Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie wolno stosować termoforu ani ciepłych kąpieli!

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Fot. iStockphoto

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy, bezustannie wsłuchują się w swój organizm. Nie wiedzą czy ból brzucha jest czymś normalnym, czy też zwiastuje poważniejsze kłopoty.

Bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży odczuwa aż 90 procent kobiet. W większości pacjentki zgłaszają ból podobny do tego, który występuje przy miesiączkowaniu – mówi Grażyna Komnata-Gajda, lekarz ginekolog i położnik Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie.

W drugim i trzecim trymestrze ciąży kobiety też odczuwają bóle brzucha, ale są one bardziej zindywidualizowane. - W drugim trymestrze ciąży pacjentki rzadko skarżą się na pobolewanie brzucha, natomiast im bliżej rozwiązania, tym częściej się znów ono pojawia - opowiada lekarka.

 

Dużo skarg na kłucie brzucha w ciąży

Przyczyną bólów brzucha na ogół jest prawidłowo rozrastająca się macica. – Na samym początku ciąży faktycznie pojawiają się bóle takie, jakie zapowiadają miesiączkę. Pacjentki skarżą się też na ból kłujący i uczucie jakby „rozrywania” w kroczu opowiada Grażyna Komnata-Gajda. – Bóle te wynikają z przekrwienia spowodowanego działaniem podwyższonego poziomu hormonu - progesteronu – wyjaśnia lekarka.

Dodatkowo rozrastająca się macica pociąga wiązadła maciczne. Boli wtedy raz z jednej, raz z drugiej strony w pachwinach, z różnym nasileniem, albo obustronnie. Czasem bóle mogą być bardzo mocne. Uwaga! Bóle po prawej stronie brzucha o dużym natężeniu, mogą zwiastować zapalenie wyrostka robaczkowego. Wtedy trzeba szybko zdiagnozować sytuację i skonsultować to z chirurgiem.

- Bóle brzucha w pierwszym trymestrze mogą też sygnalizować niebezpieczeństwo poronienia! Dlatego nie wolno lekceważyć nawet niezbyt dokuczliwych skurczów w dole brzucha. Jeśli są regularne, a do tego pojawia się plamienie, brudzenie, nie mówiąc już o krwawieniu, trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza, a najlepiej do szpitala – zaleca lekarka.

Bóle kłujące, zdiagnozowane przez ginekologa jako normalne, mogą pojawiać się nawet do połowy trwania ciąży.

 

Kalendarz ciąży na eBobas.pl. Ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź jak rozwija się twoje dziecko 

 

Bóle brzucha w drugim trymestrze

W drugim trymestrze ciąży macica się rozciąga i rośnie wraz ze wzrostem dziecka, które się porusza, wierci i kopie. Te kopnięcia mogą być bolesne, ale są niegroźne.

Niektóre bóle w dole brzucha wynikają czasem z niedotlenienia mięśnia macicy spowodowanego wadą jej budowy. – Czasem kobiety mają macicę dwurożną (siodełkowatą) i wtedy ma ona problemy z powiększaniem się i może dojść do odklejenia się łożyska. Bóle brzucha mogą wystąpić, kiedy kobieta ma np. macicę podwójną tzw. duplex. Wtedy też może dojść do przedwczesnego odklejenia się łożyska - tłumaczy ginekolog.

Bóle, objawiające się jako uczucie drętwienia w dole brzucha, są niebezpieczne. – Jeśli ból ustępuje, a potem kiedy wstaje się z krzesła kobieta ma uczucie, jakby „zabrakło jej skóry” czyli ma uczucie spinania, to objaw groźny, szczególnie kiedy odczuwa takie bóle po wypoczynku nocnym. Wtedy przecież macica powinna być porządnie ukrwiona, a ciężarna zrelaksowana. Kiedy brzuch twardnieje i występuje uczucie „braku skóry”, to znaczy, że coś jest nie w porządku. Twardy brzuch w ciąży na tym etapie to sygnał, że kobieta powinna natychmiast zgłosić się do lekarza! – zaleca ginekolog.

Lekarka przestrzega przed lekceważeniem w drugim i trzecim trymestrze ciąży bólów brzucha związanych z bólem w krzyżach. – To objaw niebezpieczny, czasem ból krzyża i ból w dole brzucha może zwiastować stopniowe odklejanie się łożyska. Nie towarzyszy temu krwawienie, bo łożysko odkleja się stopniowo i krwawi do macicy. Krwawienie jest więc niewidoczne na zewnątrz. Nie chodzi o to, żeby bać się bólu w krzyżach, który jest powszechną dolegliwością w ciąży, ale trzeba na niego uważać i mówić o nim podczas wizyty u lekarza – przestrzega Grażyna Komnata-Gajda.

Bóle brzucha dołem, spinające, wiążą się czasem z zaburzeniami elektrolitowymi, z powodu wypijania zbyt małej ilości płynów i braku w diecie potasu. – W takim przypadku, a szczególnie w lecie, trzeba pić więcej wody i zażywać np. Aspargin, aby uzupełnić niedobór potasu - mówi lekarka.

Bóle brzucha, nawet te niegroźne, potrafią bardzo uprzykrzyć życie - na przykład nie pozwalają kobiecie zasnąć w nocy.

 

Bóle brzucha w ósmym i dziewiątym miesiącu ciąży

W końcówce ciąży, nawet już w siódmym miesiącu, mogą pojawić się bóle brzucha związane z dużym rozmiarem macicy.

– Jeśli lekarz po badaniu stwierdzi, że macica jest miękka, a pacjentka nadal upiera się, że bardzo ją boli dół brzucha, to trzeba skonsultować ją z innym lekarzem specjalistą. Czasem bowiem ból wynika z nacisku macicy na inne narządy. Ucisk na wątrobę i jelita sprawia, że kobiety mają kłopoty z trawieniem. Objawia się to jako uczucie „gniecenia” i bólu w prawym podżebrzu, towarzyszą temu nudności i zgaga. Wątroba pracuje tak, jak przy nieodpowiedniej diecie, bo w ciąży jest dodatkowo obciążona przez progesteron, hormon ciążowy, który zmniejsza ilość kwasów żółciowych. Wątroba nie trawi tak jak powinna! – wyjaśnia lekarka.

Kiedy pacjentka zgłasza swędzenie skóry, to trzeba przeprowadzić badania diagnostyczne, bo być może objawia się tak cholestaza.

Mogą też pojawiać się zaparcia – bo praca jelit jest spowolniona. Ważna jest odpowiednia dieta. Nie wolno jeść pokarmów wzdymających i ciężkostrawnych. Jeśli przy tak obciążonej wątrobie dołożymy jej potrawy z dużą zawartością cholesterolu (np. smażone na oleju), to wątrobie będzie bardzo trudno z nimi się uporać. Do tego jelita też wolniej działają, więc może dochodzić do wzdęć i pojawiać się „kłucie” brzucha. Zaparcia z kolei powodują powstawanie żylaków odbytu – hemoroidów.

Płód uciska też na moczowody, powoduje zastój moczu, czasem kolkę nerkową. - Ucisk i ból promieniujący od krzyża wzdłuż talerza biodrowego do cewki moczowej sugeruje zaburzenia układu moczowego – mówi Grażyna Komnata-Gajda. – To właśnie funkcja nerek bywa najczęściej przez ciążę zaburzona, występują infekcje układu moczowego, objawy kolki nerkowej i zaburzenia pracy wątroby - objaśnia lekarka.

Wszystkie dolegliwości trzeba skrupulatnie diagnozować, konsultować ze specjalistą i stosować się do zaleceń lekarzy. - W przypadku bólów brzucha kobiecie w ciąży można podawać leki rozkurczowe No- spa lub Spasmofen.

– Nie wolno stosować czopków doodbytniczych, gdyż mogą podrażnić szyjkę macicy, która może zacząć się rozszerzać. Absolutnie nie wolno dla uśmierzenia bólu używać termoforu, ani ciepłych kąpieli, bo można spowodować tym przekrwienie organizmu, co w ciąży jest niewskazane.

 

Skurcze przepowiadające

Skurcze Braxtona–Hicksa (od nazwiska angielskiego ginekologa, który je pierwszy opisał w XIX wieku) mogą pojawiać się po 20. tygodniu ciąży. Skurcze Braxtona-Hicksa najpierw są nieregularne i niebolesne - w ten sposób mięsień macicy trenuje przed porodem. Objawiają się jako uczucie rozpychania i odczuwane są przez kobiety jako twardnienie brzucha.

Każda kobieta inaczej czuje te bóle: niektóre mówią, że są całkiem znośne, inne uważają je jako wyjątkowo uciążliwe, bo „łapią je” nawet kilkanaście razy dziennie i utrudniają chodzenie. Skurcze przepowiadające raczej nie są bolesne. Pojawiają się co 20-30 sekund, a samo napięcie nie trwa dłużej niż dwie minuty. Im bliżej terminu porodu, tym skurcze macicy są silniejsze. Przeważnie wyraźnie występują na dwa tygodnie przed terminem porodu, i przechodzą po jednej lub dwóch godzinach. Skurcze przepowiadające różnią się od porodowych tym, że nie powodują rozwierania szyjki macicy.

 

 

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Justyna_K, eBobas_PL, tata.
konkurs komentuj wygrywaj

Poczytaj również

Komentarze

 • joani | 01-02-2015 23:08:22

  Na początku też byłam trochę spanikowana, bo brzuch czasem pobolewał i nie wiedziałąm czy biec juz do lekarza czy czekać, bo tak moze być. Pierwsze miesiące bolało mnie wtedy, gdy powinnam była dostac okres. Lekarz uspokajał mnie, że jak nic innego sie nie dzieje, to mam po prostu odpoczą, zrelaksować się. Narawd same czujemy jak coś jest nie tak i tego sie nie da zlekceważyć, Prawdą jest, że j...
 • Modzelka8 | 15-02-2015 11:17:00

  Mnie bolał brzuch z prawej strony, na początku ciąży jak również w późniejszych miesiącach. Przy cięciu cesarskim okazało się że miałam małego torbiela i to on był powodem tych bóli. Ale nic nie przebije bólów porodowych, które miałam okazję poczuć jeszcze przed cięciem (nieplanowanym).
 • wojtaszek | 28-03-2015 20:24:10

  Ja przez pierwszych kilka tygodni czułam się rewelacyjnie, nawet mówiłam do męża że biorąc pod uwagę mój wiek( 36 lat) to ciążę przechodzę rewelacyjnie- może dlatego że bardzo mnie cieszyło to że jestem w ciąży, wprost promieniałam ze szczęścia ale w 11 tygodniu podczas badania ginekologicznego zaczęłam krwawić i od tej pory moja ciąża była zagrożona , pojawiły się skurcze a w 16 tygodniu z pow...
 • Doris85 | 28-03-2015 20:57:04

  Żadnego bólu nie można lekceważyć i w razie wątpliwości - konsultować z lekarzem. Może i my - przyszłe mamy za bardzo panikujemy i robimy zamieszanie z powodu drobiazgów, ale ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie i lepiej wyjść na panikarę niż później żałować, że się w porę nie zareagowało...

Warto zobaczyć

Polecamy

Najczęstszą postacią alergii jest nietolerancja białka mleka krowy.

Alergia u niemowlaka

Alergia u niemowlaka może pojawić się już w pierwszych tygodniach życia. Jest to alergia pokarmowa, która może wystąpić zarówno u dzieci karmionych mieszankami mlecznymi jak i mlekiem mamy.  Pokarm matki również może uczulać niemowlę. Jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowlaka?

czytaj

Nie da się leczyć alergii bez usunięcia alergenu z diety dziecka.

Skaza białkowa

Alergia pokarmowa, może być reakcją na mleko krowie (to najczęściej spotykany alergen), ale także na gluten, orzechy, kakao, ryby, jajka i niektóre owoce (głównie cytrusy).

czytaj

Suchość i świąd skóry charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry, u niemowlaków występują głównie na twarzy, ramionach i przedramionach.

Atopowe zapalenie skóry

Buzia kilkumiesięcznego Szymka jest czerwona za wyjątkiem nosa, ust i brody. Jego policzki wyglądają jakby były polakierowane – świecą się, a włoski są cienkie i matowe, przerzedzone. To typowe objawy atopowego zapalenia skóry, które u chłopca pojawiło się już w niemowlęctwie.

czytaj

Niektóre miasta chcą, by do publicznego żłobka i przedszkola mogły chodzić tylko zaszczepione dzieci. Twoim zdaniem:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj