Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Leki homeopatyczne

Dla mnie zbyt kłopotliwe

Homeopatia - jako sposób leczenia - ma zarówno gorących zwolenników, jak i przeciwników. Jedni i drudzy przerzucają się argumentami. Co z tej dyskusji wynika dla mamy chorego dziecka?

Stosowanie granulek czy syropów homeopatycznych też trzeba konsultować z pediatrą!

Fot. BE&W

Stosowanie granulek czy syropów homeopatycznych też trzeba konsultować z pediatrą!

Argumenty przeciwników: skuteczność leczenia homeopatią nie jest udowodniona. Jeśli homeopatia jest w ogóle w jakimś stopniu skuteczna, to efekty leczenia niewiele przewyższają efekt placebo (obojętny środek, pozbawiony działania leczniczego). Zwolennicy podkreślają: homeopatia nie szufladkuje chorego dziecka na zasadzie "biegunka" czy "zapalenie ucha". Chorobę traktuje jako efekt osłabienia lub wyczerpania się siły życiowej organizmu. Homeopata nie daje leku na daną chorobę tylko indywidualnie dobrany dla każdego pacjenta (po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu) preparat.

 

Co to jest homeopatia?

Homeopatia to naturalna metoda leczenia, która polega na stosowaniu minimalnych dawek substancji wywołujących daną chorobę. A więc upraszczając – leczy tym, co zaszkodziło, tyle że wielokrotnie rozcieńczonym. Leki homeopatyczne produkuje się z substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego.

Można oszaleć

Jestem mamą dwóch małych dziewczynek i kilka razy korzystałam z listy leków homeopatycznych. Było to wtedy, gdy dzieci nie chodziły do przedszkola. Potem osiem do dziesięciu razy w roku przynosiły z przedszkola choroby wirusowe (mimo stosowanych zapobiegawczo homeopatycznych preparatów). 8 do 10 wirusowych chorób w roku to zresztą statystyczna norma.
A podawanie np. granulek homeopatycznych wymaga dużej cierpliwości. Każde dziecko – po pięć razy dziennie inny rodzaj kuleczek i inna ilość, do tego pół godziny przed jedzeniem albo do ssania albo do rozpuszczania. A tu jedna właśnie śpi, drugiej urosła temperatura i wymiotuje wszystkim, razem z syropem przeciwgorączkowym itd. Można oszaleć. Najbardziej nie podoba mi się jednak to, że większość homeopatycznych leków w płynie zawiera wysokoprocentowy alkohol etylowy. Jestem przeciwniczką zarówno homeopatii, jak i medycyny naturalnej. Nikt mnie nie przekona, że podawanie codziennie dziecku łyżeczki pestek dyni, jak to robiła jedna ze znajomych mam, uchroni je przed owsikami. Ufam medycynie konwencjonalnej.
Ale jeśli ktoś wierzy w homeopatię, niech pamięta, że tak jak w przypadku innych leków, stosowanie granulek czy syropów homeopatycznych trzeba konsultować z pediatrą.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • kasztanka2 | 13-01-2015 11:12:14

    Synek miał 10 dni, gdy dostał viburcol i witaminy na kolkę nie niemowlęcą - nie pomogły. Nasza pediatra wtedy przestraszyła się, ze taki lek zalecił inny lekarz i zaleciła nam inne leki, które od razu polepszyły jego funkcjonowanie. Także moje zdanie na temat leków homeopatycznych jest negatywne.
  • donnavito | 13-01-2015 12:09:09

    Viburcol wielu mamom pomaga, ja go nie próbowalam. Za to mi zawsze pomaga oscillococcinum.
  • mikaa997 | 03-02-2015 10:37:57

    Ja przekonałam się o działaniu leków homeopatycznych na bolesne ząbkowania, miałam wrażenie, że pomogły synkowi
  • ellaa | 19-08-2015 21:53:23

    A ja nie mam nic przeciwko takim lekom- jeśli nie pomogą, to przynajmniej nie zaszkodzą. Na mojego synka, w czasie bolesnego ząbkowania, rewelacyjnie działała Camilia, zaliczana do leków homeopatycznych. Po 15 min. od podania uspokajał się i zasypiał. Środki przeciwbólowe były nieskuteczne. To był nasz jedyny ratunek.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: syropy, pediatra, leki, homeopatia, choroby

Polecamy

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj