Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Skóra w ciąży. Jak dbać o skórę w ciąży?

Wystrzegaj się rozstępów

Chcesz mieć w ciąży piękne ciało? Słusznie! Pamiętaj jednak, że nie wszystkich kosmetyków możesz używać. A zmian skórnych - np. na twarzy - nie lecz na własną rękę. Niektóre maści np. z tetracyklinami mogą uszkodzić płód i działać niekorzystnie na wątrobę mamy.

Najpóźniej w czwartym miesiącu ciąży należy zacząć używać pielęgnacyjne kremy na brzuch.

Fot. BE&W

Najpóźniej w czwartym miesiącu ciąży należy zacząć używać pielęgnacyjne kremy na brzuch.

Wysoki poziom estrogenów u kobiety w ciąży powoduje, że skóra może być sucha, może swędzieć, łuszczyć się i być podrażniona. Albo odwrotnie: cera staje się tłusta, pojawiają się krosty i uporczywy trądzik. Najlepiej wtedy odwiedzić dermatologa, który zapisze odpowiednią kurację.

Do zmienionej cery należy dopasować kosmetyki po konsultacji z dermatologiem lub kosmetyczką. Niektórym kobietom w ciąży pękają na policzkach naczynka. — Niestety same się nie wchłoną. Dopiero po porodzie można się poddać dermatologicznemu zabiegowi, polegającemu na zamykaniu naczynek — mówi Barbara Jerschina, internista, specjalista medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej z LuxMedu. Plamy i przebarwienia, które pojawiają się na skórze, zwykle same znikają po porodzie. — Ciemniejsze zabarwienie wokół ust i na brodzie to tzw. ostuda. By nie dopuścić do trwałych przebarwień należy unikać słońca i nie chodzić do solarium — radzi lek. Barbara Jerschina.

 

Skóra w ciąży: rozstępy

Na największe niekorzystne zmiany w wyglądzie narażone są piersi i okolice brzucha. Jeśli ciężarna bardzo przybiera na wadze, może być pewna, że pogorszy to kondycję jej skóry. W takich razach rozstępy mogą pojawić się nie tylko na brzuchu, ale także na pupie, piersiach, plecach i udach. — Pęka skóra właściwa, która nie radzi sobie z rozciąganiem i powstają rozstępy. Żeby ich uniknąć, należy smarować brzuch, plecy, pośladki i piersi tłustymi oliwkami lub balsamami. Przede wszystkim jednak należy zdrowo się odżywiać i najlepiej w ogóle zrezygnować ze słodyczy — mówi dr Jerschina.

Używanie pielęgnacyjnych kremów na pewno trzeba zacząć najpóźniej w czwartym miesiącu ciąży. Preparaty należy stosować rano i wieczorem, przy czym brzuch masować bardzo delikatnie, by nie spowodować przedwczesnych skurczów. Nawet, jeśli nie uda się całkiem uniknąć rozstępów, będą mniej widoczne. — Usuwanie rozstępów za pomocą profesjonalnych zabiegów można zacząć dopiero, gdy matka przestanie karmić piersią — mówi lekarka.

 

Skóra w ciąży: Kosmetyki hipoalergiczne

— Polecam używanie kosmetyków hipoalergicznych, bez zapachów i z filtrem chroniącym przed słońcem — mówi dr Barbara Jerschina. Serie kosmetyków dla ciężarnych są przebadane, dlatego bez obaw można je stosować. Zakazane są natomiast kosmetyki z dużym stężeniem kwasów owocowych, płyny i kremy zawierające olejek rozmarynowy, witaminę A, retinol i retinoidy, bo mogą szkodzić nienarodzonemu dziecku.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: ameluchaklucha.

Komentarze

  • ewelona33 | 29-07-2018 23:45:09

    Ja stosowałam olejku bio oil i jestem bardzo zadowolona, wcierałam go 2 razy dziennie i moja skóra była ujędrniona, nawilżona i jeszcze ładnie pachnąca. Olejek szybko się wchłania więc nie jest kłopotliwy w stosowaniu.
  • kanda | 02-11-2018 13:08:07

    Pisałam o kosmetykach Hildegard Braukmann. Po nich można się spodziewać efektów, a wcale nie ze wszystkimi tak jest. Jakość jest najważniejsza. Jeśli tylko będziecie jej pilnować, to wszystko pójdzie w dobrym kierunku. Tutaj rzadkie połączenie jakości i normalnej ceny.
  • PatkaR | 21-11-2022 15:46:49

    Mama Care firma Efektima (z Rossmana). Jest seria tych kosmetyków, ja mam 2 - do brzuszka i do biustu. mogłabym powiedzieć to co poprzedniczka- połączenie jakości i dobrej ceny
  • MartaKoska | 25-01-2023 10:47:19

    Ja pamiętam jak byłam w ciąży, , to brzuch smarowałam oliwką Bambino i jakoś rozstępów nie mam na brzuchu Co do samej skóry, jej funkcji jakie pełni z całym opisem przeczytacie w tym artykule

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj