Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Przypadłość szybko odwracalna

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.

 

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Fot. iStockphoto

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka powtarzające się takie zachowania, idź do pediatry. On zdecyduje czy potrzebna jest konsultacja neurologiczna. Tak było w przypadku mojej sześciomiesięcznej córki. Dziewczynka nie dość, że wyginała się jakoś nienaturalnie, to gdy kładłam ją na brzuszku, zawsze przekrzywiała ciało w jedną stronę. Do tego stopnia, że z jednej strony na plecach pojawiły się ślady odciśniętych fałdek tłuszczu. Utrwalanie takiego napięcia jest niebezpieczne. Konsekwencje wzmożonego napięcia mięśniowego to  silne przykurcze mięśniowe (bolesne dla dziecka) i przede wszystkim - zaburzenie prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka.

Musisz pamiętać, że dzieci do trzeciego miesiąca życia mają z natury wzmożone napięcie mięśniowe. Widoczne jest to wtedy, gdy dziecko płacze (pręży się i napina), albo gdy jest mu zimno. Taki stan łatwo pomylić z zaburzeniami nerwowymi, więc dlatego dziecko musi zobaczyć neurolog.

 

Wzmożone napięcie mięśniowe - przyczyny

Rodzice, kiedy słyszą diagnozę "wzmożone napięcie mięśniowe" zwykle pytają lekarza o przyczyny. Tymczasem prakycznie nie można precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Wzmożone napięcie mięśniowe może być skutkiem lekkiego niedotlenienia w czasie porodu czy jakichś deficytów w funkcjonowaniu układu nerwowego dziecka. Niekiedy jest ono związane z rozwiązaniem ciąży przez cesarskie cięcie albo z komplikacjami przy porodzie naturalnym - ale jest to przypadłość na tyle łatwa do rehabilitacji, że nie warto skupiać się na przyczynach, tylko na sprawnej jej likwidacji.

 

Wzmożone napięcie mięśniowe - objawy

Wzmożone napięcie mięśniowe możesz podejrzewać, jeżeli dziecko:
bardzo mocno zaciska piąstki i nie otwiera ich nawet wtedy, gdy jest ciepło, podczas zabawy czy kąpieli;
– ma bardziej napiętą lewą lub prawą stronę ciała (np. jedną piąstkę trzyma wciąż zaciśniętą) albo zamiast leżeć swobodnie np. na plecach, ciągle odchyla się w jedna stronę;
– leży na plecach czy na boku i odgina główkę do tyłu, a położone na brzuszku odchyla głowę tak mocno, że przewraca się na bok;
– leży na plecach i odgina się w bok, tak że jego ciało tworzy łuk przypominający literę C;
– ma stale skrzyżowane nóżki;
– ma ok. 9 miesięcy i tak jak inne dzieci w tym wieku próbuje stać, ale utrzymanie równowagi umożliwiają mu skrzyżowane nóżki.

 

Wzmożone napięcie mięśniowe - ćwiczenia

Wzmożone napięcie mięśniowe nie jest groźne i dość szybko odwracalne, jeśli zostanie w odpowiednim czasie zdiagnozowane. Właściwie dobrane ćwiczenia ruchowe są najskuteczniejszym sposobem na przywrócenie dziecku normalnego napięcia mięśniowego, czyli takiego, które rozkłada się symetrycznie.

Pediatra daje skierowanie do neurologa. Ten ogląda dziecko i decyduje o rehabilitacji. Uwaga! Poproś lekarza, żeby uprzedził cię, jak będzie badał dziecko. Jeden ze sposobów jest bardzo niemiły dla dziecka, a tym samym dla mamy. Lekarz łapie dziecko np. za rączkę, dziecko wisi w powietrzu i okropnie płacze. Pani neurolog, u której byłam, nie uprzedziła mnie, jak to badanie wygląda. Przeżyłam je nie mniej niż moja córeczka.

 

Wzmożone napięcie mięśniowe - Metoda Vojty i metoda Bobath

Niektóre przychodnie publiczne prowadzą taką rehabilitację. W terapii wykorzystuje się metodę Bobath lub Vojty. Pierwsza obejmuje nie tylko ćwiczenia, ale i codzienną pielęgnację dziecka, prowokującą prawidłowe ruchy i odruchy, a hamującą nieprawidłowe.

Metoda Vojty zakłada uzyskanie efektu poprzez nacisk na określone punkty ciała.

Na rehabilitację chodziłam z córką dwa razy w tygodniu przez osiem tygodni.

W domu ćwiczyłyśmy cztery razy w ciągu dnia. Płaciłam 10 złotych za każde spotkanie z rehabilitantem, na którym robił on z dzieckiem zestaw ćwiczeń (prywatnie płaci się ok. 80 zł).

Część z nich (te, które trzeba powtarzać w domu) sama robiłam z córką, pod kontrolą fachowca. Często dzieci płaczą w czasie tych ćwiczeń, bo boją się, że dotyka ich ktoś obcy albo po prostu czują dyskomfort lub ból przy poruszaniu nienaturalnie usztywnionych mięśni. Trzeba to przetrzymać, a potem regularnie ćwiczyć z dzieckiem w domu. Są to proste ćwiczenia, np. turlanie na wielkiej dmuchanej piłce czy stymulowanie przez zabawę pracy mięśni. Efekty ćwiczeń i zabaw widać już po kilku tygodniach.

Po zakończeniu rehabilitacji (czas określa specjalista) konieczna jest kontrolna wizyta u neurologa.

 

Wzmożone napięcie mięśniowe - szczepienia

 

Wzmożone napięcie mięśniowe nie jest przeciwskazaniem do szczepień - uważają lekarze. Jeśli rodzice mają w tej sprawie wątpliwości, powinni porozmawiać zarówno z pediatrą, jak i neurologiem.

 

 

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  mgr rehabilitacji Anna Boryczka

  Terapeuta z Kliniki Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD.

  Zespół Poradni Specjalistycznych i Rehabilitacyjnych Maluch w Warszawie.

  Jak rodzice mogą pomóc dziecku z  wzmożonym napięciem mięśniowym ?

  Jeśli cokolwiek, na jakimkolwiek etapie rozwoju dziecka niepokoi rodziców, nie wolno zwlekać z wizytą u neurologa i rehabilitanta. Jeśli na przykład trudno podnieść rączkę przy ubieraniu dziecka w kaftanik, to na pewno jest problem. A jeśli dwutygodniowe dziecko położone na brzuszku dźwiga główkę wysoko do góry, nie dajmy sobie wmówić, że jest już takie silne, bo jest to oznaka wzmożonego napięcia.

  Specjalista potrafi ocenić czy np. nieznaczne opóźnienie w rozwoju motorycznym, to sprawa indywidualnego tempa rozwoju, czy też wynik nieprawidłowego napięcia mięśniowego. Specjalista ocenia nie tylko to, co dziecko potrafi czy nie potrafi zrobić, ale patrzy JAK to robi, czyli ocenia jakość ruchów, a także prawidłowość reakcji na bodźce, napięcie posturalne i jego rozkład. 

  Bardzo wzmożone napięcie mięśniowe u malutkiego dziecka może być oznaką poważnych zaburzeń w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, prowadzących do rozwoju mózgowego porażenia dziecięcego. Podkreślam, że może, ale nie musi, a diagnozę można postawić po 12. miesiącu życia. Rehabilitacja w takich przypadkach wymaga jak najszybszego włączenia się specjalisty, nie wystarczą tylko ćwiczenia w domu z rodzicami.
  W przypadku mniejszego zaburzenia napięcia posturalnego, po instruktażu rehabilitanta, rodzice mogą wykonywać ćwiczenia z dzieckiem sami. Jednak powinni pozostać pod stała opieką specjalisty.

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kasiatarka, wojtaszek.
konkurs komentuj wygrywaj

Poczytaj również

Komentarze

 • pasia24 | 30-11-2014 05:15:56

  Wojtaszek- najprawdopodobniej jesli syn mialby napiecie lekarz by to zobaczyl. Ja tego sama nie zobaczylam. Dopiero teraz gdy ogladam zdjecia widze to jak dziecko bylo przekrzywione na jedna strone w charekterystyczne "C" A artykul SUPER szkoda ze tak poznio go czytam.
 • wojtaszek | 03-12-2014 18:02:21

  Niestety okazuje się że słusznie się martwiłam >lekarz do którego chodziłam twierdziła że nie mam się czym martwić bo on jest leniem i nie chce mu się np podnosić główki. Konsultacja au innego lekarza potwierdziła moje obawy- asymetria ułożeniowa, wzmożone napięcie mięśniowe. czekamy na wizytę u neurologa a w przyszłym tygodniu mam się spotkać z rehabiltantką.
 • pasia24 | 10-12-2014 21:01:08

  Wojtaszek - jak przebiega rehabilitacja? Pewnei maluch placze- jak to znosisz? Ja bylam dzielna, wiedzialam ze dziecku nei dzieje sie krzywda. Nasza rehabilitacj skonczyla sie po roku - ked lekarz zobaczyl I krokui dziecka
 • wojtaszek | 11-01-2015 20:53:28

  Pasia 24 mój synek bardzo płacze kiedy jesteśmy u rehabilitantki natomiast kiedy ćwiczymy w domu jest lepiej. Są dni w których gorzej to znosi ale generalnie jakiś postęp już jest. Dwa dni temu byłam z nim na badaniu USG przezciemiączkowym i wszystko jest ok więc pewnie przez jakiś czas poćwiczymy i zobaczymy czy synek nadrobi zaległości. Neurolog mówiła że przez rok będziemy pod jej opieką i p...

Polecamy

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że jest mu bardzo niewygodnie albo coś mu nie służy?  

czytaj

Czy szczepienia dzieci powinny być obowiązkowe?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!