Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zapalenie krtani u dzieci. Objawy. Ile trwa choroba

Chłodne powietrze szybko łagodzi duszność

Szczekający kaszel, pojawiający się nagle, najczęściej w nocy, utrudnione oddychanie, utrata głosu, czasem gorączka — to objawy zapalenia krtani. Najczęściej dotyczy dzieci między 2 a 8 rokiem życia. Gdy zapalenie krtani raz wystąpi, może się powtarzać, zanim dziecko skończy osiem lat. Zapalenie krtani może być zagrożeniem dla życia malucha, dlatego gdy wystąpią pierwsze objawy, trzeba reagować natychmiast.

Dziecko, które miewa ataki szczekającego kaszlu, powinno przebywać w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, spać raczej w chłodnym niż nagrzanym pokoju.

Fot. iStockphoto

Dziecko, które miewa ataki szczekającego kaszlu, powinno przebywać w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, spać raczej w chłodnym niż nagrzanym pokoju.

Drogi oddechowe u małych dzieci są wąskie i nawet niewielki obrzęk może doprowadzić do duszności i poważnych kłopotów z oddychaniem.

Objawy zapalenia krtani u dziecka

W skrajnych przypadkach objawy zapalenia krtani mogą prowadzić do bezdechu lub utraty przytomności. Zapalenia krtani zwykle nie poprzedzają żadne dolegliwości. — Choroba atakuje nagle, najczęściej w nocy, gdy obniża się poziom sterydów w organizmie. Dziecko budzi się w nocy z suchym, szczekającym kaszlem, podczas wdechu wydaje dźwięk przypominający pianie koguta, jest niespokojne, zdenerwowane, z trudem łapie powietrze. Niekiedy pojawia się też gorączka. Wraz z narastaniem objawów może dojść do zasinienia wokół ust i nosa, wciągania przestrzeni międzyżebrowych podczas wdechu i nasilenia ruchu skrzydełek nosa — mówi Anna Łuczyńska-Sopel, specjalista laryngolog. Taki stan wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej i należy wezwać pogotowie.

Domowe sposoby łagodzenia objawów

Zanim pomoc przybędzie, rodzice powinni spróbować złagodzić objawy wystawiając malucha na dwór, by pooddychał zimnym powietrzem. Na wielu forach rodzice, których dzieci miewają zapalenie krtani, podpowiadają, by odkręcić gorącą wodę w łazience i nad unoszącą się parą trzymać dziecko. — Nawilżanie krtani jest lepsze w przypadku, gdy woda paruje (jest gorąca), ale gorąco z kolei powoduje przekrwienie i obrzęk tkanek, co może zwiększyć duszność krtaniową. Dlatego najlepsza byłaby chłodna mgiełka wodna z inhalatora np. ultradźwiękowego lub odkręcenie zimnej wody — radzi lekarka. Nie zaleca się także podawania picia w momencie ataku, ponieważ dziecko w takim stanie może się zakrztusić.

Rodzaje zapalenia krtani. Ile trwa zapalenie krtani?

Wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia krtani: podgłośniowe, zapalenie nagłośni, czasem dochodzi do zapalenia i krtani i tchawicy. Podgłośniowe zapalenie krtani oraz zapalenie krtani i tchawicy mają zwykle podłoże wirusowe. Pierwsze z nich może być poprzedzone infekcją górnych dróg oddechowych przebiegającą z katarem i gorączką. Występuje najczęściej. — W okolicy podgłośniowej, pod strunami głosowymi następuje obrzęk tkanek, przez co utrudniony jest przepływ powietrza do dolnych dróg oddechowych — wyjaśnia dr Łuczyńska-Sopel. Rodzice często pytają, ile trwa zapalenie krtani - nie ma na to precyzyjnej odpowiedzi, ale jeśli nie występują powikłania, leczenie wirusowego zapalenia krtani trwa około dziesięciu dni.

Natomiast zapalenie nagłośni w 90 proc. przypadków wywołane jest przez bakterie i zdarza się znacznie rzadziej. Leczy się je zazwyczaj antybiotykiem. — Gdy choroba atakuje, stan malca szybko się pogarsza. Pojawia się ślinotok, świst krtaniowy, gorączka, dziecko nie może wydobyć dźwięków. Konieczna jest wizyta u lekarza — dodaje laryngolog. Pomiędzy 2. a 4. rokiem życia występuje u dzieci także zapalenie krtani i tchawicy. — Objawia się bólem zamostkowym, suchym kaszlem, pojawia się gęsta wydzielina. Bardzo pomocne w tym przypadku są inhalacje i syropy hamujące kaszel. Taki stan również wymaga szybkiej pomocy lekarskiej — tłumaczy. W ostrych przypadkach choroby, np. gdy zapaleniu towarzyszy gorączka i duszność, dzieci muszą być leczone w szpitalu na oddziale pediatrii lub laryngologii. Zapalenie krtani wywołane przez bakterie trwa zwykle dłużej i ma cięższy przebieg.

 

Zapalenie krtani - można się zarazić!

Zapalenia krtani mogą występować zarówno zimą jak i latem. Mali alergicy, dzieci chore na refluks chorują najczęściej.

Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe? Oczywiście - tak. Można się nim zarazić, podobnie, jak każdą inną infekcją wirusową czy bakteryjną. Jeśli ataki duszności raz wystąpią u dziecka, mogą się co jakiś czas powtarzać. Dlatego rodzice powinni mieć pod ręką leki, które szybko można podać w momencie ataku.

— Dzięki szczepieniom przeciwko błonicy, co wiąże się z ograniczeniem tej choroby, niezmiernie rzadko występują przypadki śmiertelne podczas zapalenia krtani, niemniej jednak każdy atak duszności u dziecka należy złagodzić. Czasem, przy zapaleniu krtani, duszność wcale się nie pojawia — dodaje.

 

Zapalenie krtani - leczenie

Leczenie ostrego podgłośniowego zapalenia krtani początkowo polega na wystawieniu chorego na chłodne powietrze, by mógł nim oddychać, ponadto pomagają inhalacje fizjologicznego roztworu soli. Jednak nie u wszystkich objawy ustępują. Należy wtedy niezwłocznie poszukać pomocy lekarskiej. Jakie leki stosuje się przy zapaleniu krtani? Przepisane przez pediatrę glikokortykosteroidy (domięśniowo lub/i w inhalacji ). Najczęściej jest to hydrokortyzon w dawce 10 mg/kg masy ciała lub pulmicort w inhalacji (w aptekach można kupić nebulizatory do inhalacji).

Po tego typu terapii, stan dziecka na jakiś czas się poprawia. — Trzeba pamiętać, by chore dziecko przebywało w pomieszczeniach dobrze przewietrzonych nawilżonych, a gdy duszności ustąpią powinno być obficie pojone chłodnymi płynami — podpowiada lekarka.

W przypadku cięższych objawów choroby, gdy duszność się nasila i może dojść do zwężenia dróg oddechowych, podaje się glikokortykosteroidy (deksametazon domięśniowo) oraz inhalacje sterydowe. Jednorazowe podanie deksametazonu skutecznie zapobiega dalszemu rozwojowi choroby. Niektórzy lekarze zalecają, by rodzice sami nauczyli się robić zastrzyki dziecku, wówczas szybko można pomóc malcowi, który nie może złapać powietrza. W najcięższych przypadkach może być konieczne wykonanie tracheotomii.

Dziecko, które miewa ataki szczekającego kaszlu, powinno na co dzień przebywać w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, spać raczej w chłodnym niż nagrzanym pokoju. Wietrzenie i nawilżanie pomieszczeń jest na co dzień koniecznością. — Zimą lepiej jest otworzyć okno i wpuścić trochę powietrza, latem, gdy za oknem gorąco, lepiej sprawdzi się nawilżanie za pomocą np. nawilżaczy — mówi dr Anna Łuczyńska-Sopel.

Należy pamiętać, by absolutnie nie palić przy dziecku, gdyż może to powodować rozwój choroby.
 

 

*Anna Łuczyńska-Sopel, specjalista laryngolog z gabinetu Remedium w Krapkowicach przy ul. Konopnickiej 1

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159, ania_cygert.

Komentarze

  • werka13 | 21-09-2017 15:45:36

    Przez pewien okres czasu mój synek miał spore problemy z krtanią i gardłem - ciągłe infekcje...Kiedyś dostał tak strasznego ataku kaszlu w nocy, że normalnie nie był w stanie złapać powietrza. Byłam przerażona więc co - taksówka, szybki telefon do znajomej i tak trafiliśmy na izbe przyjęć do szpitala Medicover ( z tego co pamiętam to była to noc z niedzieli na poniedziałek ). Lekarze szybko zdi...
  • natkapolka | 27-11-2017 11:04:34

    No i u nas pierwsza w sezonie angina przywleczona z przedszkola
  • mamusinka | 30-01-2018 22:21:22

    To , co ja przeżyłam z zapaleniem krtani u dzieci to nawet nie chce już o tym gadać. Stresu , czy dziecko oddycha czy nie.Albo pytam sie mojej młodszej córeczki- ma 3latka : Jak Ci się oddycha ( a słyszałam wczesniej ze coś nie tak) , a ona: źle mamusiu ;( .Oczywiście wybrałam się na następny dzień szybko po:nebulizator do apteki,do lekarza z młodą oraz zamówiłam szybko oczyszczczacz powietrza ...
  • dorianka | 02-05-2022 14:01:51

    Od pierwszych objawów robię dziecku inlahacje z soli fizjologicznej. Mamy nebulizator siateczkowy IXELLENCE NEB Mesh i polecamy właśnie ten model, bo jest lekki, mały, wydajny, bezprzewodowy i ma wysoką frakcję respirabilną.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wirusy, leki, kaszel, infekcja, choroby, bakterie

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj