąży nie jest możliwy, ciężarna nie miesiączkuje. Zdarza się jednak, że kobiety które nie rejestrują innych objawów, a w terminie miesiączki krwawią, są zaskoczone informacją, że są w trzecim czy czwartym miesiącu ciąży.

Warto zapamiętać: plamienie implantacyjne jest zjawiskiem czysto fizjologicznym. Może, ale nie musi wystąpić w pierwszych dwóch tygodniach ciąży.


Kalendarz ciąży na eBobas.pl. Ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź jak rozwija się twoje dziecko

 

Krwawienie w ciąży po stosunku

Krwawienia mogą być spowodowane tzw. polipami doczesnowymi (śluzówka wyścielająca jamę macicy, gdzie się zagnieżdża jajo nazywa się doczesna, stąd nazwa).

– Nadmiar śluzówki wychodzący z kanału szyjki macicy tworzy polip, który może krwawić. Niektórzy lekarze ukręcają polip, ale ja go nie ruszam. Leczę przeciwzapalnie (globulki dopochwowe z antybiotykiem lub przeciwgrzybiczne) - wyjaśnia lekarka.

Przyczyną krwawienia może być nadżerka, czyli przerwanie ciągłości tkanki na tarczy części pochwowej szyjki macicy, które wygląda jak mocno zaczerwienione otarcie. – Pacjentka plamiąca w ciąży, może mieć niewyleczoną nadżerkę sprzed ciąży, albo pod wpływem hormonów nabawić się nowej. Przy zmianie „pH” pochwy lub częstych infekcjach grzybiczych naczynia krwionośne się odsłaniają i powodują plamienia - wyjaśnia ginekolog.

Nadżerki leczy się na ogół globulkami z antybiotykiem, które w żaden sposób nie szkodzą ciąży. Natomiast nieleczona nadżerka może jej zaszkodzić. Nieleczone nadżerki powodują bowiem stany zapalne dolnego bieguna jaja płodowego, albo nawet komórki jajowej we wczesnej ciąży, co może doprowadzić do poronienia - przestrzega lekarka.

Plamienia z powodu polipa doczesnowego i nadżerki ujawniają się najczęściej po stosunku. Uwaga! Ani polip, ani nadżerka nie powodują spinania dołem brzucha i są bezbolesne.

Ale brunatne krwawienie, bóle dołem brzucha - spinające, przypominające miesiączkowe, czasem są sygnałem poronienia we wczesnej ciąży (do 12. tygodnia).

 

Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna najczęściej się objawia nieobfitym krwawieniem z macicy, przypominającym słabą miesiączkę, ale niekoniecznie w jej terminie. Sygnałem ciąży pozamacicznej może być też ból w dole brzucha, który czasem występuje tylko po jednej stronie. - Mimo że w jamie macicy śluzówka jest pogrubiała, nie widać wewnątrz jaja płodowego. Lekarz wtedy szuka go w przydatkach i w przypadku ciąży pozamacicznej, znajduje je np. w jajowodzie - opowiada Grażyna Komnata-Gajda.

Ciąża pozamaciczna jednak rzadko się zdarza. Najczęściej predyspozycją do niej są przebyte stany zapalne przydatków, endometrioza, wady rozwojowe narządu rodnego np. zbyt długi jajowód, czasem przyczyną może być również obecność wkładki domacicznej- mówi lekarka. - Leczenie praktycznie prawie zawsze jest operacyjne (można czasem leczyć methotrexatem, co czyni się bardzo rzadko). Im wcześniej się rozpozna ciążę pozamaciczną (dzięki badaniu USG), tym mniejsza jest ingerencja chirurgiczna.

Ciąża pozamaciczna objawia się bólem brzucha po którejś ze stron, brunatnym plamieniem, czasem żywoczerwoną krwią, ale w niewielkich ilościach już w 6-8 tygodniu ciąży. Jeżeli w USG nie stwierdzimy obecności pęcherzyka ciążowego w jamie macicy a np. w jajowodzie, to możemy laparoskopowo usunąć jajo płodowe. Natomiast z chwilą, gdy objawy nastąpią po pęknięciu jajowodu, są one bardziej nasilone łączne ze wstrząsem, wynikającym z krwawienia do jamy brzusznej. Odnoszę to do jajowodu, bo tam najczęściej zagnieżdża się ciąża - wyjaśnia lekarka.

 

Krwawienie po wysiłku

Może się zdarzyć, że w czasie upału albo po męczącej podróży czy po ciepłej kąpieli nastąpi mocny skurcz macicy, który spowoduje, że łożysko odklei się od ściany macicy i jakieś naczynko się otworzy, co spowoduje plamienie. Tak powstały krwiaczek (na ogół w drugim trymestrze) sam się może wchłonąć. Ciężarna wówczas musi leżeć i unikać wszelkiego wysiłku, by naczynia się same zamykały, krwiak się zresorbował, a łożysko przykleiło się do macicy – mówi ginekolog.

W trzecim trymestrze ciąży przyczyną plamienia może być ułożenie łożyska, które czasem, nawet w już drugim trymestrze może zachodzić na ujście. W przypadku centralnie przodującego łożyska, które zasłania ujście pochwy – wskazane jest zawsze cesarskie cięcie - mówi lekarka.

Krwawienie pojawia się w przypadku przedwczesnego odklejania się łożyska, czemu towarzyszy ból brzucha, ból w krzyżach i twardnienie macicy. Ale uwaga! Czasem mimo odklejania się łożyska od macicy nie ma krwawienia, bo krew zbiera się pod łożyskiem i kobietę jedynie boli brzuch i kręgosłup. To sytuacja niebezpieczna dla życia i zdrowia kobiety.

Odejście czopa śluzowego - zaróżowionej galarety w trzecim trymestrze ciąży nie powinno wzbudzać paniki. Gdy zaczyna się akcja skurczowa i pojawi się plamienie – to oznacza, że może zaczynać się poród i należy szykować się do szpitala.

Krwawienie może się pojawić w przypadku cichego pęknięcia macicy – to może wydarzyć się kobiecie, która miała już kilka cięć cesarskich. Objawia się to dużym krwawieniem, ale niekoniecznie bólem. Ale na szczęście rzadko się zdarza.

 

Krwawienie po stosunku

Krwawienie we wczesnej ciąży jest niebezpieczne dla płodu, ciąża bowiem może się zakończyć poronieniem. Ale i w zaawansowanej ciąży, wszystkie patologiczne zmiany mogą zagrażać zdrowiu lub życiu kobiety i jej dziecka.

Dlatego kobieta powinna wystrzegać się wszystkich stanów zapalnych, dużego wysiłku fizycznego, gorących kąpieli, słońca i solarium oraz wszystkiego co podnosi ciśnienie krwi, przestrzegać odpowiedniej diety (unikać zaparć). Nie ma co obawiać się seksu, ale jeśli plamienie lub krwawienie pojawi się po stosunku, jego przyczynę koniecznie trzeba skontrolować.
 

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.
konkurs komentuj wygrywaj

Komentarze

  • halina2159 | 24-09-2014 10:02:20

    kiedy dowiedzieliśmy się że jestem w ciąży byliśmy przeszczęśliwi bo długo staralismy sie o maluszka ale po paru tygodniach rano zobaczyłam krew na bieliźnie bardzo się wystraszyłam i zadzwonilam zaraz do mojej ginekolog miałam lezeć i przyjść na badania .Badanie potwierdziło odklejanie sie łozyska dostałam leki i zakaz wstawania i jeśli krwawienie nie ustąpi to szpital ,leżałam plackiem 3 tygo...
  • Biedroneczqa82 | 13-10-2014 18:06:20

    Ja od samego początku ciąży zmagałam się z plamieniami i krwawieniami. Mój lekarz przepisał mi Duphaston i luteinę podawaną dopochwowo - leki te przyjmowałam do 20 tyg. ciąży. Teraz mija tydzień od ich odstawienia i jak na razie nie poróciły te niepokojące objawy.
  • pasia24 | 22-10-2014 19:18:37

    W IV mialam plamienie dostalam luteine i mialam lezec. Stosowalam sie do tego przez kilka dni, ale majac w domu rocznego lobuza ciezko bylo tak spokojnie plackiem na kanapie i wstalam. Naszczescie skonczylo sie dobrze.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Typowe dla trzydniówki są małe czerwone plamki, które same znikają po kilkunastu godzinach

Trzydniówka u niemowląt. Objawy i przebieg choroby

Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym to choroba wywoływana wirusem, przechodzona przez większość dzieci przed ukończeniem 4. roku życia. Najczęściej chorują na nią maluchy między 6. a 24. miesiącem życia, choć czasami trzydniówka pojawia się dopiero u trzylatka. Charakterystyczne dla trzydniówki jest to, że zwykle dopiero po jej ustąpieniu wiadomo, że była to ta, a nie inna choroba.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!